Oranje

Kod mene su bila podignuta SKROZ gore i nije mi se svidelo bas kako rade pa sam za inat spustio SKROZ dole... Ali vidim da sam preterao... Vraticu i ja da budu vodoravno...

Previse sam ih na dole nakrivio.. :ppozdrav:
 
@Bobo

Znam da mora, i ja sam uzorao 1.5 ha u dvije parcele za pšenicu, zaorali smo i kukuruzovinu i stajnjak (17 prikolica od po 3 tone na parceli od 0,8ha) i ispalo je odlično oranje, danas otac potanjirao a sutra sijemo, ispalo je, s obzirom na uslove, više nego dobro. Parcele na koje će ići kukuruz sam ostavio da još malo sačekaju pa ćemo ih orati po mrazu, nije hitno svakako.

Za sada sam jedan od rijetkih koji je uopšte nešto uzorao a bez prednje vuče niko ne može ni da okusi zemlju. Svi koji nemaju duplake ove godine će orati samo nizbrdo, vidio sam par pokušaja sa raznim traktorima (uglavnom Zetori od 50-60KS) i čak ni blokada ne pomaže. Niko ne može ni kukuruz da bere bez prednje vuče a i tako se masovno zapada na sve strane, rijetka je parcela da nije unakažena. Prekjuče je komšija zapao sa Landini 8880 i jednoosovinkom punom kukuruza, došla dva Zetora da ga vade (5911 i 6911) pa zapali i oni, potom došao i IMT 539 pa zapao i on, na kraju došla dva Zetor 7745 i nekako ih povadili napolje. Ta parcela se bez bagera više ne može dovesti u red. U susjednom selu lik ej zapao u oranju i vadio ga neki lik sa ogromnim samohodnim silokombajnom i prekine traktor na dva dijela. Nikad gore i teže godine nije bilo, nikad.
 
Eto, da tako lose moze biti stvarno se ne bi covjek nadao... Prije 10-ak dana smo otac i ja orali s 549 i 539. Obojica 2x12" plugove vukli i orali pomalcirane strnjake koji od zetve nisu dirani. Znas kad se 539 nije mucio s 2x12" na 20cm dubine...

Sojista su sasvim druga prica ovdje i na mjestima je i u zetvi lezala voda i jos uvijek lezi. to se oralo sa dobrim zaletom i dio jedne njive je ostao nepooran. UMALO da 5106 nije ostao do proljeca zaglavljen u toj barustini... Na cimanje naprijed-nazad ga nekako dobijem da izadje. Danas su s 539 i 549 poorali 3 njive na kojima su najvece uzbrdice i nizbrdice. Ocjedilo se i otimamo koliko mozemo.
 
Kod nas je na jugu extra, vode tu i tamo, ali nista strasno danas istanjirano, boze zdravlja sutra i prekosutra posejacu svoja 2Ha (Nikol ,Simonida) sa IMT539 & 634 :)
 
Kaze jedan prijatelj dok se zali na oranje:" kad izorem brazdu i okrenem se iza sebe i vidim kakva je, samo kada bih je vezao sajlom, mogao bih da je izvucem celu iz njive"
:-D
 
Sad orao 2,5 hektara,pomogao burazeru,ja sa 540 i 2x12 coli,a on sa Rakovicom 60 i 2x12 coli.Rakovica se mucila kao gresnik sa dusom,dubina 10cm,plug 756 nece u zemlju a hidraulika kod rajke zajebalo vek,to je eto samo da ima ugradjeno da nosi poneki prikljucak.Zemlja je toliko sabijena da je to preterano strasno,ja sam orao nekih 15cm,mogao sam i dublje ali nemoze traktor da vuce.
Potroseno 90 litara goriva,njiva je skoro pa ravna,vreme oranja 8 sati bez stajanja sa dva traktora.Hteo je tu psenicu ali to ce tesko da ide jer nema para da kupi tenk za tanjiranje+bas je zemlja kao lepak.

- - - - - - - - - -

99% rece da ce rajka da leti iz dvorista,kupuje IMT.
 
Данас орали 4,5 КЈ. Одлично се ратило стрниште потањирано летос, као и сојиште. Потрошња била свега 40 укупно, или ти око 8,9 л/кј. Мерено пре почетка рада и када је завршио.

Мали потрошач овај каминс мотор:veseljak::
 
Kod nas rakovice imaju samo da prevoze prikolicama nesto tesko ili vuku cisterne, sem par Renault traktora i jedan landini, sve je ostalo IMT 539,558,560 :) i zemlja nam je svetlija od ove vase,a strnjiste se ore bez tanjiranja,slamase vec skapava, ne smeta plugovima, potrosnja ce ako stignem po ovom lepom vremenu da poorem biti smesna.
 
Poceo sam ovih dana sa oranjem i to sve nakon soje. Od nekih 23 kj izoranih samo 3.5 je islo lako i lepo ostalo kao kad te neko vuce unazad! Prosle god. se plivalo, ove jako tesko, narocito gde su tragovi od kombajna!
 
Pre neki dan sam orao parcelu od 11 KJ. U pola je bila soja a u drugoj polovini detelina. Taj deo gde je bila detelina sam orao pevajuci. Plug mi je bio otvoren na 45cm po glavi i isao sam za 1 brzinu brze nego u sojistu gde je bio otvoren na 35 cm. Uzas, uzas, uzas. Imao sam proklizavanje i do 25% sa ukljucenom prednjom vucom i blokiracem. E da i dubina u detelina bila 30 cm a u sojistu 25 cm pa cak i manja.
 
Pre neki dan sam orao parcelu od 11 KJ. U pola je bila soja a u drugoj polovini detelina. Taj deo gde je bila detelina sam orao pevajuci. Plug mi je bio otvoren na 45cm po glavi i isao sam za 1 brzinu brze nego u sojistu gde je bio otvoren na 35 cm. Uzas, uzas, uzas. Imao sam proklizavanje i do 25% sa ukljucenom prednjom vucom i blokiracem. E da i dubina u detelina bila 30 cm a u sojistu 25 cm pa cak i manja.

A tek kad samo mislim sta me ceka u tvom ataru i u k.o V. Greda!!! Ili posle skidanja kukuruza!
 
Sad orao 2,5 hektara,pomogao burazeru,ja sa 540 i 2x12 coli,a on sa Rakovicom 60 i 2x12 coli.Rakovica se mucila kao gresnik sa dusom,dubina 10cm,plug 756 nece u zemlju a hidraulika kod rajke zajebalo vek,to je eto samo da ima ugradjeno da nosi poneki prikljucak.Zemlja je toliko sabijena da je to preterano strasno,ja sam orao nekih 15cm,mogao sam i dublje ali nemoze traktor da vuce.
Potroseno 90 litara goriva,njiva je skoro pa ravna,vreme oranja 8 sati bez stajanja sa dva traktora.Hteo je tu psenicu ali to ce tesko da ide jer nema para da kupi tenk za tanjiranje+bas je zemlja kao lepak.

- - - - - - - - - -

99% rece da ce rajka da leti iz dvorista,kupuje IMT.
Malopre me zove rodjak i kaze da je probao da ore sa 539 i 755 ali kaze da nece nikako plug u zemlju, pa me pita da uzme moj jednobrzni. Svima je definitivno problematicna zemlja od dosta kise.

A taj tvoj prijatelj, kako i ne bi prodao rajku posle danasnjeg dana kada si sa 20-25hp dublje orao od njega sa istim zahvatom pluga.
Rajka= veliki potrosac, hoce da seni, los hidraulik. Malo li je razloga za zamenu...
 
Kad je danas seo za moj skakavac on se odusevio,nemoze da veruje da to moze tako da ide sa istim plugom,jeste da meni fali snage,treba tu jos jaci motor a mogu zamisliti rajku sa ovim mojim motorom od 42,5ks mislim da nebi mogla sa 755 da mrdne.
On se odusevio hidraulikom,kako kvadranti reaguju,samo kad je beton kocka kvadranta dole na manju osetljivost i plug tone u zemlju i mora da ide pa makar prsnuo traktor,kad zapne kocka milimetar gore i on krene.Ma resena stvar.

A taj sto nemoze da ore sa 539 i 755 nezna da ore i koristi susper prost hidraulik ili je zaboravio da zavrne bilo kakve raonike na plug.Ako pravilno podesi kvadrante da mu bude rasporedjeno pomeranje kvadranta gore dole zbog osetljivosti mora da ore IMT i u beton.

Eto danas pored nas ore baja sa fergusonom i 755 i nece u zemlju a dobri raonici,dosao i gleda iza mene i zaustavlja me i pita kako kod tebe tako plug ide u zemlju i drzi dobru dubinu,kod mene nece samo struze.Ja pogledam a on one kvadrante podesio po knjizi na nulu a tu je osetljivost ravna nuli,lepo spustim kvadrante nize i pokazem kako spusta podesivi kvadrant da moze plug da udje u zemlju i kad je beton,covek ukapira i uzore sve bez problema,jest da ferdza ide polako nema tezine za neka zestoka oranja ali ide.Covek ore vec 10 godina a nezna da koristi IMT hidraulik.
 
Mirko, koliko ono kila imas u zadnjim tockovima na 540? To jako puno pridonosi boljem rezultatu u oranju nego da ta rakovica ima jednako utega na duplo sire gume...

Treba znati opteretiti traktor i tvoj 540 je sad onakav kakav bi trebao biti tvornicki. Vec i ja razmisljam da natrpam u zadnje felge od 539 nekih utega samo ne mogu naci odgovarajuce tegove...
 
Sad ima skoro 250 kg tegova skoncentrisanih direktno na felnama pozadi,sad je traktor tezak okruglo 2 tone.Bez ovih tegova ovo je bio bogalj traktor,za mene licno beskoristan za oranje i potezanje.
Danas rakovica ore sa blokadom i struze zemlju a ja nisam stisnuo blokadu od kad sam ubacio tegove i orem dublje.
Bobo skoro sam terao jedan 549DV nov,kod burazera sasvim slucajno,za njega je zakacena masina za postavljanje folije za jagode koja je jako teska ali se spusta na zemlju i vuce se.Covek dosao sam i nema ko da vozi 549 i seo ja a on na masinu da prati sta se desava.Brdo a isfrezirano sitno i duboko i traktor tone.Nizbrdo ide odlicno ali uzbrdo kad smo krenuli 549dv ni da pipne,ni prednja vuca ne pomaze.Tu smo se mucili i burazer mu kaze druze lep ti je traktor,jak dobar ali tebi fali tereta direktno na felnama pozadi,lak je i nema pomoci.Tu se malo zakacimo i nekako covek pristane da otkacimo onu masinu i da zakacimo za moj 540 na sta se on smejao.Tu je pala opklada,ako bude vukao uzbrdo ja cu da ti sve uradim dzabe i sipam duplo nafte.Ja zakacio i gle cuda nisam ni zapeo,jedini problem teska masina pa prednji kraj malo ljulja ali boze moj ja sam i navikao da ga dizem u nebo.Kad smo zavrsili covek je uzeo telefon i slikao tegove pozadi ali pre toga mi nudio 400 eura da odmah skidam sa traktora,nema to cene.Nasuo naftu,nisu placeni radovi.Covek otisao ko popisan.

Bobo ubacuj tereta pozadi i videces sta je traktor,jos kod tebe ostar motor kao zilet.

- - - - - - - - - -

Teret skoncentrisan direktno na gumu nije isto kao kad naprimer nasadis kabinu na traktor koja takodje ima neki teret,tu ima razlike jer je i moj traktor imao kabinu koja je teska oko 250kg ali je i sa njom bio nesposoban za dobar posao.
 
Nazad
Vrh