Prikolice

Iako imam loznicu mislim da se ne moze porediti sa tehnostrojkom. Ali ne znam ima li tehnostroj od 5-6 tona, cini mi se da ih ima od 4 tone i 7-8 tona. Svakako je loznica jeftinija, a vrsi posao, mada kod nas ima i loznicka sa sirim, balon, gumama. I mozda je tehnostrojka za nijansu niza.
 
Imam i jednu i drugu. Tehnostrojku novijeg tipa 5 tona 85-to godište i Loznicu takodje novijeg tipa 5.5 tona 92-go.
Tehnostrojka se lakše vuče po njivi,ima jače i kvalitetnije stranice,opcije otvaranja stranica su takodje na njenoj strani (ali samo kod ovih novijih) .... Loznica se lakše vuče po asfaltu (mnooogo lakše od Tehn.),lošije stranice i lošiji sistem otvaranja istih. Novije Loznice imaju veću obrtnicu (mada i tehnostrojka ima dobru) i neuništive gume i felne sa obručem (kod tehnostrojke hoće da pucaju felne,a sa njima i gume ako nisi oprezan,od hroničnog pretovara). To je otprilike to. I jedna i druga imaju mana i prednosti. Tehnostrojka mi je dobra za prevoz svinja jer je niža,ima duboke stranice i ima opciju otvaranja posebno zadnje stranice a da se bočne "ne razidju". Loznicu volim jer se lako vuče pa za nevolju rakovicom 60 vučem u 2 i do 140 meteri (imaju povišice). Koju god od ove dve da uzmeš nećeš se pokajati. Ali pazi već stariji tipovi Tehnostrojki i Loznica su druga priča!
 
Kako razlikovati noviji i stariji tip Loznice?
Za Tehnostroj znam da imaju od 4 (to su valjda starije) i od 5 tona (novije).
Koliko se to procenutualno (otprilike) lakse vuce Loznica na asfaltu od Tehnostroja?Sinisa jel moze Rakovica da ih vuce trecom?
Mene je jesenas Loznica i razocarala i odusevila u isto vreme. U njivi kao sto rekoh,na peskovitom zemljistu neupotrebljiva,Torpedo 75 bez prednje vuce nije mogao da je izvuce iz njive,ali zato parkirana na asfaltu (puna),skroz druga prica.Uz malo napora sam mogu da smotam rudu, do duse nisam bas ni toliko slab,ali opet:osmeh:
 
To je mene odusevilo sam pomeram rudu puna ili prazna na loznici. Doduse punu uz malo napora! Novija loznica ima rolovane stranice. Meni licno se svidja sistrm otvaranja stranica tj rinfuz na loznici ali ja sam amater. A jesu stranice malko lakse tj mekanije.
I na kraju vrcina loznica ima kocku tj rezervoar za kipu sto je meni bilo veoma znacajno. U vreme kada oba traktora nisu imali kip prikljucnicu to je bio spas.
 
Novija Loznica kao što reče Aca ima rolovane stranice tj sitna rebra stranice,a starija ima ravne. Novija nema kocku za kipovanje pozadi starija ima. Novija ima 8.25x20 gume na felnama sa obručem a starija 7.50x20 na felnama koje su deljive na pola po širini (nzm kako da objasnim drugačije). Novija ima veću obrtnicu starija manju. Novija nema slavinu za kipovanje druge prikolice,a na jedno crevo,a starija ima. Ima dosta razlike i vide se lako kako za Loznicu tako i za Tehnostroj.
---------------------------
Ah da.... Može rakovica da vuče Loznice (do 14t) trećom otprilike istim opterećenjem kao i Tehnostrojke (do 11t).Govorimo o asfaltu......
 
Sinisa, mislim da nisi u pravu za gume i kocku za kipovanje i slavinu za kipovanje druge prikolice.Moja je 84, pre tri godine sam je kupio, nema kocku za kipovanje, ima slavinu za kipovanje druge prikolice a ima deljive felne 7.50-20.Sve zavisi od prikolice do prikolice, vidjao sam sa 9 gibnjeva loznicu i sa 11, aj sad kazite sta je to, moja ima 9 a komsijina 11, ali ne znam koja je godiste njegova, i ima kocku za kipovanje i slavinu za kipovanje, a stranice ravne, prvi vlasnik nikad menjane stranice.
 
Ja imam loznicu 90g. ima ventil za kipovanje 2 prikolice,felne sa obrucem,8,25x20 gume,kocku za kipovanje i imala je one rolovane stranice i 11 listova na gibnjevima!
 
Saša pa to i ja kažem,starija ima slavinu za kipovanje druge i deljive felne sa 7.50x20 gumama. A kocku si trebao dobiti jer je sigurno bila ugradjena. Samo neko je hapio kao i mojima (izgleda) koje su 92-o a kupio sam ih od teče koji je bio prvi vlasnik. Sa druge prikolice su mu hapili šapu za vazduh sa sve cevima,tako da ta druga Loznica uvek mora biti druga kada se vuče u kompoziciji.... Za gibnjeve nisam znao. Mada džaba gibnjevi kad su im osovine slabe pa hoće točkovi da stoje u X ako stranice imaju povišice.
 
Saša pa to i ja kažem,starija ima slavinu za kipovanje druge i deljive felne sa 7.50x20 gumama. A kocku si trebao dobiti jer je sigurno bila ugradjena. Samo neko je hapio kao i mojima (izgleda) koje su 92-o a kupio sam ih od teče koji je bio prvi vlasnik. Sa druge prikolice su mu hapili šapu za vazduh sa sve cevima,tako da ta druga Loznica uvek mora biti druga kada se vuče u kompoziciji.... Za gibnjeve nisam znao. Mada džaba gibnjevi kad su im osovine slabe pa hoće točkovi da stoje u X ako stranice imaju povišice.
Ja nisam ni jednu video sa 8.25-20 gumama da je od 5 tona, od 7 sam video.Ima i od 5 ali stavljaju nazad vece gume kao jace su ali fabricke su stigle sa 7.50-20.A jel znas koje su godiste starije i novije, od kad do kad su se pravile?Da nemas mozda knjigu od prikolice?
 
Imam dve u dvorištu 92-o godište od 5.5tona fabričke nosivosti sa gumama 8.25x20. Osim povišica sve na njoj je u originalu. Mislim onako kako su ih isporučili,a šta je sve trebalo biti na njoj Bog zna.... Ne znam kad su napravili prelaz a nažalost ni knjigu nemam.... Kod Tehnostrojke mislim da je 85-to prelazna godina.
 
Brzina :osmeh:
Posle umivanja pre doručka pa gutam slova
Stranice sitni rol,pumpa za ručno kipovanje,ventil za kipovanje druge prikolice,felne sa obručem,prvi vlasnik i piše 6T nosivost
inače postoje tri modela tih fak-ovki a na istoj šasiji....5T, 5,5T i 6T
 
kolko se moze tovarit na jednosovinku loznicku pirkolic sasija 14 cm ? a da lezajevi se ne raspadnu ili pukne osovina. fabricki su bile 16 ke gume al je prodignuta za 5 cm i ubacene 8.25 r 20 ako sta znaci. Interesuje me jer kacim za nju jednososvinku djubretaru kad vozim bale da se ne vracam 2 puta jer mi je daleko. Inace rudu od djubretare mogu paznu podic rucno
 
Kocka-rezervoar...jedva sam vas razumeo o cemu govorite.Imam tu napravu za rucno kipovanje prikolice ako nekom zatreba da ugradi,to sam greskom kupio a tek sad shvatio cemu je to sluzilo.

- - - - - - - - - -

Ne znam da li sam uspeo svima odgovoriti zato cu sutra uvece slikati i staviti u oglasnom delu.
 
Narucio sam da mi uradi covek produzne stranice za prikolicu.E sad razmisljam dali mogu da se nameste nekako te produzne a da moze da kipa sa njima
 
Pukla mi je guma na prikolici za rasturanje djubreta ima oznaku 10-15AM jel ima negde da se nabavi ili neka slicna dimenzija - ima kod mene 10.0/75-15.3 al neznam dal moze
 
Nazad
Vrh