Oranje

Ja imam misljenje (koliko sa slika vidim svojstva zemljista) da bi se u ovoj zemlji resetke polijepile (popunile) i da tek tu nastaje problem...
 
Kako su se zaorali kanali sto je CASE naprivio u soji.Imam takodje tih kanala jos sad u njima voda nalila.
 
@cici
Jer bi tu rešetkasta daska mogla da radi?

Kao sto je Bobo ispod rekao resetke se napune sa zemljom-blatom i nema oranja sa njima u ovakvoj situaciji.

Kako su se zaorali kanali sto je CASE naprivio u soji.Imam takodje tih kanala jos sad u njima voda nalila.

Gde je kombajn napravio tragove duboke 20-30 cm skoro da se i ne primete posle oranja. Gde sam se zaglavljivao i ostali tragovi 50+ cm tu ostaje rupa ali sta da se radi.
 
Nema tu sta da se ume. Toplink kada je u slicnovanoj rupi na plugu, kad je plug dobro podesen i kada je EHR hidraulika koja odrzava prednji deo pluga na zadatoj dubini, toplink treba samo na okretanjima da pogidne plug.:ppozdrav:
 
Ukoliko dubina nije dovoljno dobra tu je radnik zaduzen za korekciju.

10407828_1310248022333623_7660620959754985532_n.jpg
 
Ja se neckam da u hodu(oranju) skinem klin od toplinga i vidim kako ce da ide ali me strah da ne zapne za nesto pa mi presedne zajebancija.Ako budem skupio jos malo m..a bice i snimak ali....
 
Ja se neckam da u hodu(oranju) skinem klin od toplinga i vidim kako ce da ide ali me strah da ne zapne za nesto pa mi presedne zajebancija.Ako budem skupio jos malo m..a bice i snimak ali....

Upravo je tako prosao jedan lik pre nekoliko godina,ali sa zakacenim toplinkom....uzeo u zakup njivu gde su bili kopani rovovi za vreme bombardovanja.Ranije je orano oprezno i plitko,a ovaj bio neobavesten i kao rezultat je bi taj da mu je obrtac slomio bolcnu na toplinku i bez kucanja usao u kabinu kroz zadnje staklo...umalo da nastrada...
 
Pukao top kod mene :ppozdrav:
[video=youtube_share;K1yHCcJ_y9U]http://youtu.be/K1yHCcJ_y9U[/video]
Milos Dt neda mi se od videa od 5minuta upload 39sekundi .. .::jako_besan::
 
Ja sam danas na njivi bio iznerviran zbog točka,toliko lepi na njemu da se napravi sloj 7,8 cm pa još jajasto pa ide gore dole a oranje haos 15-20 cm gore dole. Reko aj da probam kao i Bubu bez točka,okrenem na stranu i preporodim se mnogo bolje izgleda nelogično ali ko da je lakše traktoru kada uhvati dublje:sta:. malopre kada sam stigao poskidao sam i preplućnjake pošto je dosta lepljivo pa hoće da gura zemlju a ne da je odvaja. Iskreno od kada se bavim poljoprivredom ovako "lako" oranje nisam imao. poznanik danas bio u ritu gde je najkritičnije jedna brazda i 90 ks-došao kući::lose::.
 
Kad ores bez tocka, tezina pluga utjece na traktor preko hidraulika i traktor ima bolje prijanjanje na podlogu. O tom se pricalo uzduz i poprijeko. A da imate cistac na tosku, ne bi imali problema s ljepljenjem blata na njega i orali bi bez brige a ne da vam plug zbog naljepljenog sloja skakuce.

Tocak pomaze kad fini hidraulik ne radi kako treba ili je neprecizan, kad se radi jako "sarena" zemlja gdje na jednoj duzi moze biti i po 3-4 razlicita tipa zemlje pa nema smisla s finim hidraulikom orati posto ce negdje biti 30, negdje 20 dubina, ovisno o otporu zemljista.

Tocak drzi konstantnu dubinu bez obzira na tip zemljista ali i plug svoju tezinu prenosi na tocak tako da traktor nema toliki pritisak na zemlju nego jednostavno samo vuce plug po njivi.
 
Nazad
Vrh