Oranje

Mindjusar daj jos neku sliku pluga i informaciju. Ako nije tajna koja je evropska cifra za plug, mozes i na pp. Oranje izgleda predobro.
 
Minđušar lako je kupiti plug,tu nema šta da se ulaže a još iz Švajcarsku. :osmeh: Idi begaj bre.
Inače kod mene danas pukao top.Oranje završeno za ovu godinu.Išlo je lako sve sem sojišta na kojima je balirana slama za grejanje.Tu je zdravo ugaženo,srce moje cepa se na dvoje.
 
Danas sam prvi put orao zemlju u kojoj traktor sa 127ks ne moze da ide brze od 6.3km/h sa 120cm zahvata. Da mi je neko pricao, ne bi mu verovao...
 
Danas sam prvi put orao zemlju u kojoj traktor sa 127ks ne moze da ide brze od 6.3km/h sa 120cm zahvata. Da mi je neko pricao, ne bi mu verovao...

Još to puno sporije zna ić kad je fajn teško.


Današnje oranje, ujedno i zadnje za ovu godinu. Strnjak, jednom izmalčiran. Išlo fino.


2gxoehx.jpg
 
бојчетићу да ниси орако до кине дубоко, па му било тешко....ако је то споро бем ли га. Ја сам радио где трактор није ишао брже од 4,5км/ч, сва срећа па је то само мали део њиве, а захват је био 105цм. додуше није равна, већ је под лепим нагимо, ал свеједно ни низбрдо није хтео брже да иде, на том делу....


шала на страну ми смо ишли у испомоћ куму да тањирачом малко заоремо жетвене остатке, јер није био у стању да са потингер варио плугом уоште заоре масу од кукуруза. Гушило ко полудело...Кад је потањирано милина једна радити и како ми рече, потрошња му је ишла око 14-15л/кј, а пре тога ишла је и преко 25л/кј....
сад остаје да заједно пооремо ових дана његово што је остало....па коњ у шталу да се метне...
 
Danas sam prvi put orao zemlju u kojoj traktor sa 127ks ne moze da ide brze od 6.3km/h sa 120cm zahvata. Da mi je neko pricao, ne bi mu verovao...

Ja danas orao parcelu u brdu gde nisam mogao uzbrdo da izvučem početnu, prvu brazdu na 20cm. Traktor kopa sa sva 4, što zbog malo blata što zbog nagiba. I baš razmišljam da l' se neko isto tako pati... :osmeh:
Ipak se na kraju lepo uradilo.

Nego, je l' brojiš i sebe u tih 127 ili je 128 konačni zbir? :osmeh:
 
Jedino da izadjem iz traktora i guram da mu pomognem kad mu je tesko, da budem 128 konj:haha:

Jasno je meni da moze da ide sporije od 6.3km/h ali nas atar nema tako teske zemlje kao Juzni Banat i druge kolege sto su kacile oranje. Dubina je 27cm oralo se za kukuruz. To jedna fleka od 0.5kj na parceli od 6kj. Zlo od zemlje. Ostatak njive je isao malko bolje cca 8km/h
 
Ja nezz al ja nisam imao nešto teško oranje ove godine .
Jedino kuruzište išlo 5 pomoćna s 577 2x 16 .
Ovo drugo sve 1 direkt pjevao je i u brda i išlo je .
 
Momo, ja razumem vas sa teskom zemljom, ali kod nas je nije teska zemlja. U vecini parcela idem 8-9.5km/h na toj dubini. Ako idem 30-31cm dubine onda idem 7-7.5km/h. Ovo je neki bermudski trougao, za koji nisam verovao da ima u ataru. Parcela je orana usluzno naravno.
 
A ja danas iz auta vidim komšija ore, Zetor nešto preko 100ks , znam da je petocifrena oznaka , duplak dabome , plug je obratač , kad nisam sletio sa puta kad sam vidio , 1 (jedna ) brazda !! Moguće jedino da je 1 brazda u vazduhu , nju sam i vidio , a da dole ore sa 2 brazde , ali ipak ??? Čovjek inače zna da radi , i to znači samo kolko je zemlja teška ove godine.
 
@ichbinmilan
Do sada smo bili dobri, sta sad bi :osmeh:
Zanimljivo kod Fiat motora je da ne dime ni kad mu je najteze, samo pocne da smanjuje brzinu, a temperaturu drzi na pola, bez obzira od posla.
 
Nije to samo kod Fiat motora vec kod svih uskladjenih motora, nebitno koje je generacije. Sve zavisi kakvo je punjenje i kako je nastelovano paljenje, spram toga i tezine noge od sofera je i temperatura. Moj traktor isto tako radi, kad mu je tesko on samo skida obrtaje i to je to, temperatura uvek 1 crtu ispod polovine u teskim poslovima.

Evo jednog snimka Bojane od prosle godine da ne pomislis da si sporo orao. Jeste da je u pitanju rit ali je i dubina 'sa sake'. Malko dalje na gornjoj zemlji sam orao doslovno duplo brze i preko duplo dublje:

 
Poslednja izmena:
Ima moj susjed ursusa 120 konja jedva orka grije se previše navodno da oni se griju biće da je to razlog dignute brazde.
Kolko god da im je tesko greju se jedino ako je hladnjak zaprljan ili zapusen iznutra.Ja sam juce orao strnjista 2B brzinom,temperatura nije prelazila 65 stepeni,ostalo oremo 4S.Prekosutra verovatno oremo repista,tu bi trebalo i najteze da bude pa napravicu neki snimak da li traktor dimi i kolika mu temperatura.Dubina oranja naravno nigde nije ispod 30cm.
Evo jednog oranja strnjista s pocetka meseca gde je iz nekog razloga jako kasno radjeno totalom.
 
Ja sam u subotu orao kukuruziste, posto je pre par dana bila kisica, oranje je bilo iznenadjujuce lako i lepo, dubina 28-30 cm, a brzina 9.5-10 km/h. Melem za raditi, temperatura je konstantno bila u donjem delu radne temperature, ili sam ja najzad naucuo da ustelujem plug ili je nesto drugo. Potpuno druga prica od repista pre nekoliko dana, kada mi je temperatura konstantno bila u gornjem delu radne temperature, a brzina 7.5-8km/h, ovo oranje mi je doslo kao odmor, videcu kako ce ici repiste ponovo ovih dana...
 
Danas kao orao,sranje do guše,blato gdje nikad nije bilo.Skroz mislim nije plug upucan pa pipkaj.Ide ružno pa kad dođe u lijepu zemlju vidim da je upucan pa opet nikako.Stopiram do daljnjeg,ako ne pricijedi neću ni orati ni sijati na proljeće.
 
Nazad
Vrh