Oranje

KAD TI SE NEDA::jako_besan::Kranem juce da orem parcelu za zasad visnje ono ni da pipne traktor tvrdo,izbacuje neke gromade od zemlje boze sacuvaj.Orao sam jednobraznim plugom.Pozovem kolegu sa 150ks i on mi to resi ko od sale(mada se i on dosta namucio i sve pod redukcijom)Odem danas da tanjiram ono nemogu da razbijem zemlju(crna smolnica)
Sada moram da cekam zimu i mraz da uradi svoje pa na prolece da krenem sa sadnjom ako da Bog
 
Прво смо спремили тракторе и плугове, па полако прионули на орање.
Данас нам је први дан и изорали смо 13КЈ за око 6 сати.

p1110646.jpg


p1110647.jpg


p1110649.jpg



Дубина орања је 25-27цм.

Једна њива је шира него што је дуга, па смо се више окретали него орали. Поготово ја са великим Русом.
 
Dok padne vlaga kukuruzu na Jus da ne izgubimo vreme poceli smo danas sa zimskom oranjem. U Subotu baceno 100 kg/kj MAP-a. U nizim predelima mogu reci da uopste ne ide oranje fino. Mozda bi trebalo jos par dana sacekati da se vise preokrene i cedi zemlja!
 
Samo peglaj,teško će se taj niži ocediti.Ja čekao da se malo ocedi da spremam za žito ono došao pljusak pa posle par dana kiše I sada muka,no do Svete Petke će valjda biti posejano.
 
Данас смо изорали 17КЈ. Да су њиве мало дуже од 200-250м било би доста више урађено, овако се само окрећемо... Час посла је била готова прва њива од 5КЈ која је била дугачка око 370м. Последња за данас је била 270м и милина једна када нема толико окретања.

Овај пут сам на 2 њиве и сликао дубину, за неверне Томе. Дубина намештена исто као и претходни дан.

Прва њива данас. Мало сам искривио метар, али се види отприлике.
imag0076.jpg


Последња њива за данас.
imag0079.jpg


imag0081.jpg


 
Данас 14КЈ.
Последњих неколико порука све моје, од мене доста за сада на овој теми и ако нисам ни на пола орања. :ppozdrav:
 
koja od ove dve kombinacije za zaoravanje kukuruzovine?
tanjiranje----zaoravanje ili samo zaoravanje.
U pitanju je leopard (okrugla greda) a zemljiste je dosta lako i rastresito
 
Sta da radim sa mamlazom koji vec trecu godinu za redom preorava po tri cetiri brazde?! da li da ga mlatim??? znaci uh!!!!!!!!!!!!????ima pred zetvu da zakacim plug i po srednjivu da mu pustim brazdu!!! kako resavate nezavesno oranje da tako kazem??
 
Nemora da se pali ako se dobro zaorava ; ako je plug pogodan za to i dobro podešen , ako su crtala dobra , ako je sitno istarupirano i još ako je pokislo i sleglo se , ako nije bio gust i bujan kukuruz . U suprotnom tanjirača neće mnogo pomoći , a šibica ako mora oće .

Mirko , nećeš valjda borić da zaoreš , ubio se za novu godinu.
 
то је клека, лепо је заора#а. 30 год. од како је ора#о. Влада015 и опаса# #агив . ПС цркла ми тастатура ваљда ме разумете.
 
Sta da radim sa mamlazom koji vec trecu godinu za redom preorava po tri cetiri brazde?! da li da ga mlatim??? znaci uh!!!!!!!!!!!!????ima pred zetvu da zakacim plug i po srednjivu da mu pustim brazdu!!! kako resavate nezavesno oranje da tako kazem??
Ako si jaci onda ga namlati:osmeh:,a ako ne negineti da platis geometra pa ga tuzi da ti plati arendu za to unazad tri godine!
 
Evo jedan snimak oranja od prije neki dan, uhvatila nas je noć pa je snimak loš, plug smo dugo štelovali jer je proširen pa se nije baš najbolje uklapao sa Zetorom. U pitanju je mali OLT 2x10" ali je realan zahvat bio 28cm po brazdi, proširio sam ga na 35cm na prvoj i 33cm na drugoj. Zbog širine nije bilo lako naći mu pravi položaj, Zetor je preveliki za njeg ali moram malo da kuburim dok ne bude para za veći plug (ciljam na IMT757 ili slično). Nemojte se čuditi što ide polako, još smo ga isprobavali pa smo se bojali da ga traktor ne pokida. Sad smo ga udesili i otac ore u drugoj brzoj nizbrdo i prvoj brzoj uzbrdo ako je manji nagib i veća parcela a ako je veći nagib onda ore samo u petoj sporoj, nisam nažalost nikad u prilici da snimim oranje po danu jer radim. Dubina oranja je 25-28cm.

[video=youtube_share;r8bEDoDHes8]http://youtu.be/r8bEDoDHes8[/video]ž
 
Taj plug je groblje za tezu zemlju, imam ga i ja, i dosta se javlja leva vuca, inace u tezoj zemlji 533 lakse vuce 756 nego njega, isprobano.. prosle godine sam mu malo modifikovao daske, malo su "ispravljenje", mozda cu mu staviti raonike od 755 i da ih namestim tako da smanjim napadni ugao, ali me mrzi, bolje da ga nisam dirao nista i da ga prodam za koliko moze pa da uzmem nesto krstenije...plus mu je sto dosta dobro prevrce brazdu.
 
Nazad
Vrh