Oranje

Brena ore 4. sporom. Prve godine sam orao petom pa sam skrljo sinhrone i menjač i od tada samo 4. spora... Menjač mu je standardni ništa nije usporavano, jeste da je 4. malo spora (sporiji je od 577 u 1.) ali petom neću da orem a prva mu je brza...
Koliko ti troši 5136 u oranju?
 
Osigurac je u klinu, kako kaze kolega to je klin i za I i za II kategoriju kopcanja i kako god ga okrenes treba samo jedan osigurac ;) nitko nije primjetio koliko se klima tocak na plugu u drugom snimku? Nisam ni primjetio dok tocak nije spao s osovine da su se lezajevi pojeli i raspali...

Orem u tezim uvjetima u 4. sporoj u laksoj zemlji kao ova u 5. sporoj bez obzira na sihnrone. Kolega je GODINAMA orao u 5. sporoj s ravnjakom 3x16" i nikad problema sa sinhronom a radio je uvijek vise zemlje nego ja. Problem je u oranju u reduciranim brzinama taj sto se u proces transmisije ubacuje i reduktor koji se vrti kao lud u oranju npr. i on se dosta ubrzano trosi, pogotovo sto na IMT-u ne postoji nikakav vid podmazivanja reduktora pod pritiskom, samo slobodno kupanje u ulju. reduktor se cesto puta u dogotrajnom koristenju u teskim poslovima pregrije i krenu se trositi distanc ploce, lezajevi, osovine, zupcanici i dok se nesto u njemu ne sruni. U direktnim brzinama se reduktor ne vrti i mjenjac je direktno opterecen a i sporije se okrece nego u reduciranim brzinama.

Sto se tice oranja prvom direktnom na fabrickom, neusporenom mjenjacu to je dvosjekli mac. Kolega je radio 120 jutara zemlje s 5136 i orao je u 1. dorektnoj i gas skoro do poda sa 757.30 plugom. svake godine neki kvar na mjenjacu ili diferencijalu. Jednom prilikom ga pitam sto ne nabaci jos jednu brazdu i ne ore 4. sporom, rekao je da on ovako brze uradi ako ore s trobraznjakom 11km/h nego da s 4 glave ide 7 km/h...

Imao je i 5106 i s njim je jako malo radio jer je to naspram turbaka neupotrebljiv traktor koji jedva sam sebe nosi. ko je vozio 106 i 136 zna o cemu pricam, kao fico i bmw...

Cim me vrijeme i pare posluze, idem na usporavanje mjenjaca zamjenom onih famoznih zupcanika, mjenjac se usporava za 20% i ores 1. direktnom ko covjek 7-8 kmh i bog da te vidi.
 
Drugari posto je usluzno oranje po hektaru? Hocu da orem jednju njivu pa bih da unajmim lokalnog paora da mi preore :)
U napred hvala pozdrav
 
Osigurac je u klinu, kako kaze kolega to je klin i za I i za II kategoriju kopcanja i kako god ga okrenes treba samo jedan osigurac ;) nitko nije primjetio koliko se klima tocak na plugu u drugom snimku? Nisam ni primjetio dok tocak nije spao s osovine da su se lezajevi pojeli i raspali...

Orem u tezim uvjetima u 4. sporoj u laksoj zemlji kao ova u 5. sporoj bez obzira na sihnrone. Kolega je GODINAMA orao u 5. sporoj s ravnjakom 3x16" i nikad problema sa sinhronom a radio je uvijek vise zemlje nego ja. Problem je u oranju u reduciranim brzinama taj sto se u proces transmisije ubacuje i reduktor koji se vrti kao lud u oranju npr. i on se dosta ubrzano trosi, pogotovo sto na IMT-u ne postoji nikakav vid podmazivanja reduktora pod pritiskom, samo slobodno kupanje u ulju. reduktor se cesto puta u dogotrajnom koristenju u teskim poslovima pregrije i krenu se trositi distanc ploce, lezajevi, osovine, zupcanici i dok se nesto u njemu ne sruni. U direktnim brzinama se reduktor ne vrti i mjenjac je direktno opterecen a i sporije se okrece nego u reduciranim brzinama.

Sto se tice oranja prvom direktnom na fabrickom, neusporenom mjenjacu to je dvosjekli mac. Kolega je radio 120 jutara zemlje s 5136 i orao je u 1. dorektnoj i gas skoro do poda sa 757.30 plugom. svake godine neki kvar na mjenjacu ili diferencijalu. Jednom prilikom ga pitam sto ne nabaci jos jednu brazdu i ne ore 4. sporom, rekao je da on ovako brze uradi ako ore s trobraznjakom 11km/h nego da s 4 glave ide 7 km/h...

Imao je i 5106 i s njim je jako malo radio jer je to naspram turbaka neupotrebljiv traktor koji jedva sam sebe nosi. ko je vozio 106 i 136 zna o cemu pricam, kao fico i bmw...

Cim me vrijeme i pare posluze, idem na usporavanje mjenjaca zamjenom onih famoznih zupcanika, mjenjac se usporava za 20% i ores 1. direktnom ko covjek 7-8 kmh i bog da te vidi.
Neces valjda da kvaris ono sto je fabrika napravila i da budzis menjac sa usporavanjem ipak original je original:osmeh:,a tocak sam ja video i htedoh da te pitam jel to ides po nekoj strmini ili da ti je lezaj crkao ali zaboravih!
 
Oranje od jučer, danas pada snijeg ko nenormalan, morat ću čekati da malo smrzne, da mogu nastaviti
tu je ove godine bio suncokret, potanjuran, i sada oranje

obrtomjer nije originalni teleoptikov, stavio prijašnji vlasnik, ja bi ipak dao malo više €€€€ i kupio originalan, pa mislim da nešto malo laže za obrtaje, barem imam taakv dojam, jer prema njemu ispada da se traktor vrti max 2600-2700 obrtaja, tako da laže barem 300-400 obrtaja

plug je imt 756, godina proizvodnje 2008, stavljeni novi raonici od Huđika

sa traktorom sam zadovoljan, iako prema nekom mjerenju, otprilike, imam osječaj da potroši malo više goriva od torpeda, iako kad sam orao sa torpedom, onda je bilo suho od gore, i nije bilo proklizavanja, ovdje malo i prokliže, a troši oko 13 litara po jutru, dok torpedo je trošio 11-12 litara, možda u istim uvjetima bi bila jednaka potrošnja, iako je torpedo dosta jači, a sa oba traktora sam vukao isti plug, imt 756, al to nije bitno, malo sam ipak zadovoljniji sa ovim nego sa torpedom, jer sam više navikao na IMT, samo zbog toga, ništa više....

puno ljudi priča kako imt 560 treba vući 757 plug, ja se nebi s tim složio, jer u težim uvjetima ga nebi mogao vući, kad dođe mala uzbrdica i da je mokro, proklizava i sa 756, negubi on snagu, nego traži šperu, a zbog 10cm razlike u zahvatu pluga, da cjeli dan držim šperu i mučim traktor, mislim da nema potrebe, bolje onda kupiti jači traktor, 756 je za njega izmišljen ili plugovi druge marke 2x12", ništa preko toga.

https://www.youtube.com/watch?v=h4Zkw_6vH2E&feature=youtu.be
 
Doslo vreme da se malo odmori pa evo nekoliko sličica i jedan video oranja od pre neki dan. Islo prilicno dobro i i dubokooo...<a href="http://www.dodaj.rs/?2c/Ds/I2GHUcC/oranje-3.jpg" target="_blank">
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: aca
cemu ovolika dubina? ja svoju najprinosniju sionicu ne orem preko 25. nema potrebe za dublje.
 
Neces valjda da kvaris ono sto je fabrika napravila i da budzis menjac sa usporavanjem ipak original je original:osmeh:,a tocak sam ja video i htedoh da te pitam jel to ides po nekoj strmini ili da ti je lezaj crkao ali zaboravih!

Malo sam mucnuo glavom, racunali smo MONTOYA i ja odnose u mjenjacu s raznim konusno tanjurastim parovima i s raznim kombinacijama zupcanika i uvidio sam da je to jednostavno bolje...

Kasnije do mene dodje informacija da su u IMT-u imali tri serije mjenjaca za brenu + onaj 12+12. Prva je ova serija sto imamo mi vecina, druga je navodno imala K/T par kao 577 i malo usporen mjenjac al se tu nesto nije pokazalo i treca generacija imala mjenjac sa standardnim K/T parom ali usporen mjenjac za 20% tako da u 1. na punom gasu ides nekih 9 km/h. 5. brzina ostaje jednaka jer je direktna.

Za sad dok ide ovako, ide al kad dodje vrijeme za remont mjenjaca svakako idem u potragu za boljim, sigurnijim rjesenjima.
 
Godinama je orano tako oko 25 cm, kako je moglo sa manjim traktorom tako je i islo. Ove godine bilo idealno za oranje pa kad sam vec imao i sa čim, proorao sam i tih 10 i vise cm sto je plug godinama sabijao. Mislim da nisam pogresio zemlja je ista i na 40 cm :) Nigde ćupa majku mu....
 
To tako ide kad traktor moze vuci plug normalno, i ja sam ove godine malo pustio dublje, bas zbog toga sto kazes, da je orano sa malim traktorom, u teskim godinama on nije mogao duboko, pa da se prevrne zemlja

Najgore kad vidim da netko zakaci plug koji traktor nemoze vuci, pa pati i sebi i traktor, a plug samo naslanja brazdu, i neodraduje posao kako bi trebao

Ja sam zadovoljan sto sam ipak uzeo 756 umjesto 757, i to sam dobro napravio, iako da sam mogao, vise bi volio da imam nekakav V&N štelujuci na 12" ili 14", to bi bio posao, al za mene je trenutno preskup
 
Nazad
Vrh