Navodnjavanje

Procitao sam ovu celu temu,ali mi neke stvari oko tifona nisu bas najjasnije,pa bih bio zahvalan ako neko moze da odgovori.
Posedujem oko 18 jutara zemlje skoro,moze se reci u komadu,hocu da to navodnjavam tifonom,pored kuce je livada,koja je nekada (pre 50 godina) bila bara i u kojoj je bilo toliko vode,da je izlazilo i na njivu pored,sad vec ne,ali se desava ako je godina kisna da unutra bude sasvim dovoljno vode za zalivanje,sto verovatno znaci da je voda sasvim blizu,traktor koji bi pokretao pumpu je T 40,koristio bih top za zalivanje,interesuje me:
1.Koji kapacitet pumpe je dovoljan za ovo
2.Koji precnik creva tifona da trazim
3.Jel nije strasno ako je usisno crevo do same pumpe malo duze i jel ima tu neka tolerancija
4.Da li se topovi na neki nacin mogu da se steluju na koji precnik bacaju,ili se biraju po precniku
5.Na gore pomenutoj livadi,da li se mora praviti betonski bazen za akumulaciju,ili se samim busenjem bunara na sredini "bare" voda podize?

Ne zamerite ako se negde nisam dobro izrazio,nisam bas upucen u ovu tematiku:ppozdrav:
 
Ako mogu ja da pokušam:

1. 18jutara u komadu i nije malo , ako je približno kvadratnog oblika na tvom mjestu ja bi razmišljao o nekom manjem "centar-pivotu" ako ih neko radi kod nas.Jest da je malo veća investicija ali je najbolje , moglo bi se reći gospodsko rješenje.

2. pretpostavljam da je ravnica kod tebe

3.Dovoljan je bunar i ništa ti ne znači ta bara , podzemna voda nema veze s tim , jedino je praktično da iskoristiš taj neiskorišteni dio .

4. Kažeš da je pored kuće , znači da imaš struju to je veliki plus ,odma razmišljaj o pumpi na električni pogon

5. bunar je važno da nabodeš da imaš dovoljan dotok vode bar 800-1000l/min

6. bunar što širi to bolji jer ćeš imati veći izbor potopnih pumpi koje su uvjek efikasnije od površinskih

7. ako koristiš površinsku "traktorsku" pumpu,pazi da vrh vodenog stuba ne pada ispod 7-7.5m i da moraš imati "tifonsku " pumpu jer oni traže pritisak 7-9bara

8.Nikakav bazen ti ne treba , a fi tifona 75 ili 90 , za prečnik i štelovanje topa se ne sekiraj
 
@MOMOSARIC

Vidim da dobro poznajete materiju,pa ako nije problem da razjasnimo jos nesto:

1.Sta je to centar pivot?Jel je to kisno krilo?Zemlja bas i nije kvadratnog oblika u potpunosti,jer izmedju postoji jedan stari vinograd koji je urastao u krov,i jedna bagremova suma,no u planu je da se to izvadi
2.Kod mene je ravnica
3.Cisto orijentaciono,koliko bi otprilike trebao da bude dubok bunar da bi obezbedio tolii protok vode,podzemne vode kod mene nisu duboko,mislim da nisu dublje od 10 m,i kolko moze da kosta busenje takvog bunara?
4.Jeste pored kuce,ali zar mi nije bolja pumpa na traktorski pogon i zbog cega?
5.Nije mi jasno ovo za potopnu pumpu,zar je ona bolje resenje nego spoljna traktorska?
6.Da li je moguce da crevo od pumpe do bunara ima duzinu recimo od 5o m ili je to mnogo?
7.Jedan deo parcele,u stvari najveci ima duzinu preko 400 m,vidim da su po oglasima tifoni najvise do 400 m,da li ima i sa vecom duzinom ili da li se crevo nekako moze nastaviti?
 
Poslednja izmena:
Petar,još sinoć sam nešto nakuco al mi zašteko internet pa se obrisalo.
Centar pivot je sličan kišnom krilu ali je veći i bunar bude u sredini njive a konstrukcija kruži okolo.Dosta je skupo ali najkomfornije rješenje ,provjeri imaju u ponudi Deltaagrar.
Dubina bunara varira od pozicije i ni bunarždija ti nemože unaprijed reći dokle će morati bušiti.
I cijene su različite kolko vidim kodnas je dosta skuplje nego u Vojvodini ali je voda na dosta manjim dubinama.
Pumpe na električni pogon su naravno bolje zbog jeftinije energije (potrošnje)
Mislim dasu najefikasnije potopne električne pumpe ,nešto ovako:
images


Raspitaj se za neku trgovinu ali vodi računa o potrebnom protoku min 1000l/min i pritisku 7-8 i više bara isto važi i ako odlučiš za traktorsku.
teoretski može pumpa biti tolko odaljena ali neznam zbog čega,biće ti teže povlačenje vode koje se obično radi ručnom pumpom.
Računaj ako je tifon 400m + 30-50m saobe strane kolko top dobacuje + malo kolko je odmaknut od bunara.
 
Pre svega jos jednom hvala.
Sad mi je jasno sta je to,kod nas to valja zovu i rancer,ali je to kod mene malo nezgodno,prvo u sredini najduze njive imam banderu,a njiva se negde na polovini siri za jos tolko po sirini,i malo bi to bilo nezgodno.
Za pocetak (dok ne zaradim nesto) mi treba samo polovan tifon sa topom i da izbusim bunar dovoljnog kapaciteta da sve to snabdeva.
Za bunar cu se raspitati,ali kolko kosta platicu,nema druge.
Nisam znao za ove pumpe,zvuci odlicno,ali bih rekao i da kosta dosta,pa mozda jednom drugom prilikom,do tada ce traktor da vrti svoje.
Pitam zbog toga sto kazem da se njiva siri na jednom delu,i na tom sirokom delu je ukupna sirina mozda cak i preko 100 m,imam zapisano ali ne mogu da se setim tacno,u svakom slucaju dosta vise od zahvata topa,pa bi bilo dobro da to moze,jer onda iz dva "hoda" tifona,hvatam celu povrsinu.Takodje mi je bitno i zbog duzine,sa 400 m creva ne mogu da navodnjavam celu tu najvecu duz,pa bi mozda i toliko znacilo da dodje do kraja.
Inace jel ima nekih posledica i jel izvodljivo da se na 400 m creva nastavi jos 100?
 
Pa neznam kako praktično nastaviti crijevo,i dali ima mjesta na "koturu " Nemoj misliti ni da je traktorska tifonska pumpa baš jeftina , Evo ja imam "moravu" nisam još probo al sumanjam daće moći motati tifon ,protok je 1550-2000 l/m ali neznam za pritisak .
 
To je i meni palo napamet da li ima mesta,pitam za to nastavljanje zato sto sam video vise puta u oglasima da se napominje da crevo nije nastavljano,sto valjda znaci da se na neki nacin ipak moze nastaviti,valjda...
Raspitacu se jos malo oko pumpi.
 
moram te kolega razocarati ali neces moci motati tifon sa moravom jel za motanje tifona treba ti 6 bara minimalno e sada sve zavsi narvno i od velicine tifona tj.preseka sreva duzine creva . ali 6 bar. min. sto se tice standardnih topova na tifonima protok vode na topovima je 400l tipa (river) dok je merkur protoka ako se nevaram 800L znaci da se sa vecim topom tj prskalicom povecava protok vode i smanjuje pritisak .sto se tice nastavljanja bolje ako nije nastavljeno crevo mom burazeru na njegovom tifonu su dolazili neki momci iz mitrovice i sastavljali crevo 3 puta i sva tri puta mu pucalo crevo ( presao mu jedan komsija preko creva traktorom sa plugom i pokidao slucajno) za teranje tifona treba ti tifonska pumpa koja ima manju litrazu a veci pritisak ja licno imam bauverovu 3(preko 10 god samo 2 zamenio ulje) koja je po meni dobra pumpa ali teska za traktor nedaj boze burazer i komsija imaju majevicinu (kao kopija bauverke) dosta je laksa za terati ali obojica su imali nekih kvarova na njiima u sustini nisu lose i jos jedan komsiija ima zalecovu VTP12 e za nju neznam kako je traktoru terati :ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 20:50 ---------- Prethodna poruka je at 20:45 ----------

e da sto se tice spajanja creva na tifonu dok burazeru nije strugar napravio neku spojku sve je bilo uzalud kada malo sneg otopi slikacu tu spojku da imate neku predtavu e sada vi kako hocete i sigurno bi traktor morao da radi na jacem gasu za tih 500 metara creva jel kako traktor mota crevo i sto je crevo sve krace tako se i pomalo povecava pritisak u crevu:ppozdrav:
 
U je.. , smrzo sam sa kad sam došo na temu navodnjavanje , al ajde. Ma pretpostavljam da Morava nemože terati tifon, vode ima ko u priči , goni sigurno 1500 a možda čak do 2000l/min.Imam ja i za nju primjenu , 2 topa dmb na cijevima i crijevima.
Nego na dva bunara imam struju pa možda bude eksperimentisanja sa malim usporenim elektromotorom koji bi samo motao tifon, mislim da ona može bacati dobro na tifonu 75 , dužine 400m , ako se zaobidje turbina na tifonu.
 
nije problem kolicina vode nego miniimalni pritisak koji moras postici da bi tifon radio tj namotavao:kisa:
 
Dalibore slikaj tu spojku kad budes mogao.Jel ona ne ostecuje ostatak creva kada se namotava?
Jasno da treba jaca pumpa,ali jel trpi neki deo tifona vece opterecenje zbog produzenog creva?
 
Treba mi jos jedno objasnjenje,znaci tifon koji cu da gledam da kupim bi trebalo da bude F 90,na koji Fi se busi bunar?
Drugo,gledao sam malo po internetu i naidjem na ove pumpe:

http://www.bestco.co.rs/TRAKTORSKE PUMPE-00.html

Interesantan mi deluje model TNO 80 SP specijal,ali nigde ne vidim da imaju pumpe sa F 90,da li to ima neke veze ili se to resava reducirima?
 
Pozdrav drugari. A zasto nastavljati crevo zar za toliko ne mozes da uguras tifon u njivu i dovedes do njega tih 100 m vodu a kad smota ti opet razvuci crevo tih sto metara a tifon na polje iz njive i stvar resena. Mislim da bi tako moglo ali nisam probao.
 
Ma da sibili u pravu si . Nego na koliku potrošnju nafte treba računati orijentaciono na sat recimo ?
@Petar, jesili se interesovao za cijene pumpi Ocmis kod one firme sa linka?
 
Poslednja izmena:
Pitao sam,model koji sam spomenuo u trecoj poruci iznad kosta 1489 e u dinarskoj protivvrednosti,sto mislim da i nije tako strasno,s obzirom da majevicina kosta 950 e,garancija je dve godine,tako da mislim da je to dobar izbor.

I ako neko moze da odgovori na moje pitanje u istoj poruci oko precnika cevi na tifonu,pumpi i bunaru:bravo:
 
Ako hoces dobro da polijes treba ti fi 90 za 90 redova,znaci koliki fi toliko redova.Bunar minimum 3 cola,sto vise to bolje,a sto se tice pumpe nju trbas po tifonu da uzmes,prvo kupis tifon i kazes prodavcima pumpe koliki ti je tifon i oni ti kazu kolika ti pumpa treba za taj tifon.
 
Pozdrav. Ja mislim da ste vi krenuli od kraja. Prvo se busi bunar-sto siri to bolje- pa onda znas koliko vode imas i prema njemu uzimate sve ostalo /Ne vredi od jake pumpe ako nema dovoljno vode ,ako izvor nije izdasan. Potrosnja nafte upravo zavisi od izvora vode. Kod mene su svi bunari F 100 i ima drasticne razlike od jednog do drugo/ Na jednom imam isti efekat na pola gasa kao na drugom pun gas. Ubuduce radim sire bunare. Presek bunara treba da je najsiri pa pumpa malo uzi i na kraju tifon, cevi ili creva najuzi tako da imate i kolicinu i pritisak vode dobar. Mislim da sam vam malo pomogao.
 
Nazad
Vrh