Oranje

Uzeo original lemken i takodje i frank raonike , ne vidim da su se frankovi nesto vise istrosili od originala , jedino su navarivani od dolje , takodje i frank vrh i za sada je ok.

Moj lemken opal ulazi i u put a kamoli njivu , jedino na jednoj njivi gdje je ekstremno tesko islo , ne mozes na odredjenoj dubini orati na jednom djelu ali mozes dublje ili plice. Na toj njivi sam slucajno nesto namjestao na plugu i uhvatio prvi plaz , bilo je jos vrlo suho onda, temperatura plaza je bila tu oko 40-45 stepeni , znaci ne vrelo da ne mozes drzati ali vrlo toplo , daske su bile dosta hladnije ali 15 stepeni toplije od okoline. Ja sam mislio da je to zaje**** kad je tu neko spominjao da se daske griju.


Ja sam taj koji je pisao da se daske i raonici griju. Kolega je vukao IMT 757.30 nekih 11-12kmh, oranje nekih možda 25 cm dubine i pričamo nešto tako i kaže svake druge godine da mjenja daske na plugu jer se ove griju previše i valjda se zato brzo troše...

Moje mišljenje je da je daska na tom plugu previše okomita, što bi rekli "aktivna" i pri velikim brzinama je velik pritisak zemlje na nju i da se ubrzano troši zbog toga a samo trenje koje se dešava pravi i zagrijavanje daske.
odustanem...
 
Ljudi sta uraditi da prva brazda na 757.20 ima veci zahvat? Svasta sam probao ali nikako da namestim. Cini mi se da hvata samo 15-20cm.
 
Zahvat je fiksni, 2x35cm.
izmeri lepo razmak izmedju zadnje osovine sa unutrasnje strane od kranpona do kranpona gume. kad to izmeris nadjes sredinu gde ti je i od te sredine oduzmes zahvat pluga tvog. zatim od sredine pluga i vrha raonika taj broj sto si dobio kad si oduzeo izmeris da ti bude i to ti cela prica. pokusaj tako jer mora da ti se steluju daske na plugu.. to ti je za prvu brazdu stelovanje.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Sale, a šta misliš o Original Frank delovima? Ja sam sad za Vogela uzeo nove Frankove vrhove iz Malog Iđoša, 1000 din komad, dosta je jeftinije nego u Sirigu pa pretpostavljam da su u Sirigu Partsovi delovi.

Uzgred, danas sam čuo da se i Lemken muči sa tvrdom njivom, sve isto kao što sam i ja imao sa Vogelom. Neće da uđe u zemlju sve dok se traktor ne nakrivi kad upadne dublje u brazdu, takođe i kad traktor izlazi iz brazde, čim se malo ispravi eto i pluga napolju, i onda budu široke uvratine... Čim su prešli na mekšu njivu tih problema nije bilo.

Frankovi raonici isto dobri ali kod njih je vrh raonika više izbačen pa kad staviš nove vrhove (kljunove) oni su malo stariji od raonika (3-4cm) pa im je samim tim vek trajanja kraći dok kod partsa je vrh raonika kraći a kljun stariji pa je veća iskorištenost kljuna mada i frankov može da se skrati 1-2cm sam vrh raonika pa će se dobiti veća iskorištenost kljunova.Onaj frankov kljun (sa slike) je ojačana verzija i mislim da njih treba uglavnom koristiti na obrtnim plugovima i oni što oru teža zemljišta , ja stavljam tanje kljunove pošto orem sa ravnjacima serije L i osrednja je zemlja i nevidim potrebu za jačim kljunom.
Što se tiče klasičnog raonika (samooštreći ili obični) po meni ima prednost što se tiče lakšeg zaranjanja u zemlju u odnosu na raonike sa kljunom a raonici sa izmenljivim umetnutim vrhom u raonik (kao nastavak raonika) je po meni najbolja verzija a to uglavnom imaju lemken (i drugi) pa me čudi da neće u zemlju kao što se priča.Treba nekad i promenuti nešto na plugu a ne samo terati dok ne progleda na drugu stranu.Kad vidim sa čim sve ljudi pokušavaju da zarone plug u zemlju (prvenstveno mislim na raonike kojih su potrošeni više od 50% svoje pređašnje veličine tojest kad je bio nov) dođe mi da batalim posao.Epilog svega je neproorane (ogrebane) vratine i početak njive od 20-30m od početka dok tamo negde nezapne tojest dođe do mekšeg i nezaroni a o držanju zadate dubine da nepričam ali i to se zove oranje (bar za neke) ali no.
 
Kad smo već kod špiceva:

wvei4x.jpg
 
Mims jel to vogel? I ako jeste kako nije pukao sigurnosni?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Jel ovde menjana greda Lekso?
Da, menjana pre desetak god jer je original pukla u 2 dela. Tad su nam u Bečeju preporučili ovu. Duža je, kvadratni je profil i mislim da je i deblji zid.

Inače plug nije samo tu pucao, pucala je ploča koja se s' polja šrfi na nosač glave, pucala i posle ojačana cela konstrukcija na koju se greda šrafi, i kolenasta poluga 3 ili 4 puta, AKO NEKO ZNA GDE IMA UZEO BIH POLOVNU. Jer je nova 350e plus pdv al aj to manje više nego je zelene boje pa mi se ne uklapa

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Paracinac88, probacu tako.
Ristaa, pomerao sam na kolenastoj osovini ali nista ne dobijam. Skoro da nema razlike kada stavim rucicu za pomeranje osovine napred ili nazad.
 
Bokibole mozda je raonik los, zapravo i nije los koliko je spic los i onda ga vuce u neorano.
Imali smo takvu situaciju kod rodjaka na plugu, zamenom raonika je sve doslo na svoje mesto.
 
Nazad
Vrh