Oranje

Mislim da Bobo misli na neravna oranja a ne za izbacivanje santi.Ali kod koga se rasipa-to su lake zemlje i može u proleće da se ore.Kod nas ako oreš u proleće i još ako nema kiše,ugasio si.
 
Lepo pišu kolege da nije ista zemlja svugde samo neki neće da shvate, ima sad kod nas tih neravnih, džombastih oranja ko je orao na silu po suvom i ta oranja se osuše čim dune vetar, košava ponaročito hoće od takvih oranja da napravi čerpić (okosti) ako se na vreme ne poravna (imao takvih iskustava) i onda ako ne pokisne nemožeš ga učiniti nikako, kao šoder, nije ni to problem što je ko šoder već što tu nema vlage u setvenom sloju pa problem oko nicanja a dao bog proleći tojest april ume da nekane kap kiše pa ko na vreme nije zatvorio oranja eto sranja a prošla proljeć je kod nas bila problem za nicanje jer mnogi imaju sto kade i jedno saću (ali to je njihov problem).Naša zemlja je takva, dosta dobro propušta vlagu ali je i zadržava u gornjem sloju ponaročito ako se na vreme uradi ravnanje oranja a kad se ostavi tako kako je tojest neravno, grudevito, nesloženo vetar je izduva u momentu i kad poravnaš zemlju automacki si razgrnuo suvu zemlju i pomešao sa vlažnom pa se i to malo vlage u setvenom sloju isuši časom zbog vetra jer zemlja treba i da se slegne, jedina prednost je što se ta zemlja brže greje ali je i rizik.Nadam se da ste shvatili šta sam hteo da kažem a i oni što neće da shvate, ovako je kod nas.
 
Kako gde, ja sam danas svecano okacio plug o klin. Nikad se to kod mene nije odvuklo ovako dugo, mnogo specificna godina. Sad jos da hoce koji mraz i malo snega da padne na ovo poslednje oranje, sve bi bilo taman!
 
Danas se odlicno radilo,ostalo mi sutra do podne i kraj.
552e7d6e6afa9ac1f60e9730c1be316e.jpg
84206dafb7d19bbae22429d005abbd23.jpg


Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Јуче је био секс ишло је док је још било смрзло па кад је отпустило око 10-11 један круг и двоје кубикашких колица живог блата на трактору и плугу,дошло ми да подигнем плуг и правац кући. Хвала Богу око подне синуло сунце и до 2 поподне се лепо просушило тако да сам успео скинути до мрака 6кј остале увратине и да ове зиме завршим са плугом.
 
Kao da nikad niste orali po blatu i vodi,sta ima tu cudno ?.Pravo pitanje je kakva je to drvo na plugu,jel to distancer za prosirenje ?.
 
Orao sam drugaru uslužno (dao mi gorivo), on probao sa fergom pa nije išlo, nema žutu ručicu. Takva je njiva da se i ovakvo stanje stvari vodi pod povoljno. Da, to je distancer, plug je fabrički bio 2x25. Sad su veći raonici i navario sam proširenja na daske. Drvo je bilo kao opcija u fazi eksperimenta, ali se eto zadržalo do današnjih dana.
 
Poslednja izmena:
Ja jučer komšiji pomagao katastrofa koliko je tvrdo.
A teška zemlja puni gume šteta šta nisam slikao
 
Nazad
Vrh