Oranje

To nije dobro onda imas mnogo praznih hodova,ides u krug ili vracas u rikverc.Kao sto rekoh u predhodnom postu.Kada ores na slog ili nais onda moras izvlaciti trougao da ne bi bilo praznih hodova a kada je razor onda ostavljati za sirinu da se traktor moze okrenuti.Tako ima 0 praznih hodova.
 
To nije dobro onda imas mnogo praznih hodova,ides u krug ili vracas u rikverc.Kao sto rekoh u predhodnom postu.Kada ores na slog ili nais onda moras izvlaciti trougao da ne bi bilo praznih hodova a kada je razor onda ostavljati za sirinu da se traktor moze okrenuti.Tako ima 0 praznih hodova.
Ko kaže da imam praznog hoda? Nema ništa praznog hoda, ne idem u rikverc niti do kraja prazan već se okrenem u oranju.
 
A ako se radi na slog ovako kako kazes onda moras imati praznih hodova po ovom principu,ili vracati u rikverc. I ja sam tako radio dok nisam izmozgao ovako,pogledaj malo bolje one skice dosta ce pomoci. pozdrav
.
28qrjaa.jpg
 
Jedno drugo pitanje , jeste li primjetili kada se ore kukuruzište , nebitno kojim plugom , kako god kriva njiva bila ili krivo ako se krene , da se brazda sama ispravlja i teži da bude ravna uz redove , pa taman da žmureći radimo (ne bukvalno ) ?
 
Ma ja sam ovo crtao u viberu,prstom..pa kako ispadne..na prvom primeru radimo različito,ti oreš razor na dužinu a ja na trougao,prvo par metara pa malo duže ,i postepeno produžajem do kraja parcele..nema gaženja i praznog hoda.

Sent from my ASUS_Z012D using Tapatalk
 
"Ori Mile al' duboko"
Danas poceo, soiste, pored radjena silaza, u soistu ide mnogo bolje.
Sve u svemu dobro je.
Ah da, bez flase nije fora
74dd196400002fa3dee5958ec69696d5.jpg
653dd848931973ce2cb7c3c796643372.jpg
fa5c4cff3e3f7dbe18289538758e9bf1.jpg
e34fbe277a46bb0e37fe64dce42dbfcf.jpg


Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Dobar je ovo sistem ali kako znati kako ići ; ajde srednja linija samo ako se pozna lanjski razoz i ako je tako radjeno lane , ali kako znati kako krenuti ove prve brazde , pod kojim uglom i kolko daleko , jedno da crtamo prvotri "linije "
 
Kod oranja trapezastih parcela ravnjakom: 1. Ako je trapez pravilan, onda uvek istovremeno obe strane oremo celom duzinom ili kratimo.
2. Ako nije, vise moramo upravljati jednu od strana. U tom slucaju mozemo za pocetak podjednako kratiti obe dok jedna ne dobije pravilan oblik, zatim nju orati celom duzinom, a drugu nastaviti do svodjenja na pravac. U tom slucaju kod razora necemo imati kanal bas po sredini njive, ako ne zelimo da imamo prazan hod po ranije upravljenoj strani, dok ce slog biti kriv.
3. Kod oranja na slog treba na pocetku oranja praviti prohode od najkracih ka najduzim jer tako nece biti praznog hoda.
4. Kod oranja na razor je u sustini svejedno da li cemo na pocetku ili na kraju upraviti, meni je nekako lakse na kraju da dobijem pravac.
5. Ako su strane nepravilne, znaci nisu samo kose kao na slikama gore, vec su krivudave, tu mora biti praznog hoda i vozikanja po njivi, spustanja pluga tamo gde je sire i podizanja gde je uze.
6. Svaka greska se do samog kraja moze ispraviti, jedina cena je prazan hod.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Ako nema razora od lane po sredini onda jednostavno izmeris sredinju nive,a trougao moras praviti odokativno gledajuci u parcelu.Zeznuto je dok se malo ne uhoda i uvek imas gresku od 2-3 prohoda na kraju da moras vratiti u rikverc ali je definitivno najbrzi i naj ekonomicniji nacin za oranje ovakvih nedodjija.
 
Momo, postoje takozvani A sabloni za razmeravanje njiva pre i tokom oranja, pre par dana pored moje kuce prodje rakovica 76 sa zakacenim 757. Za plug uzicom privezan takav drveni sablon, bas sam se prijatno iznenadio.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Taj "A šablon" je dužni hvat dakle 1.89m i s njim se hoda i samo okreće i na brzinu se premjeri njiva... Dal za slogove u oranju, dal za pravac za prskanje, dal za uslužan rad, svejedno je, ali alat vrlo jednostavan i lak za primjenu.
 
Nazad
Vrh