kupina 2014., cena, radovi...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav kolega.Situacija je za sada dobra,malo me plasi najava mrazeva pocetkom sledece nedelje.To nikako ne bi bilo dobro.

Po ovim prognozama ne verujem da će više biti mrazeva. Ono što mene više zabrinjava je ekspanzija podizanja novih zasada kupina u mom kraju što će se,možda ne ove godine, ali od iduće debelo odraziti na cenu
 
Tacno tako,izgleda da ce se ponoviti scenario iz 2007 godine kada je kao i sada posadjeno mnogo kupine,pa dok je nisu povadili imali smo cenu od 20 do 50 dinara.Kako je krenulo bice ovo rana godina sto se tice kupina.
 
Da bas se svugde sadi dosta kupine ali videcemo ,nikad se ne zna. I ja sam tek posadio pa i ne bih bas voleo da me doceka tako niska cena.
 
Kupina je uvek nepredvidiva.Ja mislim da ne mozemo racunati sa sigurnoscu dobru cenu ni ove godine iako je prodata,ali isto tako ne mora da znaci da ce cena narednih godina linearno da pada,zato sto je posadjeno jos .Susa ,puno kise,rod maline i monopoli mogu puno da uticu na cenu.I stanje na ino trzistu.Ono sto sigurno nije dobro su prevelika ocekivanja.Ja mislim da treba da se radi kao da ce biti 50 dinara ,pa onda sve preko toga je dobro.Velika tenzija i licitiranje cenom nam ne koristi.
 
A kojoj se ti nadas?
pa ja bih bio zadovoljan i sa 100 din, vidim da je jedino kod nas placena po 160 din od pocetka do kraja branja, jos se grade hladnjace, valjda ce biti neko nadmetanje izmedju hladnjacara, kod nas je bilo lose dok je orkupljivala samo jedna hladnjaca i radili su sta su hteli a sad ima 7-8 i svi se utrkuju ko ce bolje da plati
 
To je uopšteno boljka našeg naroda. Svi hoće sve da rade. Krompir jedne godine ima dobru cenu, iduće svi seju pa bude 10 dinara. Paradajz jedne godine ima dobru cenu, iduće svi sade paradajz i onda bude 10 dinara gajbica. Tako je i sa kupinom. Čim jedne godine bude solidna cena odmah podižu kupinjake i onda nas ubiju sa cenom. Svako treba da radi svoje i svi bi bili zadovoljni. I voćari i povrtari.

- - - - - - - - - -

danas oprskao, kaptan + cipkord
 
fotografija0174.jpg


- - - - - - - - - -

fotografija0175.jpg


- - - - - - - - - -

fotografija0176.jpg
 
Na onoj trećoj slici se vidi granje koje je ostalo posle rezanja, da li se to iznosi iz tog među reda ili se pređe preko toga sa frezom.


Ovo je zaista odlično odrađeno.
 
Pređe se malčerom preko toga, i to granje bude malo krupnija piljevina, kao što se vidi na poslednjoj slici.
 
Dojadi kiša i Bogu i narodu. Biće boleština koliko hoćeš. Gledam prognozu kada će da sastavi 2-3 dana bez kiše da odmah oprskam
 
Pozdrav kupinari,pojavila mi se lisna vaš u kupini,imam nešto afinexa vidim da je registrovan samo za krompirovu zlaticu.Da li vredi da prskam sa tim_
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh