Oranje

Jel' to naoravanje na jednu stranu sa praznim hodom u rikverc? Onda bude oranje kao obrtačem da je rađeno.
 
Lijevi ako je onaj čvrsti cev u cev.A desni ako su lančani...

Spaneri su mi lancani i lijevi i desni i otpusteni su u radu... Tocak gura plug u pooranojer su mu se raspali lezajevi i kad je napokon otpao, dobio je nove lezajeve i plug je prestelan da pravilno ore i da je gornja poluga ravna s pravcem oranja. Na videu je nakosi jer je plug "nacerecen" tako da se protivi sili sto ju brazni tocak stvara a ruckom nisam mogao zabraditi plug, jer je bila zasarafljena a nisam imao kod sebe alata da to rijesim. Posto mi se nije dalo ici kuci "snadji se druze"
 
b7c7rr.jpg
Juče završeno oranje za ovu sezonu ako ne ispadne još negde neka parcela u arendu
 
Pale ljudi po ataru, sakupljaci, meni se to ne svidja, polovina njiva mi je bila zapaljenja. Ja smatram da ne treba to raditi.
 
Oranje pored uvratina,put nigde ni najmanje ostecen prilikom oranja.
fotografija04761.jpg

Ja se nesecam da su putevi u nasem ataru nekad bili toliko osteceni kao ove jeseni,na nekim mestima sam prinudjen da vozim na kvacilo koliko je truckavo od pustanja pluga u put.
 
Oranje pored uvratina,put nigde ni najmanje ostecen prilikom oranja.

Ja se nesecam da su putevi u nasem ataru nekad bili toliko osteceni kao ove jeseni,na nekim mestima sam prinudjen da vozim na kvacilo koliko je truckavo od pustanja pluga u put.

Tako sam i ja uzorao uz put. Uslikaću kad budem išao da naorem tamo gde mi komšija odorao i da ispravim "krivu Drinu" koju mi je napravio.
Inače, kod nas je redovna pojava da se iznakaze putevi prilikom oranja i vučenja repe.
Iz opštepoznatih razloga ove jeseni nije se čekalo u novembru i decembru da se vadi repa i vuče po najvećem blatu, ali zato oranje je moralo da se uradi na tradicionalan način, sa puštanjem pluga na put da bi stigao da se zabode na punu dubinu pri početku njive. Valjda ih mrzi da puste širu uzglavnicu.
 
Poslednja izmena:
Ja ovako radim uzglavnice:
1. Napravim razor pored puta da nebacim na put
2. Onda udjem u taj razor tockom, normalno, zaorem ga.
3. Uradim jos 2 ili 3 kruga
 
Moj komšija prodao ove godine nekim ljudima iz susednog sela.Njiva 1.5ha. Došli sa dva traktora i uzrukali do gredelja .Dole preko kolena ,a nidje odvodnice u kanal .Dal oni neznaju sa kakvom zemljom imaju posla jer ako bude kišno proleće neće biti dobro. @ PAVEL K@ Tako je bilo i u mene , a iduće 2o11 se nabrao dobrog kuk. na takvim parcelama .Većina je toga u Božjim rukama. .
6polzk.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja isto tako radim, najvise mrzim kad neko odore jarcinu do puta. E al volim kad naidjem na tako nesto sa zakacenim plugom pa lepo nabacim cija god njiva bila i pocepam lepo
Ja obozavam kada naidjem na tako nesto, jos od kako sam kupio obrtac nenerviram se sto je u suprotnu stranu od smera kretanja nego samo okrenem plug i nabacim na put. :D
 
Nazad
Vrh