Oranje

Paljenje je zabranila neka bolesna i potkupljena glava koja verovatno nema veze sa poljoprivredom! Sve mi to smrdi i liči da hemijske kuće imaju debelog udela u tom zakonu. Svih tih bolesti i štetočina nije bilo dok se palilo, a sad prskamo žito 3 puta, a ove godine smo počeli i kukuruz od plamenca. NArednih godina će roda biti obavezna za prskanje.
 
Paljenje je zabranila neka bolesna i potkupljena glava koja verovatno nema veze sa poljoprivredom! Sve mi to smrdi i liči da hemijske kuće imaju debelog udela u tom zakonu. Svih tih bolesti i štetočina nije bilo dok se palilo, a sad prskamo žito 3 puta, a ove godine smo počeli i kukuruz od plamenca. NArednih godina će roda biti obavezna za prskanje.

Pitaću te kad tebi izgori 5 jutara kukuruza, a nemaš koga da vijaš za štetu!
 
Paljenjem mozete izazvati stetu nevidjenih razmera! Jeste da je nasa zemlja pustinja sto se tice sela, ali nije pustinja(goli pesak) pa da se pozar ne siri... Mani te se paljevine to moze na zlo da izadje...
 
Kako se pre 20-30 godina palilo bez pozara,sad nesme ni cigara da se zapali u traktoru,odma izgori pola atara.
 
Kad smo kod palenja. Da li neko.pali kukuruzovinu, pa istanjira i poseje psenicu? Bez oranja?
 
Palilo se mnogo pre nas pa se znao red i kako se to radi. Pre su štetu pravili oni koji skupljaju posle berača pa ti upale njivu bez kontrole da bi videli gde je kukuruz i onda predje na drugu. A to što mažu oči kao korisno je zaorati djubriš zemlju i tako to, a posle daš para za hemiju ni sam ne znaš koliko.
 
Kad smo kod palenja. Da li neko.pali kukuruzovinu, pa istanjira i poseje psenicu? Bez oranja?
Ja sam 2012 balirao i onda 2x tanjirao i sejao a ako ti je dobar tarup na kombajnu samo ga spusti nize i mislim da ces moci da istanjiras i da sejes. A to sto pisete da su palili ostatke i pre 100 godine to je tacno ali ne zaboravite da su pre 100 godina svi imali stoku i bacali stajnjak i tako obnavljali zemlju a danas ljudi vecinom samo vestak bacaju...
 
Vecina ovih pozara je izazvana palenjem prosle dve god. Kada je godina normalna obicno tesko gori ,cak I oni redovi iza kombajna nece da sastave nego moras premestati a o prelasku u druge parcele nema sanse.Ove god je odmah krenula trava po strnistima tako da je palenje bilo skoro nemoguce.
Ove god cak I tretiranje totalom nema veliki efekat .Gledam parcele se osuse I nakon mesec opet isto.
 
Vidim neka uzorana strnjista kao i da nisu orana,trava strava,a i u kukuruzu kod nas nije bolje,trava do klipa.Mislim da ce biti problema u zitu na prolece,vlage ce biti izgleda a i trava ima da gura kao luda.Ni total nemoze da je zaustavi.
Azot preskociti u setvi inace ima da bude ....
 
Jel ti čitaš šta pišeš.Da izostavimo đubrivo?Pa šta onda da "jede" usev?To što preostane od trave?Puno đubrenje a herbicide udri po travi.
 
Nazad
Vrh