Oranje

Matić
Pa "država" te tera tako !!!!
I sada je zabranjeno,ali su kontrola i sankcije "labavi"...
Delim Diklofenov stav, nateraće me da upalim treću njivu od mene u pravcu duvanja vetra, izgori i moja požnjevena, strnjište, i susjedova pod usjevom sa kojima se "volim" i eto 200% koristi !!!! :bravo:
"Voliš" komšiju, nema problema, upališ mu strnjište ili usev, i čekaš da ga "država" oplete po glavi i novčaniku......:haha:
Napredno !!!!!
 
Kod mene u okolinu su izgleda isli na savetovanje kod paora :osmeh: Nisu upalili samo svoje vec sve. Sticem utisak da je ove godine gorelo vise nego zadnjih 10 godina zajedno. Mada je vetar koji duvao stalno ucinio da se mnogo prosiri. Najveca steta je sto je bilo jos ponegde neobranih kukuruza. Meni je u potezu gde je najvise gorelo izgoreo veci deo njiva. Ostala mi dva strnista i jedno kukuruziste dotle nije dosla vatra.
 
Од како се не пали, запатиле су се силне болести, силна семена корова, а њих решавамо како ? Па свемогућом хемијом, а та хемија је толико добра по нас и земљу да је не треба избацити већ повећати.....од како су нам дошле ове стране сорте свега и свачега, прскања никад мање. Запитајте се мало коме је у интересу да се што више та хемија употребљава, која је штентија по нашу земљу него ли то паљење кукуруза једном у 3-4 године....
 
Kaжу није добро да се пали је се износи органска материја из земљишта а онда кажу како је биомаса обновљив извор и да треба да се користи за грејање и производњу струје.
Овде свако гледа сопствени интерес. Треба предузети све мере да се ватра не рашири, а ко ће шта да ради са својом органском масом је лични избор. Ја стварно не видим начин како је обичан произвођач могао ове године да припреми земљиште за сетву пшеницу а да не спали жетвене остатке.
 
Bez ikakve stete drugima, obavezno sa plugom se lokalizuje vatra, a potom 15-20 m pali se kontra vetru.
A o tome sto doktori i profesori pricaju o paljenju nek njihovu pricu prihvata ko zeli, ja i dalje kad mi se pruza prilika obavezno palim nakon skidanja kukuruza.
 
Kod nas se ove jeseni republicka poljoprivredna inspekcija malo vozala po ataru i belezila njive koje su popaljene i vlasnici/zakupci istih su dobili krivicne prijave, dakle zavrsice na sudu. Od sledece godine to ce biti obavezna praksa.
Dakle, krenulo je.
Inace mi smo poznat narod da volimo da kontriramo :osmeh:
 
Kod nas nema njive koja nije izgorela. Znači svi na sud. Ako nije indetifikovan pod pretpostavkama nevinosti mogu svima da pljuju pod prozor.
 
Ne znam zašto se svađate,niti ovi što pale znaju zašto pale-sem da se lakše i lepše zaore.Ovi što ne pale malo teže zaoru i svi biljni ostaci ostanu u zemlji(ako imaš dobar plug još kako može lepo da se zaore).Šta vi znate o gamadima i insektima-svi postali veliki biolozi.Stvarno ljudi-ove godine je zbog paljenja bilo čak i saobraćajnih udesa.Tačno je da se ne može utvrditi ko je zapalio ali bi ja vlasnika zapaljenog dobro kaznio da mu više ne bi palo na pamet da pali.Ako on to nije uradio što je orao da se ne širi vatra ili nek se obrati svom prvom neprijatelju koji je to uradio namerno.Vatra se sama neće upaliti.
 
Ovo baš i nije "zaorano" ako ćemo mak na konac... To da je sjetva pšenice po tome, kad se potanjura pa pređe sjetvospremačem, tu bi kukuruzovine bilo vani ohoho dosta.

Sve u svemu, ovo je OK, viđao sam i puno gore koje su ljudi hvalili da je zaorano perfektno a pola viri van...
 
А шта ћемо са циганима који иду и скупљају кукуруз по њивама, па попале кукурузишта да би лакше скупили кукуруз и уочили га? Да ли ће и њих да санкционише држава или је ово смишљено да се узме још који динар од раје.
 
E to ne može.Oni su nacionalna manjina zaštićena k'o beli medvedi i niko im ne sme ništa.Ima paljevina do njih a ima i do belih od kojih su neki bukvalno piromani.
 
Ништа, да би се избегле казне паљења, које су неминовне, као што сам рекао јер треба паре да се намакну у државну касу и за појединце који су постали успешни пољопривредници преко ноћи, а до јуче нису радили ни 1кј земље нити су имали везе са пољопривредом, одмах по скидању ће тањирача радити, да би се спречило случајно паљење од пиромана...
 
Nazad
Vrh