Oranje

Jel istina to sto pise agroklub za Hrvatsku za oranje ?
Da, postoje 2 novine što se oranja (obrade) tiče.
1. Nema više ljetnog oranja strništa
2. U razdoblju do 15.02. smije biti porano najviše 60% oranica. Ostalo mora biti zasijano (zeleni pokrov) ili nepoorano (biljni ostaci).

Citat iz Pravilnika ovako glasi:

»Tijekom vegetacijskog razdoblja sve oranične poljoprivredne površine moraju biti pokrivene poljoprivrednim kulturama ili žetvenim ostacima (nadzemni dio biljke s korijenom), ili ciljano prekrivene biljnim ostacima (malč) koji umanjuju eroziju tla, osim u slučaju obavljene pripreme za sljedeću sjetvu i prije nicanja.
Od 15. studenoga do 15. veljače, u cilju prikupljanja vlage, sprečavanja erozije i očuvanja zalihe ugljika u tlu, poljoprivredne površine moraju biti pokrivene glavnim usjevom ili zelenim pokrovom ili se mora primjenjivati jedna od sljedećih mjera:
– ostavljanje strništa na poljoprivrednim površinama;
– prekrivanje poljoprivrednih površina žetvenim ostacima (malč);
– obrada tla za proljetnu sjetvu, pri čemu najmanje 40 % poljoprivrednih površina poljoprivrednog gospodarstva mora biti pokriveno glavnim usjevom ili zelenim pokrovom ili žetvenim ostacima (malč) ili ostavljanjem strništa na poljoprivrednim površinama.«
 
U principu ako bi se u potunosti izbacilo oranje, osim u slucaju zaoravanja stajnjaka, ili zelene mase, i zamenuo nekim drugim orudjem bili bi unutar pravila.
Ovo mozda nama ovog momenta deluje daleko, ali je u sustini vrlo blizu.
 
Svaka cast Galicije ako si potrosio samo nesto vise od 8 l/kj.

У први мах када сам измерио нисам веровао, мисло сам да нисам добро виде...па сам још једаред проверио....тачно 85л је потрошио на њиви од 10кј...гансо уље НИСово....
 
Danas malo probali strnište i džombište ,nije to toliko ni loše kao što sam mislio,mada ima i do toga da su sve operacije na njivama urađene po suvom,tako da nisu bile ugažene.Sutra nastavak ako vreme dozvoli.

2rdb1y0.jpg


2mhu70w.jpg


28wl7km.jpg
 
Opet ni tako tesku tanjiracu nemamo koja kod nas moze da obradi na zadovoljavajucem niovu zemljiste.
Garantujem da ove Zmaj,Adut,Consum....ne mogu u jesen pripremiti zemljiste za setvu kukuruza u prolece.
 
Ја пишем у своје име за ову моју перо лаку бесон тањирачу, која иде 20+ цм ко од шале у земљу...зато питам, јер ако она не задовољава, да је продам у додам нешто новаца и узмем грубер...

zjb6ex.jpg
 
Namjerno sam stavio originalni navod iz Pravilnika da primjetite da nigdje nije eksplicite naveden ni jedan priključak. Jednostavno, gora mora ostati malč (strnjika).

Pravilnik je donešen tek pred ljeto i nisam još pročitao da se netko "opeko", znači još ne znamo kako će biti tumačenje kad naiđe kontrola .
 
Čalmanska zemlja je dosta laka za oranje,pa zato Galicije može da radi po ovom vremenu i da ima malu potrošnju.
 
Da, pogotovo pozadi i sa strane. A kišica sipi, vlaga na maksimumu. Ruku na srce nisam se trudio mnogo da usmerim ventilaciju nego samo upalio da greje jer samo sam kratko bio na njivi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nema dovoljno izduvnih mesta za vazduh u kabini zato i magli pogotovo nazad. Nema mogucnost da kada dostigne 25 stepeni sam prestane da vuce topao vazduh sa motora ili da vuce 1/5 cisto da odrzava temperaturu. Fale nazad 2 izduvna mesta i kod volana bar jos 2. Jos nijedan traktor nisam zimi vozio sa upaljenom klimom.

Ovo ako budu za koju godinu inovirali odmah cu servisere zvati da mi ugrade normalno grejanje. Ili cu kada izadje iz garancije to sam uraditi (jos koje mesto i napraviti makar mehanicku klapnu)
 
Klima radi perfekt, ne vera da nisu ovo bolje resili. To bi kostalo u serijskoj proizvodnji jos par desetina evra, ovako eto...
 
Nazad
Vrh