Navodnjavanje

MONTOYA

Član
Učlanjen(a)
21 Jun 2009
Poruka
17.834
Lokacija
Sovljak (opština Bogatić)
Pošto nisam našao temu navodnjavanje u ratarstvu a veoma me zanima pošto imam izbušenih bunara,kakva su vaša iskustva u navodnjavanju,koji tifon je najpogodniji,učestalost,isplativost...
 
I mene interesuje ova tema,nekad smo imali tifon pa se nije koristio nekoliko godina pa je prodat.Ja sam se nesto zagrejao oko navodnjavanja a cudi me da je post napisan pre 5 dana a niko nema sta da napise na ovu temu.
Zar niko ne koristi sisteme za navodnjavanje u ratartsvu?
 
ja sam koristio kumov :) ima koshno krilo zahvata 3.5 lanca precnik cevi je fi 110 , italijanska je neka marka, vodu smo vukli iz kanala , min traktor od 60 ks (probao sa sa 549 da teram pumpu i nije imao snage takoi sa sam sa 55:cool: potrosnja 558 na sat vremena je 5 litara pri 1600 obrtaja u minuti

vreme za navodnjavanje 3.5 lanaca je 7h sa kolicinom kishe od 35L po metru kvadratnom

to je dzabe jer ispade da za kishu od 35L na 3.5 lanaca treba 35 litara goriva ...

kad je susna godina nikome ne rodi , cene extra visoke a samo vama rodi full :)

al zato sistem je placen nov pre 4 god 25000 eur i vredi sve i paru ako imate pored kanala njivu

problem sa bunarom je to shto bunar nema dovoljan dotok vode

mislim da je cifra od 100L u sekundi koliko pumpa gura ... tako da bunar ...slaba vajda
Post je spojen: [time]1260633599[/time]
_________________________________________________
nemam sliku kumovog al isti je ovakav

http://lineaverde-rs.com/slike/foto_gal/08--Srbobran---tifon-ST-6-s.jpg

vreme potrebno da se namontira kishno krilo i sve pusti u rad kad su dvojica uhodana :) je 1h
 
Stvarno šta se isplati navodnjavati od ratarskih kultura.... soja, repa? Da su nam parcele ukrupljene, pa da se i upustimo u ovo, ovako za svaki njivu bunar :udri:, ....slaba vajda, a i reče da bunar ne može dati 100l/s, ili možda treba ići dublje... :cao:
 
pa mozesh navodnjavati shta hocesh ... ja sam soju navodnjavao al sam zakasnio bila susna godina i uvenuo cvet bio od sushe al alili smo oko 40 L/m2 kishe i imao sam 1700 kg po lancu a kum je sejao duple redove znaci na 35 cm red i imao je 2700 kg po lancu ...soja je bila do ramena u pm a ja visok 195 ... ono nije bilo normalno ... al zato kum na djubru ne shtedi ... cini mi se da je ukupno bacio 500 kg e sad chega nemam pojma ... i nalio kad je trebalo ...

moze se i kukuruz navodnjavati kad pocne klip nalivati al onda se koristi top , samo shto se ugaze 2 reda po sred njive al to je zanemarljivo u odnosu na dobit ..

top pokriva sirinu od 7 lanaca al za top treba traktor od bar 100 ks i vishe ...
Post je spojen: [time]1260645571[/time]
_________________________________________________
a sad to za dubinu ne znam al za ovakav sistem nema sanse da ima dovoljno protoka vode iz bunara a cim povuche vazduh muke.. gasi sve, opet drukaj rucnu pumpu da navuche vodu od velike pumpe itd ... jbg x puta sam postavljao sistem i sklapao ...

i velika mana je shto se crevo haba... tj zemlja ga izdere ... a novo crevo koshta skoro ko pola sistema ...

jedino iskopati bunar veceg precnika pa da ima veci dotok vode... jer samo bushiti rupu i cev spustiti to nema sanse da radi ...
 
2qur9rs.jpg
:kisa: :D
Jedino se ne slazem sa predhodnim postovima da je trosak zanemarljiv.
 
video sam ovde kod nas jedan je zalivao sa tifonom čini mi se PALAVA 75 i top ne znam koji,vukao vodu iz bušenog bunara i pumpu terao sa 539 na nekom srednjem gasu
 
ako ga ferguson tera to je igracka od tifona... i jako je bitno sa koje dubine vuce ... shto veca dubina odmah treba mnooogo jachi traktor

shta vas interesuje pitajte ... ne kazem da sve znam al se razumem i naucio sam iz prakse ...
 
Hm,a da li se nešto plaća od dažbina, (i koliko) za navodnjavanje ratarskih kultura?
Post je spojen: [time]1260647543[/time]
_________________________________________________
Kako bi izgledao taj top za navodnjavanje kukuruza?
 
@Daner kolko mora biti pritisak na tifonu kad zalivas kisnim krilom?i kolko kod tebe dodje meteri sirine jedan lanac?
 
pritisak na pumpi je 5 bar(za kishno krilo) a lanac kod nas je 21 red ili ti 15m (14.7 tacnije ) , duzina njive 380m

a napisah vec domet topa je sirine 7 lanaca znaci 3.5 u levu i 3.5 u desnu al za top treba jak traktor .. belorus od 80 ks dushu ispushta sa topom tako da treba bar 100 ks ...
 
Pa 100 l/s je dosta vode. Jedan poznanik koristi Bauer tifon, nisam siguran koliko vode vuče ali mislim da je okiten 75 mm, vuče vodu iz bunara i zaliva negde oko 30 kj. Što se tiče bunara, mislim da sve može da se reši pitanje samo koji promer i do koje dubine treba da se buši, i naravno koliko to zadovoljstvo košta. Imati kanal pored njive je premija.
Tih 3.5 lanaca, jel to oko 2.5 ha? Ako je tako onda tih 35 l nafte nije loše. Ispada na grubo računato 1000 din./ha za jedno zalivanje, pa neka bude i 4-5 zalivanja nije puno. Naravno treba računati i amortizaciju, velike su to pare. Samo treba veća površina i da je u komadu i onda ok ili kombinacija sa povrćem.
Ja sam hteo na manjoj površini 1-2 kj da probam neku varijantu zalivanja sa mojom benzinskom pumpom pa kad sam stavio sve na papir nisam morao ni da probavam, odmah sam odustao.
I da, što se tiče topa, ima ih raznih.
 
Ako je njiva dugacka 380m lanac je 19 m sirok, a jutro 15,2m.
Na jutru ima 21 red kukuruza a na lancu 27 redova.
 
kod nas je lanac 21 red tj. 15m x 380m

e sad kako gde ,u nekim podrucjima srbije racunaju kao da je veci lanac a negde kao jutro ...

ja sam preneo kako je kod nas .....
 
Montoya koliko su ti duge njive to treba znati kojim traktorom hoces da radis .ako sam dobro procitao pisao si o palavi ona je fi75 i ima dobar top ali joj namotavanje nije reseno jer kad namotava zatvara ventil na dotoku vode do topa pa onda top neradi dobro tako da nema konstantno namotavanje kao tifoni koji imaju pogon preko turbine i tu imas na ulje i preko reduktora i imas tifone koji imaju pogon na meh to ti je nesto kao vazdusno jastuce koje se puni vodom i tako namotava.Kod mene u selu ima sigurno jedno 30 tifona a video si i moj kad si dolazioja mislim da ga nisam bio prodao tada. Pumpa mi je ostala VTP 12 to ti je pumpa u rangu bauera 4 i mora traktor od 60 konja i jaci ja sam terao sa 5100 na brzom kardanutako da je radio na jedno 1200 obrtaja i mogao sam da teram dva tifona agrostroj fi 90 i sigmu fi 63 na fi 90 su bila dva topa moram pronaci slike da prikazem .ovu pumpu sam probao sa ferdzom nemoze da primi gas vise od 1100 obrtaja a pritisak 5,5 bari i dimi kao lud tako da sam samo probao.
 
Nazad
Vrh