Oranje

Pujol ori slobodno.ja sam prosle godine posle Sv.Save orao i bilo dobro i nije bas nesto bila mraza posle toga.imas jos 2 meseca do setve,al opet ti poznajes svoju zemlju kako i sta
 
Kad isplaniramo da iznosimo stajnjak i u prolece, obicno to bude pocetkom marta, odmah zaorem i predjem 2x lakom drljacom, tako da tih mesec dana do setve ima vremena da se slegne i sakupi koliko toliko vlage u oranicnom sloju, pred setvu jos jedan prohod lakom drljacom. Po mom iskustvu ovo je bolja varijanta nego orati pred samu setvu, opet zavisi od godine, ako je idealna onda je sve jedno, ali!
 
Ukljucena je . Vidis da je i blokada ukljucena , ali sam nesto premostio brzinski , zezao me komp. Bilo je tako i prije pa se samo popravilo vjerovatno vlaga . Uglavnom radi samo ne svijetli zelena lpica
 
Ja sam juce uradio nekih 25 ari i bilo je super. Ne kaisa se vec se lepo prosipalo. Strniste. Lakse je sad bilo nego pocetkom decembra. Onda je bilo prevlazno.
 
Izmamilo me sunce...
16923736_1650025308632397_761013288_n.jpg
 
Ljudi sta je mraz uradio zemlji zimus to je cudo . Nemislim na orano . Veceras sam orao neke uzglavnice koje su ostale neuzorane namjerno . Znam kako je islo jesenas oranje a sada na istim mjestima ovratine se duplo lakse oru i rasipaju nego duzina jesenas ??
 
Juce ujak prica kako je tek sada orao tj pre 3-4 dana i kaze da je islo super. Pre toga nije mogao da ore jer nikako nije bilo uslova obzirom da je taj deo podvodan.
 
Juče sam orao drugarovu njivu, jutro i po, gde je bio duvan, pa samo potanjirano jedared...
MTZ 52 traktor sa prednjom vučom, i plug Leopard dvobrazni, ne znam kojeg tipa...
Prvi put sam terao ovakav traktor, i dosta sam zadovoljan učinkom, ali ne i potrošnjom i nadasve BUKOM u kabini, još uvek mi se manta u glavi (a nije od jučerašnje pive, 3 komada)...
Mislio sam da će biti džombavo, ali je bilo idealno vlažno i zemlja se rasipa kako se samo poželeti može...
Čitavim 3 i po sata (a možda i 4) sam se drndao u traktoru uz par pauza, da "močam"...
Orao sam 3. i 4. ponegde drugom, najčešće po sredini njive gde je ugaženo, od traktora u transportu pri berbi duvana...
Snimak je kakav-takav, čisto da pokažem da se može i pri takvim uslovima kvalitetno obaviti ova ratarska (u ovom slučaju prilično okasnela) operacija...

[video=youtube_share;M9sU-6hGzWE]https://youtu.be/M9sU-6hGzWE[/video]
 
Nazad
Vrh