Oranje

Bre ne ozbiljni ste,pobednik je onaj sto je njegova parcela...kao onaj sto prodavao pricu da ima neko zakopano zlato tu negde,lepo mu iskopaju i posle moze da pravi kucu,e tu je prava tehnika.
 
I kod mene se malo radilo
a92df7ee311a9efcf8cc56bd3eb903ff.jpg
947837bc266da6ff5e0a2ee29bb22952.jpg


Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 
A vetar svakim danom sve vise isusuje zemljiste, za setvu zita je vec nezgodno, a bice cupavo i za oranje, mozda je bolje poceti sto pre ko moze
Izvinjavam se što se nadovezah na kolegin Post iz Teme Vremenske prilike, ali evo ilustracije kakvo oranje bude ovih (sušnih) dana...
Ako sam išao dublje od 10-tak cm, glavu na panj stavljam...
Ispadaju televizori od 50cm dijagonale iz zemlje...
Šteta koju napravih na traktoru, odvalih crtalo, ali ga nađoh, i otkinuh ventil prednjeg desnog točka (onog u brazdi) i ispusti guma, pa moradoh skinuti prednji točak, traktor ostaviti na njivi, otići za Rumu da kupim drugu unutrašnju (800 dinara) gumu, ponovo montiram, pa na njivu da vratim točak i na kraju doteram traktor kući...
Preselo mi oranje i odustao sam...
Nagut'o se prašine za celi vek...
Ili da čekam kišu, pa pokušam nanovo ili da gledim kakvog "rmpaliju" od traktora sa onom moćnom vučenom tanjiračom, pa da se na taj način spremi za žito...
Nisam pametan...
20180927_111855.jpg

20180927_112146.jpg
 
Ja bih rekao da bi bilo bolje da se tanjira nego da cekas za oranje.
i ja probao da orem strnjiku u basti i upravo kao sto si sam rekao izvaljivao sam grudve kakve do sad nisam video. Treba da padne dobra kisa pa da se ore, bar kod mene.
 
Mislim da se sad lepo oru samo lake zemlje,peskulje.Ostalo je bolje tanjirati ili čekati dobru kišu a to je izgleda daleko.
 
@Dobrodol samo tesku tanjiracu trazi tesko da ovo bez 50l kise moze fino da se uzore.A sledeci put kad ti se guma izbusi fino traktor uteras kontra u brazdu da naduvana guma bude u brazdi i onda potkajluj prednji most i teras na tri tocka.
 
Nije Tema, to mi je prvo palo na pamet, ali kajlanje prednjeg mosta nije pomoglo jer je traktor opterećen tegovima napred, pa se gadno ljuljao i naginjao napred da mi je blatobran prednjeg točka parao zemlju povremeno, a natrag su veće gume "za dva broja" od originala...
Spoljnja guma je komplet spala sa felne, te sam morao da skinem točak da ne isečem spoljašnju gumu, koja je maltene nova, prošle godine u Proleće kupljena...
Tako sam i ostavio traktor na njivi, potkajlanog, bez dizalice, i otišao kući....
Svakako, hvala na savetima...
 
Nisam bas slavno prosao sto se tice oranja. Suvo i dzombasto a i traktoru nije bas lako. Oranje se odlaze dok ne padne neka ozbiljnija kisa.





 
Nazad
Vrh