Oranje

Blokada radi tako da se oba tocka obrcu u isto vreme tj istom brzinom, a moment se deli uvek pola pola ne bitno u kojim situacijama, a snaga je jednaka samo na pravcu. Sam diferencijal postoji da bi se tockovi obrtali razlicitim brzinama u krivini. Ako jedan tocak npr desni proklizava recimo na ledu, znaci da ima mali koeficijent trenja. Obaveno se mora stati upali se blokada i onda se oba tocka obrtaju istom brzinom, moze da se blokada iskuljuci u voznji mada bolje da se stane, jer se tockovi obrtaju istom brzinom. Ukratko to je to :ppozdrav:
 
U toku oranja, kada samo traktor stane usled klizanja, cim stisnem blokadu, kao da me neko sutnuo u **greška, da izvinete. Odmah ode. Znaci ne fali mu snage vec tezina/trakcija.
Vidim na netu da su se ljudi razno dovijali da blokada ne ispada. Meni bi ovo mnogo koristilo jer je blokada na jaaako nezgodnom mestu. Moram da ustanem iz sedista da bih je aktivirao, a vrlo lako ispadne.





Haha, ovome je više vremena trebalo da napravi i instalira tu ručicu, nego da skine desni točak i reduktor, zamijeni kandžu špere za cca 50e, i sve vrati na mjesto. Jer kad je kandža OK, na ulasku u brazdu se papučica stisne, i mora držati do kraja...
 
Kod mene na 7011 kada pritisnem blokadu drži do kraja. Mada, kod mene prethodni vlasnik je nije ni koristio pa je bila zapekla. Majstor kada je radio kočnice je razradio blokadu i sada šljaka kako treba. Marko, ne verujem da je neko ovo sve radio da mu blokada ne iskoči, već da bi bilo olakšano njeno uključivanje.
 
Papučica je na nezgodnom mestu i mora se malo čovek pomučiti i napregnuti da je uključi nogom. Verujem da bi ovako bilo mnogo lakše.
 
Diferencijal ima funkciju da omogući da se točkovi vrte različitom brzinom, ako ga blokiraš onda se gubi ta funkcija i oba točka su spregnuta zajedno. Sama reč kaže, blokira ono što omogućuje različitu brzinu vrtnje... to što ti pričaš je normalan rad diferencijala, ali blokadom se taj normalan rad onemogućuje.

edit: na onom youtube klipu koji je @jjova postavio, na 4.53 je blokiran diferencijal, a na 4.55 je diferencijal u funkciji.


Opravdano bio odsutan , orao danas malo , pa malo kasnim.

Da oba tocka su spregnuta kad je blokada ukljucena, ali koji tocak prenosi silu okretanja na podlogu i pretvara je u vucnu silu? Ako oba koji ce klinac blokada? Onda traktor vuce i bez blokade.

Rus kao i vecina vecih traktora ima kocnicu diferencijala , jer bi kandzu odmah polomili.
Vidim ovdje mnogima uciteljica bila odsutna na satima fizike:cool:, ni zuta rucica im ne pomaze:osmeh:.
 
Pa ako su točkovi spregnuti onda oba prenose silu ako mogu da je prenesu (postoji prijanjanje).

Dok nije uključena blokada, ako jedan točak prošlajfuje potpuno (npr. naiđe na led), drugi će potpuno stati. U tom slučaju se blokadom spoje oba točka pa će onda morati da se okreće i onaj koji je bio stao, a pošto on nije na ledu on će izvući traktor dok i onaj drugi ne dođe do prijanjanja pa će posle zajedno vući.
 
Da oba tocka su spregnuta kad je blokada ukljucena, ali koji tocak prenosi silu okretanja na podlogu i pretvara je u vucnu silu?

Prenose oba jer se zajedno vrte, ali u onoj meri koliki je otpor podlege za pojedini točak. Točak koji ima veći otpor više vuče, onaj koji ima manji otpor on mnanje vuče.

Ako oba koji ce klinac blokada? Onda traktor vuce i bez blokade.

Da nije uključena blokada tad bi točak koji nailazi na veći otpor smanjivao brzinu u onoj meri koliko bi drugi povećavao brzinu (proklizavao) zbog nailaska na manji otpor. Ukoliko bi taj drugi naišao na mesto bez otpora (npr. led) ovaj drugi bi onda potpuno stao i onda nema kretanja. Zato se blokadom onemogući diferencijal i onda oba točka moraju da se vrte, pa će onda ovaj koji ima prijanjanje izvući traktor.
 
Pa ako su točkovi spregnuti onda oba prenose silu ako mogu da je prenesu (postoji prijanjanje).

Dok nije uključena blokada, ako jedan točak prošlajfuje potpuno (npr. naiđe na led), drugi će potpuno stati. U tom slučaju se blokadom spoje oba točka pa će onda morati da se okreće i onaj koji je bio stao, a pošto on nije na ledu on će izvući traktor dok i onaj drugi ne dođe do prijanjanja pa će posle zajedno vući.

Ajde da je nekom na ovom forumu uciteljica fizike nije bila na porodiljskom . Tako je , a ako je stalno jedan na ledu ili blatu samo ce jedan vuci.
 
Bojceticu,
blokadom se smo omogućuje da kotač koji miruje zbog proklizavanja drugog, pokrene traktor. Onaj koji je do sada proklizavao i dalje nema nekog posebnog otpora jer je na skliskoj podlozi.


Grabik,
u pravu si da snaga ide preko jedne poluosovine i jedne gume. Blokadom se zaustavljaju sateliti, ili imam krivo. Ako sam u pravu tu se javljaju dodatne sile kojih prije nije bilo. Zato sam napisao da trpi dio elemenata diferencijala (ne kompletan dif).


Gorane G.,
ne znam zašto ti smeta to što si označio boldano. Možda je kod tebe drukčije? Ako jeste, ja se neću sprdati s tobom.


Ristaa,
može se uključiti, ako imaš sreće da se potrefilo uzubljenje. Ako na, onda treba u sporu brzinu i polako na kuplungu dopustiti proklizavanje dok se ne osjeti da će blokada sjesti na mjesto. Nije poželjno pritiskati papuču blokade dok je traktor pod opterećenjem, pogotovo u bržem kretanju.


Ratatatui,
Blokada samo omogućava da se oba kotača vrte jednakom brzinom. Onaj koji je na masnoj podlozi i dalje neće imati gripa, već će to nadoknaditi inaj drugi kotač koji ima omogućen dobar grip.


Petarkrsmanovic,
način na koji radiš nije problematičan, ako se uradi na vrijeme, dok još nema velike razlike u brzini vrtnje između kotača. Kad jednom počne jedan kotač jako šlajfati i traktor stane, onda jačim pritiskanjem pedale blokade obično dođe do loma.


Zeljkoo,
potpisujem napisano.




S obzirom na sve napisano u prijašnjim postovima, ipak sam odlučio da napišem još ovo, pa makar kao "Maksim po diviziji".
 
Ja bih jako voleo da na mom zetoru moze blokada da se aktivira odmah pre kretanja. Zgazim je, a ona odmah iskoci kao da stiskam kvacilo a ne blokadu. Znaci aktivira se samo u voznji i po ravnom u brazdi.
Cak mi jako smeta sto u oranju vrlo lako ispadne cim smanjim gas ili ako samo mrdne volan u nekom pravcu.

Pa uzalud blokiras diferencijal pre kretanja jer "nemas" ni sta da blokiras :osmeh:

Kod otvorenog diferencijala tokovi se okrecu razlicitim brzinama ali uvek imaju pribliznu snagu i kad pocnes da klizas tocak koji kliza preuzima sve i ti ostanes zaglavljen..

Kad blokiras diferencijal tcokovi uvek imaju istu brzinu, ali snaga ide na onaj koji ima prijanjanje i cupa te iz blata.

Prosto je različite brzine ista snaga, ista brzina razlicita snaga.

Posto kod skretanja tokovi ne prelaze isti put kad bi sretao sa blokiranim diferencijalom bilo bi ti veoma tesko da skrene, prvo bi jedan tocak klizavo (spoljni) a drugi se vukao za njim, pa ako bi bio bas uporan od diferencijala nista ne bi ostalo, zato se i ugasi kad mrdnes volan.

Al posto mnogi nevkapiraju kako to funkcioniše neki pametni ljudi se setili da speruju diferencijal, pa ti u vecini slucajeva ni ne treba blokada.

I mozda blokada zvuci strasno pa mnogi misle da je silovanje traktora, a u stvari Masina ti bude zahvalna
 
: blokadom diferencijala se sila koju inače prenose oba kotača prenese samo na jedan. mislim da je kontra :ppozdrav: barem kod mene i velike vecine je tako iako sam slab sa poznavanjem mehanike :ppozdrav:
 
Ristaa,
može se uključiti, ako imaš sreće da se potrefilo uzubljenje. Ako na, onda treba u sporu brzinu i polako na kuplungu dopustiti proklizavanje dok se ne osjeti da će blokada sjesti na mjesto. Nije poželjno pritiskati papuču blokade dok je traktor pod opterećenjem, pogotovo u bržem kretanju.

ma kakvi, nece da uzubi blokada ako miruje, nema sanse, tek kad krene proklizavati onda uzubi odma, oduvek je tako kod mene, na dva imt-a i nikad nikakvih problema
 
Izgleda da imt traktori nisu isti na cijelom brdovitom Balkanu a i malo sjevernije zavisi gde ko vidi granicu Balkana
Zubi na kandzi za ukljucivanje blokade su kvadratnog oblika i sirine ne znam tacno ali vise od 10mm ako ne i 15mm u sad treba izracunati kolika je vjrovatnoca da se tako siroki zubi poklope i da se blokada ukljuci kad traktor miruje, mozda 10% postoji sanse da se blokada ukljuci kad traktor miruje.
 
: blokadom diferencijala se sila koju inače prenose oba kotača prenese samo na jedan. mislim da je kontra :ppozdrav: barem kod mene i velike vecine je tako iako sam slab sa poznavanjem mehanike :ppozdrav:

Zamisli si (ako možeš) da je jedan kotač na ledu a drugi na asfaltu i drugu situaciju kad su oba na ledu.
Hoćeš li uključenjem blokade potegnuti teret u oba slučaja ili samo u prvom? Razmisli i sam zaključi koji kotač je prenio silu na podlogu i omogućio pokretanje.


Izgleda da imt traktori nisu isti na cijelom brdovitom Balkanu a i malo sjevernije zavisi gde ko vidi granicu Balkana
Zubi na kandzi za ukljucivanje blokade su kvadratnog oblika i sirine ne znam tacno ali vise od 10mm ako ne i 15mm u sad treba izracunati kolika je vjrovatnoca da se tako siroki zubi poklope i da se blokada ukljuci kad traktor miruje, mozda 10% postoji sanse da se blokada ukljuci kad traktor miruje.

Napisao sam "ako imaš sreće". Tko je ima njemu ne trba ni 10% šanse. Meni se to do sada dogodilo svega 2 puta, ali mi se zato jako puno puta dogodilo da sam jedva uključio blokadu. Morao sam pred jakom strminom dugo mrdat malo naprijed, malo u rikverc, uz istodobno okretanje volana, dok se položaj nije poklopio.
 
Zamisli si (ako možeš) da je jedan kotač na ledu a drugi na asfaltu i drugu situaciju kad su oba na ledu.
Hoćeš li uključenjem blokade potegnuti teret u oba slučaja ili samo u prvom? Razmisli i sam zaključi koji kotač je prenio silu na podlogu i omogućio pokretanje.

To su ekstremni slučajevi, zamisli ti da si stisnuo blokadu kad nisi na ledu, već na normalnom zemljištu. Da li se i tada sila prenosi samo na jedan točak zato što si stisnuo blokadu? Može li i onda ta tvrdnja da stoji? Ili ta tvrdnja stoji samo u ekstremnom slučaju kad jedan točak nema nikakav otpor...
 
Nazad
Vrh