Oranje

Kod nas pojedine gazde već rade zimsko oranje.Ide jako lepo.Ja planiram da do početka kosidbe kukuruza(za 20 dana otp)bacim đubre i uzorem sve strnjike.Prošle godine sam počeo oko 5.9. i lepo se oralo.
 
Ja cim izvezem stajnjak za koji dan kad vremenski uvjeti dozvole trebam poceti orati za sjetvu jesenskog jecma, naravno zaoravanje osnovnog gnojiva na parcele koje nisu dobile stajnjak. a zimsko oranje za proljetnu sjetvu ne prije nego se odradi zetva soje, berba kukuruza i jesenska sjetva. Onda ce (nadam se) biti vremena za oranje.
 
Paljenje je zabranila neka bolesna i potkupljena glava koja verovatno nema veze sa poljoprivredom! Sve mi to smrdi i liči da hemijske kuće imaju debelog udela u tom zakonu. Svih tih bolesti i štetočina nije bilo dok se palilo, a sad prskamo žito 3 puta, a ove godine smo počeli i kukuruz od plamenca. NArednih godina će roda biti obavezna za prskanje.
Jedini način da se larve plamenca suzbiju je da se kukuruzovina istarupira. Paljenjem stabljika spolja izgori, a unutra ostaju neoštećene larve. Seći na 5 cm i nema da brigaš.
 
Jel ti čitaš šta pišeš.Da izostavimo đubrivo?Pa šta onda da "jede" usev?To što preostane od trave?Puno đubrenje a herbicide udri po travi.
Neznam za koje si ti djubrenje mislio i kad,a ja sam mislio na jesenje djubrenje i setvu koja prva dolazi a ne na prolecno djubrenje i setvu 2024god.
 
Ti izgleda ništa nisi mislio pa si napisao šta si napisao.I za jesen važi sve što sam napisao.Posejati pšenicu na zakorovljenu njivu pa još ne baciti đubrivo je ravno ludosti.Na zakorovljene njive naprotiv treba više nađubriti da pšenica ne bude gladna usled trošenja hrane od strane korova.
 
y6amydam.jpg

410ks 6x60 masala
 
Ti izgleda ništa nisi mislio pa si napisao šta si napisao.I za jesen važi sve što sam napisao.Posejati pšenicu na zakorovljenu njivu pa još ne baciti đubrivo je ravno ludosti.Na zakorovljene njive naprotiv treba više nađubriti da pšenica ne bude gladna usled trošenja hrane od strane korova.
Koje zakorovljene njive ti sanjas?
Ako ima trave,tu je total na vreme u strnjici valjda adekvatno sredstvo.
Ovde se prilicno laze,da kazem preterano.Do juce u Vojvodini i ravnici gde je zemlja dobra niko ne baca djubrivo u jesen,pogotovo u psenici(pogledajte sta ste svi pisali u temi o psenici)a sad odjednom nemoze bez jesenjeg djubrenja.
 
60cm da prevrne brazdu u tezoj zemlji cisto sumnjam... Sve te prezenatcije u nekom pseku!!!!!! Neka nadju jednu PRAVU njivu.. :osmeh:
 
Tako sam i planirao. Inace prolecno radim na 20-25cm i tu najcesce sejem soju, samo je nezgodno jer odmah moram da predjem tanjiracom da ne sasusi brazdu jer posle od setve nema nista dok nepadne kisa:ppozdrav:
 
Nafte imam. Sad da se nadju pare za nove opanke za Rakovicu..... Ma ima da uzorem ako treba i do Kine, samo da mi sazri ova soja. ako ne stigne za zetvu, kao mali proizvodjac sam puko ko zvecka. Nema para, nema novi opanaka. Valja krpit stare:haha::haha:
 
мињђушар браћала, па реци то неким људима из мог села, који кажу да за репу треба ићи до 40цм дубине...ПА сад т икад би њему рекао да нема потребе увредио би се и казао би ти да не знаш да радиш како ваља.....Ми годинама оремо на неких 25 цената дубине.....
 
Bogami bio sam i ja na toj prezentaciji i arion 430 se nije uopšte proslavio pored tog axiona axion je uradio pravi posao a arion jedva vukao plug!!!
 
Nazad
Vrh