Navodnjavanje

Malo je off jel neko zna posto su(otprilike) metalne cevi za navodnjavanje f110?
 
MONTOYA malo kasnim sa odgovorom ali tu sam ovako treba da znas da na svakih 100metara duzni gubi se 1 atmosfera pritiska standardni tifoni 0d fi 75 su nekih 280 metara duzine e sad koliko su ti siroke njive trebalo bi znati zbog topa da bi se znalo kojom diznom da se zaliva sto se tice tifona po meni je naj bolje da uzmes fi 90 tako da bi mogao da zalivas i sire parcele a i manji je gubitak u pritisku od ulaza u tifon do topa moj ti je savet fi 90 a nikako manji od fi 75 a ti se jos raspitaj i kod drugih a sto se tice pumpe to treba da znas kojim traktorom ces zalivati pa da i pumpu kupis po tome ako te jos nesto zanima ti se javi ja cu ti pomoci koliko znam :ppozdrav:
 
Evo i mog "topa" samo se nadam da nećete zameriti što je slika sa voćnjaka.
Dubina je 85 m. prečnik cevi je 2 cola i kapacitet 6000 litara po satu.
Voda izvire pod pritiskom od oko 1 bara i navodnjava ceo voćnjak bez bilo kakvih pomagala(agregat ,pumpa ).
Kod nas u selu ima ovakvih bunara koliko hoćeš ali ni jedan se nekoristi za navodnjavanje u ratarstvu, vi pogledajte pa recite šta mislite kako bi se moglo primeniti u ratarstvu.
2cos94n.jpg

51r8kp.jpg

mizbzs.jpg
 
talianu je napisao(la):
Evo i mog "topa" samo se nadam da nećete zameriti što je slika sa voćnjaka.
Dubina je 85 m. prečnik cevi je 2 cola i kapacitet 6000 litara po satu.
Voda izvire pod pritiskom od oko 1 bara i navodnjava ceo voćnjak bez bilo kakvih pomagala(agregat ,pumpa ).
Kod nas u selu ima ovakvih bunara koliko hoćeš ali ni jedan se nekoristi za navodnjavanje u ratarstvu, vi pogledajte pa recite šta mislite kako bi se moglo primeniti u ratarstvu.
2cos94n.jpg

51r8kp.jpg

mizbzs.jpg
srečkovič jesi kad imaš na polju vode kolko hočeš !!!. dali ti država istavlja račun za trošenje vode:haha:?
 
po mom mišljenju u ova teška vremena NE ulagati u sisteme za navodnjavanje za RATARSKU proizvodnju,
 
Deni je napisao(la):
po mom mišljenju u ova teška vremena NE ulagati u sisteme za navodnjavanje za RATARSKU proizvodnju,
Možda ako bi se navodnjavala soja, pošto ona ima najveću cenu? Koliko bi mogla da rodi ako bi se navodnjavala, vidim po forumu da u suvom ratarenju dostiže prinos 1400-2000 kg/kj?
 
Član daner je napomenuo da je njegov kum imao 2700kg soje po lancu u navodnjavanj pa to je prbližno 1000 kg više nego u uslovima suvog ratarenja!!
Tu već ima nekog računa.
 
:nono: :nono: Daner nije tacno da za top treba toliko jak traktor. Ja sam inace radio u secerani 12 g. na odrzavanju i remontu pumpi. Na svakoj ti pumpi pise koji joj je kapacitet i koliki je maksimalni pritisak, za zalivanje tifonom treba uzeti pumpu koja ima pritisak od 8-12 bara i tera je imt 577 bez problema, tifon ti inace nije neki preveliki potrosac vode (to opet naravno zavisi od dizne na topu kojih imas vise i one se menjaju u zavisnosti od kulture koju zalivas).Primer ja imam tifon fi-63 makedonski, pumpu bauer f-4 kapacitet pumpe je 100000 l. na sat pritisak maksimalni 12 bara zalivam iz bazena sa imt 577 bez problema na 1200- 1300 obrtaja na obrtomeru.Imam i cevi za navodnjavanje fi- 90, fi- 11o, fi-150 sa njima kad zalivam idem veci gas jer onda koristim maksimalni kapacitet pumpe 16 prskalica na svakoj trecoj cevi mi zaliva 1 hektar povrsine, dizne na prskalici nan 254 su 6.3 i 3,2 mm i one izbace oko 6000 l. za sat, znaci 16x6000=96000 a pumpin maksimum je 100000 a ovaj moj tifon baci oko 35000 na sat sa nekom vecom diznom(22-24mm.) znaci ova pumpa bi mogla da tera do tri tifona sa diznama manjim od 20mm. Tifoni su manji potrosaci vode u odnosu na zalivanje cevima. :ppozdrav: :kisa: :kisa: :kisa: :kisa: :veseljak:: ::spreman na sve:: tifon je malo zatrpan kojekakvim delovima jer ga ne koristim vec godinama.
daner je napisao(la):
pritisak na pumpi je 5 bar(za kishno krilo) a lanac kod nas je 21 red ili ti 15m (14.7 tacnije ) , duzina njive 380m

a napisah vec domet topa je sirine 7 lanaca znaci 3.5 u levu i 3.5 u desnu al za top treba jak traktor .. belorus od 80 ks dushu ispushta sa topom tako da treba bar 100 ks ...
 
To sam i ja dokumentovao da ne treba traktor kao sto je daner rekao preko 100 ks. za zalivanje tifonom. :ppozdrav:
nikola indjija je napisao(la):
ja zalivam sa ursusom 355 na 1000o pumpa zalec800l tifon makedonski 250m radim sa 5,5bara top bca oko 60 m
Koji tifon imas fi- :sta: :sta: da li je kao i moj na meh i moj je 250 m. a precnik bacanja imam jos veci (neznam tacno odavno ga ne koristim) jer radim sa vecim pritiskom. :ppozdrav: :udri: ::novac::
 
Nikola kod tebe je pumpa TSR 800 ona je za tifon i za traktor od 35 do 40 ks idealna to su jako dobre pumpe da nebude zabune imaju takve pumpe TS 800 one su za pritiske do 5 bari a na oko kad ih gledas reko bi covek da su iste .
Nikola jesi pumpu terao preko menjaca ili direkno posto ursuz ima tu opciju kao i zetor :ppozdrav:
 
Za rad sa tifonom je najbolja rovatijeva pumpa model t-3. Kapacitet joj je 1750 l a pritisak 12bara.
Tifon fi 75 duzine 270 m sa diznom fi 24 tera imt 539 na 1100 o/min.
Pre nje sam promenuo 3 pumpe i bile su mnogo losije.
 
:ppozdrav:Takoje Mile nije uvek stvar u jacini traktora vec i u dobroj pumpi, moja je Bauerova f-4 to je uglavnom tifonska pumpa 12 bara 100000 l. na sat.
Ja bi mozda moj tifon i prodao posto mi i onako stoji u supi vec godinama, nemam dovoljno vode u bazenu a los nam je teren za naci vodu, busio sam dva bunara do 60 m. i nismo nasli vodu. :ppozdrav: :udri: ::novac::
 
Nazad
Vrh