Oranje

Uzoraće se.Ovakva jesen i ovakvi uslovi nisu skoro bili.Videćemo kada će se opet ponoviti.
 
Mnogo olako uzimate u negativnom kontekstu neke stvari! Mislim da nije imao nameru Cici da nekog uvredi! A da je bilo dovoljno lepog vremena u Novembru nakon tako loseg i kisovitog Oktobra to stoji! Iskreno kako je 25 dana u Oktobru bilo u ovim krajevima vecinu je obuhvatio pesimizam i mislili na gusenicare da nam ovrsi soju i kukuruz.
 
Slika0935-cf3aa9.jpg
Slika0936-001621.jpg
Slika0937-e7e6af.jpg
Slika0938-fc351a.jpg
Slika0939-c5b2f3.jpg
Slika0940-f4ef45.jpg
 
I ja zavrsio jos u cetvtak prosli,7 dana nisam radio zbog ledji, 11 ha. Ostala basta ,da se prvo izvuce malo stajnjaka...aj zdravo
 
Ma kakvi, prosla sva voda kroz zemlju, znaci da je bio dobar deficit vlage a nije bas licilo da je tako...Nisam snimio kako se resipa jer sam mali pre bio da izorem pa se ne bi videlo.
 
Ja sam zapeo 3 dana i dnevno po 10 sati oranja sam uzorao sve ove kritične parcele na kojima hoće stajati voda i gde su najteže zemlje, znači sve ovo u dolu, paralelno samnom je ujak izvezao dio stajnjaka koji je bio namenjen za te parcele i tako je to odrađeno. Znači negde oko polovine se odradilo, a sve ovo što je ostalo me ne sekira previše pošto se laganije zemlje u malo višem predelu pa nema opasnosti da se nebi dale uraditi.
Treba još gomilu stajnjaka izvesti i lagano orati, čekam još jedan manji plug okretač za manji traktor, pa kad krenemo sa dva orati gotovi smo u par dana.

Kod nas je uvjek posla oko stoke pa se ratarski deo posla oduži čak i do nove godine, a neretko se desi da neke parcele orem i u 1. mesecu, ali to me ne zabrinjava uopšte!

Naravno, to gore napisano se odnosi na zimsko oranje, a o setvenom oranju koje se dosta kasno radilo ove godine da i ne govorim, to se odužilo poprilično pošto se odužilo skidanje kukuruza sa parcela. Po noći smo brali, po danu orali, spremali i sejali samo da se odradi za lepog vremena na što sam ponosan da je sve rešeno po suhom i bez muke.
 
I mi smo završili prošle nedelje sa oranjem pa koja sličica i od mene.....
Neke njive su se prašile tokom oranja... neke su išle izuzetno lako...... negde je i gušilo pa smo tanjirali (nema slika)

Negde se oralo lepo ali prilično teško ( s razlogom)...

Na ovoj žitnici je bilo "meni se dušo od tebe ne rastaje" iako je šaltan jednu brzinu niže... drugaru na ispomoći...
na kraju smo u nedostatku tečnog alkohola koristili ovaj lepo upakovani ....:osmeh:
I naravno na kraju pranje u praonici, mazanje i zimski san... Stavljena tačka na oranje 2015 :ppozdrav:
 
E kameni,to malo ovaca ne moze ugaziti puno,zamisli sta uradi vece stado krava na vecoj tabli,par nedelja su bile tu,od jutra do mraka,dok nisu obrstile sve do gole zemlje(kukuruziste).
Na nekim mestima dok sam orao,imao sam osecaj da ce puci plug ili traktor,to je trzalo strasno.
 
Nazad
Vrh