Oranje

Kremator, ne znam odakle si tacno obzirom da smo zemljaci, ali je generalno preporuka za nase zemlje da se sto kasnije izoru kao zimsko oranje.
Ako rano izores, vremenom zemlja skroz slegne i sabije se pa na prolece "kao" da nisi orao.

A kad kasno poores ne izmrzne bas najbolje ispadne kao da je prolecno oranje... Bolje poorati ranije da zemlja sto bolje izmrzne nego orati kasno.
 
Danas orali otac i ja. On s 539 + IMT 754 a ja 549 + Fop-Vogel 2x12" Orali smo strnista koja nisu od zetve ni dirnuta zbog kise i nemogucnosti ugaranja, tanjuranja ili bilo cega. Zemlja se fino sipa, sutra nastavljamo u istom ritmu dok nas kisa ne otjera.

Zaoravamo za jesenski jecam 100kj/kj 7-20-30 i pred sjetvospremac ce ici na brazdu 100kg/kj 15-15-15

Slika nemam, i dalje je mobitel s aparatom zdrobljen :(
 
Snimak današnjeg oranja, išlo je odlično, uzorali smo pola hektara. Dubina je dosta mala pošto se priprema za pšenicu, brzina oranja takodje je niska posebno uzbrdo (peta spora nizbrdo, četvrta spora uzbrdo), tlo je ekstremno sabijeno, vlažno je i klizavo. Uslovi za rad su blago rečeno ogavni tako da nemojte zamjeriti što nije sve baš po JUS-u :). Plug odradjuje posao kako treba, zaorava kukuruzovinu koja je jako loše tarupirana bez problema i gušenja. Kada budemo orali za kukuruz dubina će biti veća pa će i zaoravanje biti bolje a i deflektori će pokazati puni potencijal.

 
Danas orali otac i ja. On s 539 + IMT 754 a ja 549 + Fop-Vogel 2x12" Orali smo strnista koja nisu od zetve ni dirnuta zbog kise i nemogucnosti ugaranja, tanjuranja ili bilo cega. Zemlja se fino sipa, sutra nastavljamo u istom ritmu dok nas kisa ne otjera.

Zaoravamo za jesenski jecam 100kj/kj 7-20-30 i pred sjetvospremac ce ici na brazdu 100kg/kj 15-15-15

Slika nemam, i dalje je mobitel s aparatom zdrobljen :(

Tako i ja smrdao aparat natukao ga otišao objektiv a sad nemam s čim slikat na mobu nemam kamere...
 
O potrošnji ne razmišljam. Uslovi su takvi da je jedino važno da se posao uradi. Zemlja nije inače baš ovako loša ali ove godine je usled nenormalno mnogo kiše a i branja koje je radio Fendt od 80KS sa jednorednim beračem tlo ekstremno ugaženo.
 
zombie jel to prahulja kod tebe

Ovo je je*ulja, da izvineš ;)

Danas je otac uzorao još 0.8ha, parcela iznad ove. Išlo je dosta dobro s obzirom da je izvučeno 16 prikolica stajnjaka a juče smo ga i razbacili, nemam snimak ali imam par slika, sutra ću postaviti. Prednja vuča i nove gume su čudo, klizavo kao led al on ide i ide.
 
Čini mi se da taj plug praktično fabrički ne prevrće brazdu kako treba, mislim da se o tome ranije pisalo.
znam da se pislo o tome neke stvari sam primenio da naštelujem koleno na plugu spram širine traktora odnosno guma da sredim zahvatugao osovine kako da hvata ali nikako da naštelujem da lepo prevrce brazdu,dali bi se nešto dobilo da se poluge podignu spuste u neku stranu traktor je 558.
 
Ovo je je*ulja, da izvineš ;)

Danas je otac uzorao još 0.8ha, parcela iznad ove. Išlo je dosta dobro s obzirom da je izvučeno 16 prikolica stajnjaka a juče smo ga i razbacili, nemam snimak ali imam par slika, sutra ću postaviti. Prednja vuča i nove gume su čudo, klizavo kao led al on ide i ide.

Ma i ja sa juce orao jedan parcelu gdje je bila silaza pa smo pokopali kanal po njivi islo je nekako mada je pongdje i lezala voda, nekako se uspjela spremiti i posijati psenici. Ove ostale neznam kako cu porati da posijem psenicu javlaju kisu.
 
Ne mozes ga nastelovati jer su mu daske takve da ne mogu da skroz prevrnu plasticu vec je vise naslanjaju....
 
To bi ti bila najbolja moguca odluka. Nizak je klirens, gusi u oranju, daske su prevelike u odnosu na zahvat pluga (2x32cm), i trazi brzinu da bi iole lepo prevrtao.
 
To bi ti bila najbolja moguca odluka. Nizak je klirens, gusi u oranju, daske su prevelike u odnosu na zahvat pluga (2x32cm), i trazi brzinu da bi iole lepo prevrtao.
Pa ine guši koliko sam mislio da hoce svega danas 3 puta silazo da ga odgušim, da brzinu traži .a teško je naci dobar plug jer dobro se ne prodaje tako lako .
 
Samo ti trazi, i vremenom ces naci dobar plug. Srbija je nazalost puna oglasa gde sinovi prodaju ocevinu i dedovinu. 558 je odlican orac i kada budes promenio plug, videces da je vredelo.
Potrazi neki imt 756, 754, 756.25, leopard..
 
Uzmi samo 757 za 558. Ako ne moze 1. brzom, uvek ce moci 3.sporom da ide. Na 2000rpm zaoraces sve zetvene ostatke kao i sa fancy plugovima.
 
Nazad
Vrh