Oranje

Mi svoje lagano završavamo, jos svega 2kj, to sutra jos, od ponedjeljka, utorka prelazim u ispomoc kod tetka a tamo ima samo 140kj jos xD
33w2seu.jpg
 
Potrosnja kod mene u ugazenom kukuruzistu je bila od 13-15 l/kj , zahvat u zavisnosti od uslova , uglavnom je bio 3x30 ili 3x 33-35 cm dubina 30 cm. Zasto pricam o zahvatu, kada mogu da idem 5.kornjacom onda smanjim zahvat na 3x30 , kada ne moze 5.kornjacom onda ide 3. zec ,ali onda zahvat ide u zavisnosti od snage koju raspolaze recimo 3x35 cm tako da brzinu kompenzujem zahvatom i obrnuto. Za najteze uslove imam 4. sporu brzinu u kojoj na 2200 obrtaja idem 7 km/h . Orao sam neko lagano strnjiste zahvatom 3x35 i 8,2 km/h u 5. kornjaci, dubina 28 cm potrosnja 11 l /kj
 
Ja sam sa 3x30cm išao kombinacijom 5kornjača ili ako je teže kukuruzište 3zec na 1800 obrtaja , ali ću za dalje praktikovati oranje sa reduktorom u zecu izbegavaću kornjaču jel je slabija karika u sistemu.
 
Potrosnja kod mene u ugazenom kukuruzistu je bila od 13-15 l/kj , zahvat u zavisnosti od uslova , uglavnom je bio 3x30 ili 3x 33-35 cm dubina 30 cm. Zasto pricam o zahvatu, kada mogu da idem 5.kornjacom onda smanjim zahvat na 3x30 , kada ne moze 5.kornjacom onda ide 3. zec ,ali onda zahvat ide u zavisnosti od snage koju raspolaze recimo 3x35 cm tako da brzinu kompenzujem zahvatom i obrnuto. Za najteze uslove imam 4. sporu brzinu u kojoj na 2200 obrtaja idem 7 km/h . Orao sam neko lagano strnjiste zahvatom 3x35 i 8,2 km/h u 5. kornjaci, dubina 28 cm potrosnja 11 l /kj
Druže,kod brežnjeva 8.2 km/h je na CASE-u 7km/h,a realnih 6.5-6.8km/h po navigaciji!!! Orali u istoj duži sa drugarom,i bila ista brzina :ppozdrav:
 
Zarko. Ja sam jedne godine orao u istim uslovima jednu njivu od 60ari. al nije to-to. Po meni kad se ovako ore bolje je ne orati.
 
jel ovo pored morave ;) !?
mnogo kaljavo ! pozdrav...
Nije pored Morave ali kao što sam rekao ima jak napad pirevine i nije radjena sigurno desetak godina.

- - - - - - - - - -

Zarko. Ja sam jedne godine orao u istim uslovima jednu njivu od 60ari. al nije to-to. Po meni kad se ovako ore bolje je ne orati.
Da se ore mora, nema čekanja samo je problem sa pirevinom zato se i cepa ovako to je u neku sporu brzinu orano jer izbacuje plugove, ali samo se mislim dali će kukuruz ultra da uspe to me interesuje i tu njivu radim iz inata jer je niko nije hteo.
 
Jest kolega pikadinac je u pravu jedino bi mogo još ako se uspije malo prosušiti proći sa tanjiračom koja nije mnogo ukrštena da samo malo to porastavlja i onda na proleće ima da se sipa
 
53398m.jpg
Sve sto mogu da kazem povodom oranja ove parcele da je islo jako lepo,lagano,to je parcela od 5.5 jutara i tu je bilo 4 kulture(kukuruz,suncokret,pasulj,beli luk) al sto je bilo miseva to je neverovatno pogotovo na suncokretistu,imam obicaj da kera nosim sa sobom tolko se najeo miseva da vec na kraju nije ih ni pogledao,pri povratku kuci ispovracao mi se u kabinu::samo bes::

- - - - - - - - - -

Eh da mi je samo jednom ovakvu njivu i zemlju orati a ne one moje vukojebine.

Imam i ja jednu vukojebinu,udaljeno od sela nekih 7-8km,put do njega vodi kroz pasnjak,livade, treba mi 45min.do tamo i toliko nazad,njiva je od 29 ari i trouglastog oblika,sve operacije radim psovajuci,ali ajde,jos trpim.
 
Ja nemam vukojebine i sve mi je tu nekako blizu jer ceo naš atar je oko 1200ha. Ali zato su parcele mnogo usitnjene. Trenutno radim 13ha u oko 60 njiva i pri tom ne računam neke koje sam sastavljao iz više komada.
 
Nazad
Vrh