Oranje

Neki dan završih i ja oranje, moje jedine parcele...
Nisam išao duboko, pošto sam sa Lucerkom zakasnio, i definitivno odlučio da sačuvam dobijeno seme od našega člana Dulkaarpad, za narednu godinu, a umesto Lucerke da posejem Tritikale, kome najpovoljniji period za setvu upravo dolazi...
Moja proverena kombinacija, traktor Vladimirec T-25A1 i jednobrazni plug OLT Alkar 1A...
Potrošnja, 14 litara GU na 62 ara i 34 metara kvadratna...
Dubina je varirala, kao i obično, na bregu oko 20-25cm, a u doljači, bogami, negde i 10cm...
Uglavnom zadovoljan sam, prevrnuo sam i zaorao stajnjak koji sam prethodno izneo, i posle ovih najavljenih kiša, sledi spremanje, ali otom-potom...
Evo slika...
20160928_164125.jpg


20160928_172556.jpg

20160929_155851.jpg

20160928_165604.jpg
 
Zeleni
Imao si Vladimireca, pa znaš za onaj "leptir" na hid. klipu za regulisanje hoda klipa, e, nisam ga koristio uopšte, TOLIKO JE TVRDO u doljači, plug sam ispliva, a ako, po postizanju dubine, stavim komandu ručice za hidraulik u neutral, traktor u doljači u jednom momentu toliko uspori, da moram stati i prešaltati u radnu I, i onda ide, ali sporo da se šlogiraš, tom brzinom ne bi izorao ni nedelju dana da orem, inače, orao sam prvom, tada najbolje "slaže brazde", a ide lepo i drugom, ali je prebrzo, pa prebacuje zemlju, i uz breg ne ide...
Traktorom sam prezadovoljan, plugom takođe, jednostavno, u doljači je zemlja sabijena i tvrda do zla Boga...
I da napomenem, blokadu nisam nigde koristio...
Još nešto, maksimum dubine oranja sa ovim plugom je oko 30 cm, mada i dublje može, a niz breg je skoro toliko postizao, jer, ponavljam, nemam točak na plugu, i moram da se dovijam sa onim "leptirom", koji, opet, s druge strane, nije mi ni trebao...
Čim u doljaču stignem, plug jednostavno, posle desetak metara, ispliva sam kako on hoće, i da budem iskren, nisam se više ni jedio, samo da nekako, "prevrnem" zemlju, mada za žito (u mom slučaju Tritikale) duboko oranje nije ni potrebno, koliko toliko da se zaore stajnjak, koji sam, znajući za predstojeće "probleme" za svaki slučaj, izneo na breg...
Imam i tegove na pogonskim točkovima, po 50 kg na svakom, a na prednjem kraju 4 originalna tega po 25 kg...
Prošle sam godine uzeo traktor IMT 578 od ujaka, i mojim jednobraznim uzorao lepo i duboko zimsko oranje, ali ujaka više nema, Bog da mu dušu prosti, a ni traktora, pošto su ga naslednici odmah prodali, a ja ostao da se patim sa ovim što imam...
Mada, u ovakvim uslovima, svi moji suseljani tvrde da bi se Ferguson propisno "preznojao" da odradi istim plugom...
Znam, znam, odmah će krenuti prepucavanje IMT protivu ostalih, ali mi nije namera da potenciram kakvu svađu ili raspravu, jednostavno, tako su rekli...
Meni je ipak Vladimirec, sasvim pristojno odradio posao, (što se i na fotografijama vidi) i ponavljam, ja sam, (relativno) zadovoljan...
 
Probaj da navariš špic na raonik pluga onda neće iskakati iz zemlje ,pre sam i ja imao ovak olt jednobrazni pa sam imao iste probleme gde je zemlja sabijena , sada sam uzeo visokog alkara i sa njim nema iskakanja iz zemlje samo ako traktor može da vuče on ide .
 
Lagan je to plug za zbijeno zemljiste,i na slici izgleda kao da si ubo plug pa je i to jedan od razloga sto si tesko vukao brazdu.Najvjerovatnije ti je iskakao iz brazde i nije htio u dubinu pa si zavrto toplinger.....lijep komad,a za jecam netreba nista bolje ni dublje
 
Ma ko poznaje Vladimirec zna da kada oreš bez tocka na plugu,plug ode bukvalno do Kine...
Dule,već imam navaren špic raonika od kamionskog gibnja...
Opet,drugi tvrde da se sa ovim traktorom uopšte ni ne može orati,a vidiš da ih demantujem...
Nisam uopšte imao problema sa kosom vučom,traktor u brazdi uz breg i nizbrdo ide sam,pustim volan,pravac drži,snage ne manjka,sve dok sam u brdu, u doljači se sve drastično menja,nagore,i moraš se povinovati novonastalim (ne)uslovima...
 
Zavisi i kako ti je navaren raonik jer ide blago pod uglom. uopsteno taj se plug teze vuce i tezak za ustelovati i cim oseti tvrdo hoce blago da izlazi ili bezi u stranu. Treba staviti cevcice u kugle poluga da se luftovi poniste i u tvrdom hoce sporije da se tera da bi drzao dubinu. Radim i ja bez tocka i malo rutine moze da se radi ali prvo plug mora biti kako treba.Da mozes naci olt-pto2 pa da vidis kako sa njim lepo radi i mnogo lakse.Ja imam slican alkar ali sam na otpadu naleteo na raonik sa spicem i sad zabada ko blesav u zemlju i drzi lakse dubinu.Na toblingu si ga mnogo skratio pa ti samo buce sa vrhom ranika sto je dokaz da ti ranik nije dobar. Dobices od mene jedan navarivan od federa pa da vidis ima li razlike .Treba da su isti sa 4 vijka se srafi
 
Prvih par krugova sam odradio sa jednobraznim IMT 610, ali, pošto sam ga uzajmio po prvi put, nisam imao iskustva u štelovanju sa onom ručicom, pa je bilo više muke i gubljenja vremena, nikako nisam mogao da potrefim da poništim kosu vuču, ili je bežao u oranje ili u ledinu, pa sam odustao i otišao kući, otkačio taj i zakačio svoj, s kojim, opet, izgubih 10-15 minuta da naštelujem, ali je išlo znatno bolje, ali opet, ne i po mom shvatanju šta znači reč - kvalitetno i dobro oranje...
Vićo, baš je tako i bilo, čim izgubi dubinu, krene da zeza, pa opet silazi sa traktora i šteluj, sve dok nisam postigao da ne izlazim više iz traktora, još uvek me bole noge od penjanja i iskakanja iz one kokošinjac kabine...
Na kolenastoj od pluga imam bolcne za promenu kategorije kačenja, i nemam lufta ni milimetar...
Ako ideš na Vašar u Rumu, mogao bi poneti taj raonik, ostala mi je još bašta od 5 ari za oranje, pa mogu skinuti ovaj moj raonik, i namestiti pa probati s tvojim?
 
I ja sam juce probao 558 se gasi smonica i brdo odvaljuju se grudve sacekacu malo da nakisne pa cemo videti kukuruzovinu sam upalio izgorela super e sad cekamo kisu.
 
Ima paljene svojih prednosti,ali stvarno ako cemo staviti na ''vagu'' prednosti i nedostatke,nedostatci pobedjuju na sav glas.
 
Ja sam danas počeo orati pod žito,suncokretište je u pitanju,išlo baš teško,njiva 2 klase,zemlja sabijena katastrofa,sutra bi trebalo da idem u njivu 6-te klase,mogu misliti kako će biti.
 
Ja sam danas počeo zimsko oranje. Dubinu ne smem veću od 24-25 jer izoravam žutu zemlju (mada je i ovako sva neka svetlo braon), pa sad dal zbog takve zemlje, il' zbog dubine, al' ore se izuzetno lako i lepo.
 
Tako je zemo i mi smo sva sojišta okrenuli pre kiše i veoma lako išlo...Potrošnja merena sa dosadašnjih 13 lit./kj. pala ove godine na 10 lit./kj. eurodizela,a dubina oranja 25 cm.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh