Oranje

imam jedno pitanje uske gume 12 tice dali dobro rade poso u oranju?ocu da kupim 560 a on ima uske gume.ljudi mi kazu da to nevalja ima da proklizava???

Imam ja 565 s 12.4-36" gumama nazad, bez prednje vuče i mogu ti reći da kod mene ore s 2x12" u 3. sporoj. 1. direktnom jeeeedva ide i dosta se pati i na samom je rubu snage. Za usporedbu, imt 539 ore s 2x10" plugom do 25cm dubine 1. direktnom kako hoćeš u mom kraju...

Vukao sam i sjetvospremač proljetos s uskim gumama 2.4m zahvata i dosta usjecaju u friško tanjuranu zemlju i dosta ima proklizavanja uz brdo i u 1. spor za spremanje u 2. pre brz, fali mu snage.

Kupio sam mu 16.9-28 felge i gume i pripremio sam s njim 30 jutara zemlje za sjetvu pred koji dan i radio je bez problema u 2. direktnoj s tim spremačem, prima gas, čak i uz brdo ima snage da ide u 2. direktnoj što s uskim točkovima nema šanse da bi mogao. U planu je ugradnja s44 motora od 70ks pa sam zato kupio 16.9 točkove inače za 560 su 14.9 zakon za teže radove, bar se ovdje tako pokazalo gdje je žuta masnija zemlja i ima brda. Vidim da dosta forumaša iz vojvodine sa 16.9 gumama nazad sa 560 ore s 2x14" plugom tako da sve ovisi kakvu zemlju radiš i na kakvom si terenu.
 
To sto je ne moze dovoljno iskoristiti je mozda kvaka zasto ferga traje dugo do ozbiljnijeg remonta :osmeh:
 
Upravo tako.Ferga ima više snage ali je lagan i kad oseti tvrdo,umesto da zapne i eventualno nešto pukne,on samo prokliza i možeš ga moliti i kumiti,on ne poteže preko svojih mogućnosti.Zato sam retko kad čuo da je pukao na pola, a bilo je ovih većih traktora kad upadne sa zmajevkom u blato da nešto strada.Ljudi sile do maksimuma.
Tako i mene moja komšinica optereti do maksimuma,pa često idem na bolovanje.
 
Oranje je dobro , al ajde kad već pametujemo , da i ja kažem : dobro bi bilo da si prešao totalom prije oranja , mnogo znači , čak ako odma ubrzo oreš nakon prskanja opet će 90 posto lucerke uginuti kasnije .
 
Dobro je zemlja se koliko toliko rasipa. Kod nas na proljećnom oranju brazde samo kajišaju. Tako da je svetinja uzorati u jesen onda se nakon zime zemlkja samo raspe tako da se i lakom drljačom spremi vrlo lako.
 
Sva je zemlja pooana davno u jesen,to se sad rasipa.Ovde je lucerka bila dobra pravo u jesen ali od kako je zagrijalo vise od pola parcele je ostalo golo,potpuno odumrla.Nisu misevi,nije ni voda,ne znam koji joj je vrag bio.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Ljudi potreban mi je savet.Orano je u prolece i toliko je upekla zemlja da nema sanse da se spremi njiva za sejanje kukuruza.Kise ni na vidiku barem do 10 aprila.Barem tako kaze prognoza za moje mesro.Sta raditi,dal cekati,kisu ili ima drugo resenje?
 
Pripremi kako bilo i povaljaj valjkom da sabijes grudve u zemlju ako nemas frezu ili rotodrljacu i ostavi valjda ce do 20.04.biti neke ozbiljnije kise pa odma posle kise spremi za setvu!
 
Nit roto d. nit valjka.Jbg valjda ce padati kise do 20.Znam i ja da sam trebao u jesen ali nisam zbog mekih razloga,da ne glabamo sad.A da probam ponovo da preorem.Mala je to povrsina 1,5ha.Sta mislite za tu varijantu.
 
Nazad
Vrh