Oranje

Pa kad puštaš zadnji prohod paker ti poravna predzadnji a taj zadnji ostane ne poravnat...
 
Posteno ovo je sranje,vidi sta radi drljaca sa prvom brazdom gde su dzombe,vadi ih napolje i to treba dosta kise da se razbije,posto se sa nje u takvom polozaju sliva voda,bolje kad je okruzena zemljom.
 
Dok sam orao tako mi odlutaju misli kako bi se moglo "tandrkalo" (ajd tako da ga nazovemo) postaviti na plug prevrtac: ravna cev iza zadnje daske podjednakog rastojanja izmedju leve i desne strane, a na kraju cevi deblja cev na kojoj su pricvrsceni lanci i tandrkalo tako da bi se mogla okretati priklikom svakog menjanja polozaja pluga.
 
Prva slika razorano lucerište,druga strnjika.Obe su se orane u Sredu i to relativno lako.Danas pred veče to je skamenjeno.Parcelu gde je bela tehnika nisam slikao.

Ангажуј један ваљак добар, онај путарски да ти поваља њиву, ће да буде то камење к'о руком однешено.:haha:...
 
на 1:23 се лепо види како конструкција може да изгледа, за то тандркало....

- - - - - - - - - -

Зезате човека, а дао нам је одличну идеју, за јефтино решење, како затворити бразду у једном проходу док ореш, а не мораш теглити оне ваљке, бар за земљу која се лако обрађује......
 
Ja vec neko vrijeme gledam da ugradim bateriju od tanjurace iza pluga nesto kao ovo samo malo da se zgodnije izvede i da ide iza pluga a ne pokraj jer i mene brine sto zadnji prodoh ostaje neuradjen ;)

 
R.Aco nije ovde zemlja kao u Vognju pa da može na nekim parcelama da se koristi tanDrkalo.To će sve zima srediti,nije prvi ni poslednji put.
 
@Bobo kazi mi kada bi posle oranja prosao tanjiracom ili drljacom, da li bi to bilo zatvaranje brazde ili ravnjanje oranje.
 
Odmah poslije oranje bi to bilo poravnavanje oranja. Nista u toj zemlji ne sprijecava pojavu mikropora preko zime preko kojih ce na proljece isparavati vlaga. Proces slijeganja zemljista preko zime se desiti mora bilo oranje grubo ili poravnato. Jasna stvar da necu u jesen tanjurati ili drljati za proljetnu sjetvu to je na mojem zemljistu bespotrebno trosenje goriva jer bi se preko zime stvorila pokorica koja bi bila na proljece katastrofalna. Posto mi je zemlja u 90% slucajeva lagana i oranje bude bas kako terba vise mi koristi s proljeca ju podrljati da se ne gubi vlaga nego praviti u jesen jos jedan prohod po frisko oranom zemljistu bez ikakvog efekta.

Kanim se na plug namontirati jednog dana bateriju s tanjurace ali mi to nije prijeko potrebno. Stos je voziti se s 549 i drljacom u proljece po grbavom oranju sto bas i nije zdravo za kicmu. Poravnavanje oranja u jesen je samo radi lakseg zatvaranja vlage na proljece, kod mene nekog drugog efekta povoljnog za zemljiste NEMA.

Dobra zima od oranja radi cuda...
 
Počeli

fotografija0513.jpg
 
Nazad
Vrh