Oranje

Ja sam juce zaoravao neko stajsko djubrivo. Samo je od gore malo zabalavilo dok je dole i dalje ne promenjena situacija.
2ppwy0n.jpg
[/IMG]
 
Biće to dobro i za sutra su najavljene padavine taman da nakvasi taj oranični deo da ne zapinje i ne lomimo te mašine, nisu nikom pokllonjene...
 
Kod nas palo 32l juce i danas. Koliko vidim po prognozi u petak i subotu ne pada. Tada cu probati da orem.
 
A bilo je price da severozapadni deo , okolina Sombora ce dobiti najmanje kise.
Ja juce tanjirao sutra ako moze, krenem sa oranjem.
 
U mom kraju Sombora nije prebacilo 10l, Staparci imaju magnet za kisu, zato im je i skupa zemlja

Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Moja parcela od 2,5ha je nekako četvrtasta (sad sam spojio 2 u 1) gde je dužina oko 180m. Ako orete sa plugom ravnjakom kolika bi širina jednog uzoranog dela trebalo da bude kad orete na "slog"? Dakle na koliko delova treba da podelim ovu parcelu pa da tako orem a da nemam mnogo veliku širinu i praznog hoda?
 
Znači širina je oko 140 m...

Pa nije isto da li se ore sa ravnjakom 2 x 25 cm ili 4 x 35 ili više...

Ja orem sa 757 dvobrazdnim plugom, u mom slučaju sve preko 50 metara je preširoko.

U tvom slučaju je najbolje da podeliš na 3 dela, uzoreš levi deo na slog do kraja, pa desni, i onda ono u sredini nastaviš i u sredini ti ostane razor. Dogodine teraš obrnuto.
 
U tvom slučaju je najbolje da podeliš na 3 dela, uzoreš levi deo na slog do kraja, pa desni, i onda ono u sredini nastaviš i u sredini ti ostane razor. Dogodine teraš obrnuto.

Ako ovako ore desiće mu se da dogodine ima dva razora u njivi ako ove ostavi razor tačno na pola ili da ore u krug celu njivu na slog

Bolje podeli na četvrtine pa napravi slog izmedju prve i druge četvrtine i tako pooreš polovinu a onda samo nastaviš dalje i drugu polovinu pooreš na razor. Znači razor ti dodje tačno izmedju treće i četvrte četvrtine. Sledeće godine samo kontra i uvek imaš po jedan razor na različitom mestu
 
Da imaće onda po 60-70 metara praznog hoda ako deli kao što sam mu predložio dosta je to. ako deli na trećine kao što si mu rekao onda do 50
 
Jedna njiva je 1,7 a druga 0,8ha. Mislim da je širina više od 200 m širine ( pa onda izađe pravougaonik). Oraće se sa 2x25. Kako je orano prošle godine - pa ova manja ima razor i slog, a ova veća ima dva razora i slog. To mi je sad mnogo da idem po tome. Prema ovome što ste izneli ostaje mi da je premerim i da je onda na osnovu toga podelim na 4 ili 5 delova pa kako ispadne. Ali bih se držao da jedno polje ne bude veće od 50m širine. da ne bi bilo mnogo praznog hoda.
 
Potpuno beskorisno da nas pitas ovde,tvoja parcela ti je najbolje poznajes a i traktor i plug,kad izadjes sa traktorom da ores najbolje ces videti kako ti odgovara orati.Ponesi metar onaj dugacki od 20-30 metara,ako je ores iz vise puta i ako nemas iskustva sa ovakvim oranjem parcele,najbolje da premeris jedan i drugi kraj da ti budu paralelni ,tako da kad ores novi deo parcele pored vec uzoranog,da ne budu pred kraj neki spicevi izmedju istih,i onda se jeb.. da to zavrsis,rikverc,ovo ono.....Npr za jednu 82-ku i trobrazni plug ,2,2.5 hektara je neki max da uhvati odjednom u krug orati na pravu duz(350-400m),sve preko toga ,bar za mene,je previse,prvo dosadi kad se vrtis i vrtis i nikad kraja,drugo prazan hod ,mnogo setanja traktorom.
 
A da se riješite ravnjaka i nabavite okretače. Oreš kako te volja. :osmeh: Teži je od ravnjaka jedino u transportu, a vučna sila više zavisi od konstrukcije pluga, posebno oblika dasaka nego od težine pluga. Čak se teži plug bolje ponaša u zemlji.
 
Iwanho onda treba i drugi traktor da se kupi. Svakako hvala svima na savetima. Premeriću njivu i podeliti kako meni bude odgovaralo. Nije veliko pa će se sve uraditi. Kao i svake godine.
 
MIRBAN,

ne znam koji traktor imaš, ali postoje i manji okretači, npr. 2x10" (malo su rjeđi) ili 2x12". Lemkeni se navodno lako vuku, a imaju kajlice za podešavanje širine zahvata. Ja sam za svoj Goldoni 50 KS kupio Regenta 2x14" i suzio ga na 2x12". Prije kupnje sam provjerio da je to moguće izvesti premještanjem zadnje glave. Sada bez problema orem i težu zemlju, a u originalu sam mogao samo lakšu.
 
Nazad
Vrh