Oranje

Za ovae nasa oranja (postao sam slike pre neki dan u ovoj temi), posto nemam setvospremac jel bolje tanjiracom ili drljacom (mnogo brze)? sutra pocinjem i dvoumim se jos uvek?

sto se pretpluznjaka tice, mi ih nemamo i nije neki problem da se sve zaore, bitno je samo da plug nije mnogo nizak da ne zadrzava masu i da ima nastavak na dasci da lepo poklapa sve.
 
Prolazim dosta kroz atar ovih dana i najcesci prizor u oranju je kanta nafte u rezervi i ko ima visebrazni plug dignuta jedna glava,a ko ima neki manji on poplici koliko moze.
Ja sam pre par dana probao fergusona i jednobrazni plug na strnjici i na PRAVIH 25cm je tesko i mora sa blokadom,pa sam odustao nek se osusi jos par dana.
 
Prolazim dosta kroz atar ovih dana i najcesci prizor u oranju je kanta nafte u rezervi i ko ima visebrazni plug dignuta jedna glava,a ko ima neki manji on poplici koliko moze.
Ja sam pre par dana probao fergusona i jednobrazni plug na strnjici i na PRAVIH 25cm je tesko i mora sa blokadom,pa sam odustao nek se osusi jos par dana.

Sacekaj ti do maja meseca,prosusice se......da si kupio plavog rusa sad bi orao kao od sale.......(s blokadom):osmeh:
 
  • Like
Reagovanja: aca
Danasnje oranje dosta tesko i jako grudavo gde je prosao kombajn
2reryud.jpg

2w7qxec.jpg
 
Nisam jos uvek merio tacnu potrosnju tek sto sam poceo sa oranjem,moracu neki dan da napunim do cepa i da odem da izorem 1 hektar pa ponovo da napunim da vidim koliko je potrosio...

Mozda je neznatno veca potrosnja u odnosu na plug 3x30cm mada sam dobio na brzini i mislim da doje na isto.. Ja sam 3x30cm nisam mogao da idem sa sestom brzinom...

Idem sa sestom brzinom u kornjaci na nekih 1500-1600 obrtaja bez trunke opterecenja.....
 
Ciro, druze... pero na zadnjoj dasci ti stoji PREVISE nizbrdo. Da li je namjerno tako ili se saraf otpustio pa se pero objasilo ne znam, znam samo da ovako kako sad stoji ne valja nikako. Postavi ga vodoravno ili malko uzbrdo pa da vidis hoce li daska pucati. Ovako postavljeno pero uopce nema smisla.
 
Ciro, druze... pero na zadnjoj dasci ti stoji PREVISE nizbrdo. Da li je namjerno tako ili se saraf otpustio pa se pero objasilo ne znam, znam samo da ovako kako sad stoji ne valja nikako. Postavi ga vodoravno ili malko uzbrdo pa da vidis hoce li daska pucati. Ovako postavljeno pero uopce nema smisla.

Pero sam spustio jel sam orao jednu parcelu za Psenicu plitko pa je bolje tako,zatim sam presao da orem Zimsko a nisam imao kljuc da ga podesim...

Daska je pukla jel je tanka kao zilet... Nema joj spasa...
 
Prije nekoliko dana smo krenuli da oremo parcelu koja je uz rijeku, u toku poplava je bilo pod vodom nekoliko dana. Uzorali smo oko 0.3 ha i odustali. Traktor vuče, nije njemu teško ali nije ono za oranja. Brazda ne pukne po 15-20 metara, samo se odreže i sija kao komadina slanine. Nikad nisam vidio do one mjere vlažnu i sabijenu zemlju.
 
Kolega Ciro, nemoj misliti da se nesto pravim pametan ali ja imam takav trobrazni plug, orem s njim vec neko vrijeme i vec tri dana orem za psenicu. Pera su mi na sve tri brazde otprilike vodoravna sa zemljom i rade svoju svrhu. Dobina oranja je nekih 20cm. Oranje koje ostavljam preko zime orem na 30cm i pera ostaju u istom polozaju i rade i u dobokom oranju ono za sto su zamisljena.

Ovako oboreno pero samo bez veze pravi dodatni otpor vuce a nema svrhu da odbacuje zemlju. Ovo su samo moja iskustva.

Zombi ;) Ova godina je takva. Kod mene se redom ore sve zivo i nezivo, valja sijati a to sto na pojedinim mjestim zamlja ne puca me previse ne brine. Tanjuraca ce odraditi posao i dok imamo lijepih dana na vidiku valja sijati. Evo, strnista se od silne kise nisu stigla ni oprskati ni ugariti pa se opet od njive do njive ore saroliko mada se dosta fino rasipa. Sojista su samo pomalcirana i tamo je stanje drugacije. Ovisi na kojem djelu parcele se nalazim. negdje se sipa, negdje se izvaljuju kilometarske brazde u komadu. U globalu sam zadovoljan sto uopce mogu orati za psenicu ;)
 
Nazad
Vrh