Oranje

Velika vecina forumasa koji su iz Vojvodine tanjura za psenicu a sad od jednom oranje pa plitko? Oranje kakvo god da je mislim da je bolja operacija nego 2 puta proci tanjuracom...
Ne bih rekao ,ove godine sam skidao psenicu i sa tanjiranog i sa oranog , isti gazda ,ista sorta ,djubrenje ,datum setve,masina, predusev.. Duplo bolje bilo na tanjiranom.. Nek kaze sta god ko hoce ,al ja vise ne orem za psenicu. Nemam svoju tanjiracu ,al pre cu da platim tanjiranje ,nego da orem.
 
Tako je bilo ove godine što ne znači da će uvek tako biti ,dođe i godina kad na oranju bude bolje:osmeh:
 
Za oranje je dzaba orati ako nemas vremena da oranje odstoji bar 10 dana. Lane sam platio skolu orao sam danas,a sutra cale isao drljacom dok sam ja sejao,pa opet posle predrljao...jednom pa dosta. Ove godine smo pozurili sa oranjem i tempiracu da bude 15og oktobra setva,tako da oranje odstoji i prosusi se pa ako sutra ne bude kise preci 1-2X drljaca i onda pred setvu AKO bude bilo potrebe proci spremacem. Neki ce reci potrosnja nafte...nafta me kosta 15e/kj za sve operacije,mozda i manje,a tanjiranje je 4000din za 2 prohoda i vise sam pristalica oranja. Da sam docekao par dana pred setvu a nije poorano platio bih tanjiranje.
 
Ajmo ovako: Kod mene se soja dosta kasno skida (jos nije skinuta) i cim ju pokosim, pomalciram slamu, bacam gnojivo i po soji mi iskljucivo ide psenica. Danas se ore, sutra se priprema i sije. Tako radimo od kad za sebe znam.

Kolega je jednom prilikom isao usluzno tanjurati s ursusum 1634 i OLT Dravom 36 (kod nas je zemlja dosta meka pa se drava racuna u tesku tanjuracu posto u svim uvjetima propada do osovina). Vidio je da malciram slamu poslije zetve soje i pitao me da mi to potanjura kad je vec tu da se ne patim s oranjem. Rekao sam mu da ne dira nista iako oni po soji uvijek tanjuraju za psenicu. Ja sam otisao ali je on ipak prosao dva traga po sred njive "za probu" da vidim da se ne mora orati za psenicu. Brat je tu njivu isao orati i kad je naisao na to sto je kolega tanjurao dan-dva prije, plug je iskocio iz zemlje na dubinu na kojoj je tanjuraca radila (15-18cm). Cim je prosao tanjurani dio, plug je tonuo u zemlju koliko je podesen. Na tom mjestu se teze i pripremalo tanjuracom i sjetvospremacem, kao da je tanjuraca povaljala zemlju i da je nabijena sva...

Sve to stoji, moze se tanjurati za psenicu, tanjuraca odradi posao sto se tice usitnjavanja kukuruzovine i drugih biljnih ostataka ali moja tanjuraca je osjetno laksa od drave 36 pa ne znam na sta bi to licilo pa se ipak drzim oranja a i da imam tezu tanjuracu mislim da bih i dalje orao posto sam "staromodan" sto se tice osnovne obrade zemlje a i stignem poorati na vrijeme pa se nikud ni ne zurim. Zemlja je dokazano prozracnija i manje nabijena te se lakse obradjuje kad se poore (barem ova sto ju ja radim).
 
de256c819e6a44a7200f20c660e01620.jpg
6ca2e535bbfd8fed9e4e5d6ad6412d32.jpg
98d6ca8040801a462fbfdc8c9d715f1d.jpg
a896a0e595e0d42b0d5c6efaf4188619.jpg


Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Da strnjiste.Nisam hteo da prskam.Ako opet krene za mesec dana zatvorim setvospremacem i to mu je to...

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
@North sta ti znaci to PVP? Si mislio na pumpu visokog pritiska? Ja sam je isto radio prosle god, ali niesam video da mi bolje radi traktor (imam isto 560), cak mi nije imao u oranju snage kao pre, stalno se gusio nesto....:/ a sto si se zeznuo kad si orao i odma drljao? Ja sam planirao to da uradim sad,....orao sam jednu parcelu pre par dana i cekam da se prosusi da predjem tanjiracom jednom i dosta....mada mogao bih i drljacom...
 
@North sta ti znaci to PVP? Si mislio na pumpu visokog pritiska? Ja sam je isto radio prosle god, ali niesam video da mi bolje radi traktor (imam isto 560), cak mi nije imao u oranju snage kao pre, stalno se gusio nesto....:/ a sto si se zeznuo kad si orao i odma drljao? Ja sam planirao to da uradim sad,....orao sam jednu parcelu pre par dana i cekam da se prosusi da predjem tanjiracom jednom i dosta....mada mogao bih i drljacom...
Znam da je nemoguce pratiti sve poruke,ali sam se jos pre zalio na PVP u temi IMT jer je slabo palio hladan,slabo vruc(u oba slucaja start sprej je morao biti koristen),slabo je i vukao tj nije imao onu zilavost kad mu u 1 das gas da zaslajfuje sa zmajevkom nego se gusio...no to je o njemu.
Radi se o tome da je kod mene zemlja dosta teska za obradu i ako malo ne odstoji da se osusi,pa onda prvo drljanje bude dosta dzombasto. Cale je pokusao sa fergusonom i drljacom 4 krila da podrlja i nije islo,em sto su klinovi letos stavljeni novi na drljaci em ide bas tesko i sporo tako da nema zeljenih rezultata,sad cemo odraditi sa 560 koliko bude mogao brzo da je vuce kroz njivu,pa ako uspe da pokisne i onda za par dana kad se prosusi spremac BI TREBAO,pa setva koju cu pokusati da istempiram oko 15og oktobra.

- - - - - - - - - -

Zeljko resio da obori rekord u proizvodnji soje,zato ide sa puno K. :osmeh:
 
@Peet ta formulacija mi je najviše odgovarala ,a baca se po anaizi koja je uradjena pre tri nedelje.Neću uopšte više da pogadjam koliko čega treba ono što mi preporuče pojačam oko 10-15% i do sad nije bilo loših rezultata. A ova njiva se jako lepo i dosta lako uzorala,ali ima i pred uslova za sve to jer je ove godine radjeno sve na idealnim uslovima nije sabijena, a prošle godine je podrivana i orana,pa ima puno i do toga.
@Goran G. je bio najbliži jer će tu ići repa.:osmeh:
 
Nazad
Vrh