Oranje

Proslogodisnje oranje sojista jednobraznim OLT plugom.:cao:


14dqb93.jpg
 
Gde je tanjirano ide lakse nego gde nije ako zbog toga pitas.Zemlja je nabijena od silnih kisa.Jednostavno je izbijen vazduh i ne rasipa se pri oranju.Kukuruziste ide duplo lakse.Samo sam probao na jednom mestu.
 
Meni se bolje pokazalo ranije oranje.
Nesto sam prosle godine orao pocetkom oktobra a nesto sredinom i krajem novembra koliko se secam.lepse mnogo ovo u oktobru bilo.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 
Ja mahom pocnem sa oranjem nakon setve psenice I jecma krajem oktobra. Imam svojih 15-tak hektara I jos 4-5 sam obecao usluzno. Pa nemam potrebu da zurim stignem sve na vreme. Cak mi I odgovara malo kasnije zbog sipanja osoke.
 
Ja sam primetio da ako ranije idem, u prolece ima vise korova.
Sto sam kasnije orao, manje korova bilo.
 
Meni se bolje pokazalo ranije oranje.
Nesto sam prosle godine orao pocetkom oktobra a nesto sredinom i krajem novembra koliko se secam.lepse mnogo ovo u oktobru bilo.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
Kontra moje iskustvo,tamo gde sam vozio djubar u sep.prosle god. bilo zicara ove u pm i pravio sranja,ista njiva druga polovina vozen djubar pocetkom aprila i zaorano ,istog dana sejano tamo nema stete od zicara a korova gde ima ima.
 
Vidis i ja sam na toj parceli imao zicara.Nisam ni razmisljao da je mozda zbog toga.Mada tu je zito bilo.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 
Meni ni ne pada na pamet jos poceti s jesenskim oranjem. Za sjetvu u redu ko zaorava gnojivo ali da stoji preko zime, pre rano je. Kako kaze Manjevic, i kod mene da sad poorem na proljece trave koliko hoces, komotno se moze preoravati.
 
Kazu ako se strnjika ne istanjira ili ugari u slamku se ugnezdi larva zicara i pri oranju se unese u zemlju to mi je i komsija potvrdio koji je ima strasnu navalu zicara i od onda stalno tanjira ili gari strnjike.
 
Strnjik vec uzoran, ima 10ak dana. Ako zatravi, tanjiraca ili ponovo oranje pa sjetva.
 
Nazad
Vrh