Navodnjavanje

Agregatiran je ivekov motor 60 ks sa caprarievom pumpom ( max.capacitet 2400 l/min) sa duplom turbinom.
Capacitet od 2400l/min ne znaci nista jer nikad ne mozes izbaciti tu kolicinu vode ni na papiru,a kamoli u praksi.
 
Zasto mislis da se ta kolicina vode ne moze izbaciti :sta: :sta: i koji ti je maksimalni pritisak koji pumpa moze da ostvari :sta: :ppozdrav:
amac86rs je napisao(la):
Agregatiran je ivekov motor 60 ks sa caprarievom pumpom ( max.capacitet 2400 l/min) sa duplom turbinom.
Capacitet od 2400l/min ne znaci nista jer nikad ne mozes izbaciti tu kolicinu vode ni na papiru,a kamoli u praksi.
 
amac86rs je napisao(la):
to navodnjavanje nije ni malo tako jednostavno kako vi tu pisete. Radio sam i sa bauerovom 3 i 4 i svaka ima svojih prednosti i mana kao i u zavisnosti od uslova u kojima radi ( bunar ,povrsinska voda, stanje podzemnih voda,doba godine...). ja sam pumpe izbacio i presao ne agregate mnoge ekonomicnije i lakse,a da ne pricam koliko pumpe zakolju traktor u intenzivnom navodnjavanju. :sreca:
šta navodnjavaš?
 
amac86rs je napisao(la):
Agregatiran je ivekov motor 60 ks sa caprarievom pumpom ( max.capacitet 2400 l/min) sa duplom turbinom.
Capacitet od 2400l/min ne znaci nista jer nikad ne mozes izbaciti tu kolicinu vode ni na papiru,a kamoli u praksi.

Za ovakvu pumpu moras da imas bunar koji moze celom selu vodu da obezbedi . Koji je kapacitet tvog bunara ? Koji precnik i dubina ? Da li je to potapajuca pumpa ?
 
E ovako:
- imam 700 kapljaca(svaki kapljac daje 4 litre na sat) na mojoj povsini ili ti 350 stabala pa po 2 kapljaca na svako stablo
- glavni vod(F63) mi je na sredini parcele i deli je na dva podjednaka dela tako da imam 8 redova po 170 metara duzine
- pumpu koju imam je honda koja daje 1100 litara max na 3 bara

E sad po mom proracunu 700x4l=2800 litara na sat mi treba i navodnjavam komplet povrsinu :sta: :sta: :sta:.
A pumpa mi daje 1100 litara u minuti,ok necu ja pumpu na punom gasu drzati,ali i da mi radi na leru neka tera 200 litara u minuti znaci za 20-30 minuta pumpa ce izbaciti 3000 litara,a kapljaci bi trebali za sat vremena toliko da iskapljaju.

Mozda sve ovo zvuci cudno i smesno :haha: :haha: :haha: ali jbg ja se nerazumem bas u ovu tematiku.
Daj te koji komentar!!!
 
@ Hipija

Računica ti je dobra, a mislim da će vodnjavanje biti dobro samo mi se čini da je 8 litara po stablu jako malo i da ćeš morati davati veću količinu vode po stablu, ali tu neka komentarišu oni koji se bave voćarstvom i bolje poznaju tu tematiku.
 
To nije problem ako bude malo kupim jos kapljaca i samo ih ubusim u okiten,ali mislim da nece to biti malo 8 lit/na sat.Nego mene muci da mi pumpa nije jaka jer gura 1100 lit u minuti pun gas,a potrosnja mog sistema kap po kap je 2800 lit/sat :sta: :sta: :sta:.To mene muci da mi nepoiskacu kapljaci :haha: :haha: :haha:
 
Pumpa ti je i vise nego dovoljna. Ne gura ona 1100 lit / min nego gura koliko joj bunar da vode . Tako da uzmi navrni na nju 2" crevo i sipaj u bure pa izmeri kapacitet koliko daje bunar vode . Na leru mozda nece moc radit jer ce davati mali pritisak . Sa gasom mozes regulisati pritisak .
 
telnett je napisao(la):
Pumpa ti je i vise nego dovoljna. Ne gura ona 1100 lit / min nego gura koliko joj bunar da vode . Tako da uzmi navrni na nju 2" crevo i sipaj u bure pa izmeri kapacitet koliko daje bunar vode . Na leru mozda nece moc radit jer ce davati mali pritisak . Sa gasom mozes regulisati pritisak .

Dobro uradicu to.I da saznam da mi bunar daje(pupma vuce) npr 700 lit/min.Opet mi je nekako puno vode koje cu izvuci iz bunara,a sa druge strane nemam tu kolicinu vode da potrosim tj da mi iskapljaju kapljaci.Ispravi me ako gresim negde :sta: :sta: :sta:.
 
Da sve sto imas, bunar, pumpa, glavni vod ti je predimenzionisano . Neces imati nikakvih problema samo stavi neki manometar na glavni vod, ne blizu pumpe razbice ga vibracije motora . Razlog kada motor radi na recimo 1500 o/min i na gubitku vode tvog sistema odrzava npr 1bar novu vodu iz bunara uzimace samo kada onu vodu posle turbine potrosi ako voda ne curi on ce je "muljati" u turbini . Takodje nece se desiti nista osim malog povecanja pritiska na gl vodu, kada skroz zatvoris sistem da ne curi voda na kaplacima .

Moje vidjenje

Sila koju stvara turbina = Sila ,povratna, prouzrokovana pritiskom u crevu

x --------------> <----------------

Mereni kapacitet ti je bitan za neka naredna prosirenja plantaze i dimenzionisanja kapljaca .

Ako je neka sila veca naravno voda krece u smeru delovanja iste . Ovo po mome vazi za pumpe niskog pritiska kao nase, do 3 bar-a.
 
:bravo: :bravo: a sam mi je jasnije ::svaka cast:: ::svaka cast:: lepo si mi objasnio.Imam 2 manometra na venturiju jedan pre i jedan posle.Jel dovoljno to ili mislis da stavim jos jedan manometar posle filtera i venturija?
 
Vise nego dovoljno . Kroz venturi imas manji protok zbog suzenja ako je dovoljan onda ok obicno se stavlja kao sto sam video kod drugih clanova obilaznica na venturi a izpod normalan presek creva . Ja ga nisam montirao zato sto ne mislim da prehranjujem na taj nacin .

man 1 Man.2
|---------- venturi ---------- |
Pumpa | | Sistem
----------------------- x ------------------------- cev fi 63 u tvom slucaju
Ventil

Sa manometrom posle venturja man.2, razvoda videt ces pritisak koji ti je bitan da znas koliki pritisak dolazi na kapljace .

Ovo nisam napisao kao expert vec neko ko je imao prethodni mesec rebus da uskladi svoj sistem za vodu . Pa lupao glavu i isprobavao .
 
telnett je napisao(la):
Vise nego dovoljno . Kroz venturi imas manji protok zbog suzenja ako je dovoljan onda ok obicno se stavlja kao sto sam video kod drugih clanova obilaznica na venturi a izpod normalan presek creva . Ja ga nisam montirao zato sto ne mislim da prehranjujem na taj nacin .

man 1 Man.2
|---------- venturi ---------- |
Pumpa | | Sistem
----------------------- x ------------------------- cev fi 63 u tvom slucaju
Ventil

Sa manometrom posle venturja man.2, razvoda videt ces pritisak koji ti je bitan da znas koliki pritisak dolazi na kapljace .

Ovo nisam napisao kao expert vec neko ko je imao prethodni mesec rebus da uskladi svoj sistem za vodu . Pa lupao glavu i isprobavao .

::svaka cast:: ::svaka cast:: bas tako izgleda kao sto si nacrtao(samo jos izmedju pumpe i venturija ima filter).Venturi mi je 3/4 mislim da je sasvim dovoljan.Hvala na objasnjenjima.Kad pustim sistem pisem kako radi.Ali kako je ovo vreme krenulo necu ga ni pustati ove godine :haha: :haha: :haha:
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Zasto mislis da se ta kolicina vode ne moze izbaciti :sta: :sta: i koji ti je maksimalni pritisak koji pumpa moze da ostvari :sta: :ppozdrav:
amac86rs je napisao(la):
Agregatiran je ivekov motor 60 ks sa caprarievom pumpom ( max.capacitet 2400 l/min) sa duplom turbinom.
Capacitet od 2400l/min ne znaci nista jer nikad ne mozes izbaciti tu kolicinu vode ni na papiru,a kamoli u praksi.
Pa jednostavno recima iz prakse da pojasnim da ne trazim sada formule po knjigama. U svakom sistemu za navodnjavanje svaki element po naosob stvara otpor,pumpa max capacitet 2500l/ha (kod nekih je to stvarnio maximum koji ona moze da izbaci a kod nekih zavisno od proizvodjaca predstavlja optimum koji cesto iznosi oko 80-90 % capaciteta sve sto oces preko toga kriva isplativosti intenzivno pada tako da se to ne radi). Zatim ako imas sistem za doziranje vodotopivog djubriva takozvani venturi i on ce ti otkinuti odredjenu kolicinu tacnije stvorice otpor koji ce se odraziti na pritisak a samim tim na kolicinu izbacene vode. ne moze se ni tranzit do potrosaca zanemariti u ovom slucaju tifona. Imam na nekim mestima podzemni cevovod duzine i do 300 m fi 140mm tu odpadne oko 1.5 bara a na manjem precniku cevi gubici su jos veci. zatim da bi tifon radio treba mu mehanicka snaga koju stvara turbina tifona. Nemam nameru da reklamiram nekog proizvodjaca ali u nasem okruzenju bauer je tu najvise dogurao tacnije stvorio je turbine koje daju veliku silu na svega 2.5 bara pritiska u tifonu to jest ta mu je snaga potrebna da povlaci crevo puno vode sa rampom po parceli. Zatim se opet javlja tranzit od tifona do uredjaja za odavanje vode bili to topovi ili rampa ( top i kisna rampa su potpuno razliciti po njihovim potrebama u snabdevanju vodom i pritiskom i nikada se nemogu svrstavati u isto) . Ima tu jos nekih stvari da ne ulazim u detalje kao sto su podaci do kolike visinske razlike pumpa moze da gura vodu..... Sve u svemu ti kad na pumpi to jest agregatu stavis 8-9 bara kisna rampa ce ti raditi u takvim uslovima na pritisku od oko 2-3 bara, a ona je i predvidjena da radi u takvim uslovima dok ako rampu zamenis topom dobices veci pritisak na topu jer je i zbir svih dizni na kisnoj rampi veci od jedne dizne na topu i to se automatski odrazava na pritisak. Po nekom ne pisanom pravilu uvek se veca kolicina vode izbaci kisnom rampom nego topom uz isti utrosak energije.
Ako jos izvlacite vodu iz bunara sa 20-30m (zavisno od terena i potrebne kolicine vode za sitem za navodnjavanje ) potreban je mnogo veci utrosak energije. Ta dodatna energija je potrebna jer je pumpama mnogo teze da uvlaci vodu nego da gura. Pa skontajte koja je razlika izmedju slobodne kanalske vode gde je usis na 2m visinske razlike od pumpe do vode i u slucaju bunara kada je ta visinska razlika 20-30m.

Ja sam se trudio da sto bolje obljasnim ako nekom nije bas najjasnije onda na skajp pa sve lepo u usmenom formatu :ppozdrav:
[/quote
 
Koliko je padavina palo čini mi se da jedno vreme neće trebati navodnjavati. :nono:

Kada dođe leto, e to je druga priča.Ali kako to obično biva, ne lezi :zli: kada zasuši dobro će doći bilo kakva pumpica, samo da se zalivaju biljčice.

Stračne poplave,jadni narod pod vodom. :udri:
 
Sale je napisao(la):
amac86rs je napisao(la):
Agregatiran je ivekov motor 60 ks sa caprarievom pumpom ( max.capacitet 2400 l/min) sa duplom turbinom.
Capacitet od 2400l/min ne znaci nista jer nikad ne mozes izbaciti tu kolicinu vode ni na papiru,a kamoli u praksi.
Ja sam 2 bunara spojio, jedan od drugog na rastojanju od nekih 15m jer nisam mogao da obezbedim dovoljnu kolicinu vode sa jednim za tifon. Bunar je f 120mm dubine mislim da je oko 25m ali nisan siguran jer je davno bilo kad sam busio.
Da pojasnim jos malo oko bunara posto vidim da neki iz ranijih postova pitaju dali ce u nekom xxx bunaru biti dovoljno vode za xxx pumpu. koliku ce kolicinu vode bunar obezbediti zavisi od padavina to jest visine podzemnih voda,precnika bunara i strukture zemljista jer na nekim zemljistima voda brze prolazi a kroz neka teze. Tako da dzaba ti velika kolicina vode ako ona sporo dotice do potrosaca. Ima jos par stvari ali njih nesmatram toliko bitnim pa da ne smaram.
Nisu moje pumpe potapajuce.
Za ovakvu pumpu moras da imas bunar koji moze celom selu vodu da obezbedi . Koji je kapacitet tvog bunara ? Koji precnik i dubina ? Da li je to potapajuca pumpa ?
Post je spojen: [time]1275199077[/time]
_________________________________________________
nisam dobro opicio citat :sta: al valjda ce te skontati sta sam citirao a sta dodao. Jos sam nov pa se ne snalazim najbolje :nono: :udri:
Post je spojen: [time]1275232975[/time]
_________________________________________________
68d477.jpg

tifon
Post je spojen: [time]1275265600[/time]
_________________________________________________
i1fp0p.jpg

kisna rampa
Post je spojen: [time]1275298287[/time]
_________________________________________________
dlrk9j.jpg

elektronska kontrola
Post je spojen: [time]1275330866[/time]
_________________________________________________
idvclj.jpg

Transportni polozaj
 
Пардон па извинте.
Свакојака чудеса сте показали о изобјашњавали и то је добро.
Једно сте заборавили или и не знате да постоји скоро век и да је веома корисно сокоћало и не много скупо.
То сокоћало је важно у наводњавању.Помоћу њега се тачно одређује :
-време наводњавања
-количина воде којом се наводњава

О томе да треба да знате и каквом водом појите биљке нећу ни да говорим.Нећу да спомињем ни ПХ метре
ни ЕЦ метре.
Посебна прича је прихрана и заштита биљака кроз заливни систем,одн.контрола стања макро и микро елемената у биљкама које гајите.На тај начин се могуће грешке своде на минимум.
 
Iskusno oko vredi bar kao pola tih instrumenata, deda cini mi se da je na prethodnoj slici bas suvo ?
 
Nazad
Vrh