Oranje

Ja sam strnjista posle totalisanja uzorao zimsko pre skidanja suncokreta, ta zemljista su mahom ritske crnice, pa se oru kada one dopustaju.Ako ponovo krene nesto od korova, kojeg za sada nema unistice se prilikom prolaza velike tanjirace i tako ce prezimiti.Ovakvo" rano " duboko oranje se pokazalo naljbolje na ovakvim zemljistima
 
Sad upravo prosao jedan Deutz 160ks sa plugom cetiri brazde. Oru se strnike gde njiva dopusta da se moze raditi.
 
nas je kisa prekinula u oranju,ostalo nam oko 8 kj jos strnjike-ore se dosta tesko,zemlja je od silnih padavina zbijena,proklizavanja ima jako,a bilo je mesta gde je i pre zadnjih kisa lezala voda.
 
Mi (zapravo moj otac) uzorao posle prskanja totalom (~3 nedelje posle prskanja) sve strnjike (krajem avgusta). Zetor 4718 + 1X35x35 :osmeh:... Doduse probao je i sa 2x25, ali nije islo kako treba (nesto oko 20-23 cm, ipak je taj plug nk), pa je zakacio 1x35. I tako i zavrsio. A i mislim da ove jeseni i ostaje ta kombinacija (mislim na 45 ks + 1x35cm).
 
Nikad nisam tacno merio. Milsim da trosi oko 18 l/kj. Sa dvobraznim (2x25, a i sa 2X30) plugom oko 15 l/kj.
Obicno racunam 20 l/kj, pa ne moze da bude malo. (jbg ritska crnica, pondegde i slatina... pondegde njiva 6.-7. klase - mada to moze i da ne znaci nista, ali u ovom slucaju znaci.. :S)
 
Ali to je druze ORANJE 47ks i 1 brazda!!! A ne neki kace plug 2x30 za Vladimirca pa se cude zasto nikad nista nemaju od roda!!!!
 
I mi smo probali to (sa 45 ks + imt 756 VK). U idealnim uslovima moze 20-25 cm dubine, ali nije to to... Nije ta dubina sta bi trebala, a ni brzina nije dovoljna da lepo prevrce brazdu, itd. itd.
Ova nasa zemlja (ili mozda gazda zemlje) "voli" i "trazi" duboku brazdu (naravno ne preterano duboku, ne mislim da 40 cm - samo ako se seje repa :osmeh:), ali 20 cm nije dovoljno...
 
U Subotu 13. septembra sam krenuo sa oranjem jedine njive koju imam, 1 jutro, prethodne sedmice sam izvezao par prikolica stajnjaka na nju, a na njivi je u proleće bila posejana lucerka, ali su je kiše, voda, a na kraju i miševi (glavni razlog) uništili do kraja, tako da sam bio primoran da njivu prvo isprskam totalom, 5 l po jutru, usledilo je đubrenje i na kraju, duboko oranje.
Uspeo sam da postignem odličnu (po meni, za ovu vrstu zemljišta) dubinu oranja, 30 cm, plug OLT Alkar 1A iz 1972. godine, bez kopirnog točka, a traktor VladimirecT25A1 iz 1974, ispostavilo se, dobitna kombinacija, dubina je svuda približno jednaka, i uz breg i niz breg a i na ravnom, što se i vidi iz priloženih fotografija...
13-09-141049.jpg
[/IMG]
13-09-141043.jpg
[/IMG]
13-09-141045.jpg
[/IMG]
 
U Subotu 13. septembra sam krenuo sa oranjem jedine njive koju imam, 1 jutro, prethodne sedmice sam izvezao par prikolica stajnjaka na nju, a na njivi je u proleće bila posejana lucerka, ali su je kiše, voda, a na kraju i miševi (glavni razlog) uništili do kraja, tako da sam bio primoran da njivu prvo isprskam totalom, 5 l po jutru, usledilo je đubrenje i na kraju, duboko oranje.
Uspeo sam da postignem odličnu (po meni, za ovu vrstu zemljišta) dubinu oranja, 30 cm, plug OLT Alkar 1A iz 1972. godine, bez kopirnog točka, a traktor VladimirecT25A1 iz 1974, ispostavilo se, dobitna kombinacija, dubina je svuda približno jednaka, i uz breg i niz breg a i na ravnom, što se i vidi iz priloženih fotografija...
13-09-141049.jpg
[/IMG]


Svaka cast kolega na oranju!!!! Mogli bi da ti zavide mnogi iz mego sela sa jacim traktorima i sa plugovima 3-4 brazde a nisu ni priblizno toj dubini i tako lepom oranju!!! Jos jednom odlicno oranje i samo napred...

Jos nisi nasao tocak da kupis za plug??? Potrazicu ti ja ako mogu da nadjem orginal,a za prepravku ako hoces imam sad da ti dam... :osmeh:
 
Jos nisi nasao tocak da kupis za plug??? Potrazicu ti ja ako mogu da nadjem orginal,a za prepravku ako hoces imam sad da ti dam... :osmeh:
Nisam ni tražio točak, kako da ga kupim ako i natrčim na odgovarajući kad sam finansijski nelikvidan i na ivici bankrotstva?
Samo da se nerviram što ne mogu da ga kupim...
Nikada ranije nisam orao niti uopšte imao traktor pa ni prilike za to. Ovo mi je drugi put da orem, prvi put sam orao zetovu njivu od 3/4 jutra onomad kada mi je otpao točak sa traktora. Pročitao sam i naučio dosta na ovom i ostalim Forumima o poljoprivredi, a na ovu temu, i pročitano samo primenio u praksi.
Imao sam i publiku, gomila besposličara se vrtela i prolazila mimo moje njive u nadi da će videti nešto, možete misliti šta, jer su mi većina rekli da nema šanse da orem Vladimircem i plugom bez točka, jer, navodno, plug nastavlja da ponire u dubinu, gluposti :sta:...Može samo da olakša stvar, ali se i bez njega može kvalitetno orati, samo koristiš onaj prsten za regulisanje hidraulike, i malo više vremena provedeš u nameštanju pluga da radi kako treba.
Rekoh ja njima, spucali ste 60 i kusur godina u d...e i dalje nemate pojma o čemu pričate, pa su pomislili da će me uhvatiti u kakvoj nepovoljnoj situaciji za mene, i time dokazati svoje budalaštine...
Ćiro, ako naletiš u svojim avanturama po raznim pijacama i otpadima, a u potrazi za jeftinim,a funkcionalnim potrepštinama za tebe, na original točak za plug koji imam, obavesti me o uslovima prodaje, pa se dogovorimo, ako ne naletiš, onda mi svakako ostaje opcija odabira jednog od kopirnih točkova iz tvoje privatne, a vrlo obimne, kolekcije...:ppozdrav:
 
Ako ja naletim povolno na taj tocak (orginal) od mene ces ga dobiti gratis kao sto sam i obecao... Ako naleti na otpad takav plug ja uzmem plug u zameni za neku bezvrednu gvozdjuriju i plug onda rasturim u delove pa prodajem a tocak cu dati tebi... :ppozdrav:

Ma nemoze plug da nastavi da ponire dole kad ga fiksiras onim prstenom na klipu to nema sanse!!! Sa tim prstenom regulises dubinu oranja i sve ga ostalog da bi imao plivajuci hod..
Pa to je uglavnom tako sa starijim ljudima,recimo moj deda je kupio novog vladimirca a taj prsten niakd nije koristio,tek sam ja poceo da ga koristim kad skupljam seno i tome slicno posto neorem sa njim.. :osmeh:
 
Juce i danas orao duboko,strasno kako se ore tesko,strnjika oprskana dubina oko 28cm,potrosnja oko 18lit,dere se kao magarac na niskim zemljma se tako kaisa da mozes biciklo voziti po brazdi..
 
Nije valjda da se tesko oru strnjista posle ovoliko kise???? Utabala se zemlja,pitam se kako ce biti tamo gde je bilo poplave i vide preko 2-3m dubine!!!!!!!!!!!!!
 
Nabila kisa kao valjak,negde sam odustao koliko proklizava gore vlazno pa odma napuni ripne,ili ce se osuti pa onda probati ili cekam mraz...jbg.
 
Nazad
Vrh