Oranje

Bio je kod nas u selu jedan ovakav plug od 3 brazde .Bio je nizak pa je gušio a čove koji ga je imao radi usluge.Ove godine je zamenjen sa lemkenom.
 
Završio danas sa oranjem, jedina parcela koju imam, nešto jače od jutra,na kojoj je bio kukuruz, nisam palio strnjište nego sam zaoravao kukuruzovinu, ovaj put sam pozajmio jači traktor od ujaka, IMT 578, i dvobrazni plug Leopard, međutim juče kada sam počeo da orem, gornji deo, na bregu išlo je i više nego odlično, ali u doljači je bilo, blago rečeno, jezivo, odvaljivala se slanina i iskopavao sam prave televizore od džombi...
Kada je u jednom trenutku ceo plug ispao napolje iz brazde, koliko je teško bilo za oranje, odustao sam i otišao kući, otkačio Leoparda i zakačio moga Alkara od 16", proverenu kombinaciju, i danas taman pred kišu, s Božijom pomoći, završio...
Terao sam na bregu 1 brzom, kada je počela kiša, Bogami, i 2., a u doljači 3. spora i gas do kraja...
Dubina promenljiva, breg 20-25 cm a doljača između 15-20...
Prevrnuo sam je, što je najvažnije, jer ova najavljena kiša bi me sredila za duže vreme, da ne mogu ni da priđem njivi, a ne da je orem...
Na slici se vidi neznatna razlika, šta sam odradio juče sa dvobraznim, i današnje oranje sa jednobraznim...
10-10-151223.jpg
[/IMG]
 
Ili špartač....
Momo, šalu na stranu, izvoli navrati do mene u ovo vreme kada iduće godine stigne njiva za oranje pa ćeš i ti doživeti isto...
Dosad, dok nisam imao traktor, a imam Vladimireca, sad će u Januaru biti dve godine, pa sam "probao" da orem ovu parcelu njime prošle godine, i brzo odustao, lako je i meni bilo da zakeram raznim traktoristima-oračima koji su se "kalili" na ovoj parceli, zanovetajući stalno, pa jel' ne može to malo dublje ili da lepše i pravilnije "slaže brazde"...
Kad već plaćam...
Još nešto da dodam, ujakov traktor NEMA kočnice uopšte, ali bukvalno, volan je hidraulični, tj, okreće se na sve strane, samo ne u pravcu u kome vozač to hoće, a bolje da ga ne gasiš da oduvaš malo, (a i traktor s tobom) pošto ga više nećeš upaliti, jer akumulator služi samo kao teg, tj. dodatni teret na traktoru...
E da zaboravih, alternator služi samo zbog remenice na istom, blokade točkova NEMA, a sigurno ćeš zapamtiti i šta je desna poluga, pošto ćeš na svakih par krugova da izlaziš iz traktora da malo protegneš noge i , po ko zna koji put, našpanuješ,i podešavaš, opet iznova i iznova, jer se navoj, pre ko zna koliko vremena "pojeo"...
Meni nije bilo do smeha....::lose::
Ali sam makar uspeo i konačni rezultat se vidi na ovoj slici što sam postavio, pa sad kakav je takav je, za 20 eura koliko me koštalo gorivo više je nego odlično, pošto traktoristi "orači" u mojoj okolini već traže i 80 eura za isto, a ni približno ovome...
 
Ništa mi više nije čudno . Nego , tu gdje nije mogao da ore sa 2 brazde , jel problem bio što prošlajfava , ili ga guši pa nemože da vuče , oće da se ugasi u toj brzini ?
 
Ma ništa od toga, jednostavno plug počinje da "isplivava" na površinu, dubina oranja se drastično smanjuje, i na kraju plug ispadne iz brazde koliko je tvrdo, kao ledinu da oreš...
Prvo sam probao 2. sporom pun gas, pa primetim da može i 3. sporom, i da ne moram da ga mučim 2., ali u oba slučaja se ovo dešava...
Prvom brzom neće čak ni niz breg da ide...
S Vladimircem i jednobraznim plugom je obrnuta situacija, kod njega je hidraulika drugačija, i plivajući nije isti kao kod IMT-a, ali je problem nedostatak snage, dva klipa i 23KW, pa traktor nema snage da vuče na zadatoj dubini, stane, dimi i proklizava i pod blokadom, izbaci ceo traktor u stranu, a ova mrcina od IMT-a ima ko zna koliko konja, znam da je preko 70, pa mu jedna brazda nije ništa...
Samo da nema gore pomenute nedostatke, vratio bih se sa oranja pevajući, a ne sav izubijan kao da sam proveo dan u veš mašini...
E da zaboravih da kažem da ovaj "ujčetov" traktor ima tegove na zadnjim točkovima, bar nešto da mu napomenem kao plus + ...
 
Ovako je kod mene bilo pre kiše,kada vidim kakva je zemlja kod vas...
Za ovakav tip zemljista ovo je odlicna dubina i oranje.Mislim da je smolnica u pitanju,retko kad u jesen moze da se bolje izore ovakva zemlja, imam 4-5 H/a ovakve zamlje pa znam odlicno koje su to muke pogotovu kad bude mokro za oranje.U ovakvoj zemlji je potrebno 35-40 ks po brazdi da se dobije neka normalna dubina oranja,ali zato kad se zadesi godina kao ova(susa) ona to vrati dobrim rodom pa nam sve te muke malo lakse padnu:ppozdrav:
 
Jeste,smonica je i 82-ojka ima posla sa leskovcom,mada i njemu kida osovinu pa se mora ukosničiti,od imt-ovih plugova u mojoj zemlji nebi ostalo ništa da se dotera kući.
cam00025.jpg
cam00026.jpg
 
Danas orao strnjiste gde ce opet psenica. Na moje veliko iznenadjenje, cak ni malo nije vlazno. Ili mi nismo dobili mnogo kise, ili je susa stvarno toliko jaka bila da zemlja sad upija izuzetno brzo. Na plug sam namontirao pretpluznjake, letos kupljeni u Rumi na vasaru. U pitanju je plug IMT 757.20. Vrede svaku paru. Milina pogledati oranje. Da sam znao sta znace, kupio bih ih ranije.
 
Danas orao strnjiste gde ce opet psenica. Na moje veliko iznenadjenje, cak ni malo nije vlazno. Ili mi nismo dobili mnogo kise, ili je susa stvarno toliko jaka bila da zemlja sad upija izuzetno brzo. Na plug sam namontirao pretpluznjake, letos kupljeni u Rumi na vasaru. U pitanju je plug IMT 757.20. Vrede svaku paru. Milina pogledati oranje. Da sam znao sta znace, kupio bih ih ranije.
Slikaj predpluznjake ako nije problem treba i ja da pazarim pa se orjentisem ali misli da ce plamenovi da padnu ili mozda oni tanjiri od vadilice za repu ni sam ne znam.
 
@mixer87kac
50 evra ili 6000 din su plamenovi predplužnjaci. Ja ih imam i na trobraznom i na dvopobraznom imt-u i zadovoljan sam kako rade.
 
Ja sam danas dobio plamenovih daske,plazove i raonike.sledece nedelje stizu predpluznjaci.U pitanju je plug leopard 3 brazde.Daska 5000,raonik samo ostreci sa kljunom 2500,plazovi komplet 2700,predpluznjak 6000.komplet srafovi gratis
 
Nazad
Vrh