Prikolice

Ako je traktorski ventil tj papuca-pedala (ko vec kako zove) neispravna onda vazduh ili dolazi stalno bez mogucnosti prekida,koji je inace potreban da bi prikolica kocila,ili vazduh uopste ne dolazi! Što ce reci ventil ne moze biti uzrocnik kocenja prikolice cim se crevo zakopca na traktor. Kvar je na prikolicinoj instalaciji....
 
Очигледно ваздух директно иде у кочионе цилиндре, а не преко апарата у боцу. Вероватно је неисправан кочиони апарат, то што има ручицу(незнам како се стручно то заове на друмским возилима на железници смо то звали распоредник) ако нису помешана црева.
 
Evo i moje prikolice, za 1 maj sam je malo ofarbao. Trepča 4 tone dozvoljene nosivosti.
01052012492.jpg
[/IMG]
01052012493.jpg
[/IMG]
04052012497.jpg
[/IMG]
04052012498.jpg
[/IMG]
04052012501.jpg
[/IMG]
10052012516.jpg
[/IMG]
Samo gume pokazuju znake starosti a nije baš uobičajena dimenzija 6,50-20". Zna li ko pošto su, polovne ili nove? Ili bi možda pasovale felne 16" sa neke druge mašine pa da stavim gume 7,50-16". Takođe su dotrajali (i zaribali) valjci petog točka (šanira, rude) i za to mi treba pomoć gde ih naći i pošto ili predlog za neko drugo rešenje.
 
I još jedno važno pitanje, kopiraću iz druge teme gde mi niko nije odgovorio http://poljoinfo.com/showthread.php...laninski-teren&p=510321&viewfull=1#post510321 a u vezi iste prikolice

I mene je zgurala dva puta prikolica niz livadu sa 558 u tovarenju bala sena. Nemam fabrički vučnik nego neki pravljeni i kačenje na traktoru je vise od visine petog točka na prikolici i nizbrdo prikolica zapravo izdiže i olakšava traktor i tako još smanjuje otpor zadnjih točkova traktora od zemlju. Zimus sam stavio donji vučnik pa sam planirao da nizbrdo zakačim za njega ali jedan komšija (inače bio traktorista dugo godini u zadruzi, i veliki i manji traktori) i kaže da će me na tom vučniku propinjati pošto je na njemu baš zabodena ruda na dole. To mi nije logično, mislim da traktor kad zadržava nizbrdo ne bi trebao da se propne, nije onaj vučnik toliko dugačak iza traktora da bi imao dovoljnu vagu da ga propne kad pritisne prikolica? On me sad pokolebao, mislio sam kad krenem nizbrdo da tovarim dva reda bala da zakačim na donji vučnik pa ispod livade gde je ravno da prebacim rudu u gornji vučnik da bih mogao da je uzvlačim uzbrdo i usput tovarim četiri reda bala i na vrhu njive je opet ravno tu bih je dopunio skroz i polako kući u gornjem vučniku kao i do sad. Sad me zabrinjava komšijina tvrdnja da će me propeti kad pogura nizbrdo što mi nije logično ali ako bi se to desilo deluje mi još opasnije nego da me otisne nzbrdo na sva četiri? A odgovaram i za život ili povrede onog koji je na prikolici. Znači traktor je imt 558 sporiji (stari tip menjača, 72 godište) a prikolica je Trepča, dve osovine, 4 tone nosivosti, cela je gvozdena i u saobraćajnoj piše masa prazne 1100kg a na vagi je nekako pokazala 1300kg.

Evo i slikao sam
10052012519.jpg
[/IMG]
10052012517.jpg
[/IMG]
10052012518.jpg
[/IMG]
10052012521.jpg
[/IMG]
10052012517.jpg
[/IMG]
10052012522.jpg
[/IMG]
10052012524.jpg
[/IMG]
10052012520.jpg
[/IMG]
Ovo sa zadnje slike je od pluga, kupio sam skoro na otpadu. Moje komšije to ili slično koriste kad im je prikolica u gornjem vučniku (ali originalnom, koji ne može da se izdiže uvis kao moj) pa dižu poluge i od dole pritiskaju rudu i na taj način na vagu otežavaju zadnji kraj traktora, samo se mora sa osećajem da se ne iskrivi ruda ili vrisne hidraulik.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao špediter i prepravio ga na jednu osovinu, za moj traktor neće više nikada ići sa dve osovine ni slučajno.
Bilo gde da zakačiš ne pomaže tu ništa nema traktor grip i proklizava i nizbrdo i uzbrdo.
Probaj sa nekim tegovima na pogonskim točkovima i na polugama od hidraulika.Neznam da li ti koči prikolica ako koči nizbrdo ne bi trebalo da ima problema samo polako sa kočnicom može da blokira točak i dobije sanke to je još gore, a za uzbrdo samo tegovi.
Ako ti je brdovit kraj nabavi jednoosovinku i ima da te bog vidi
 
Na prikolici ima nekorišćen vazdušni sistem kočenja ali je sa traktora još pre nego je kupljena prikolica skinuta boca od vazduha i na njeno mesto napravljeno ležište za jedan veliki umesto umesto fabrički dva manja akumulatora, tako da je sad kompresor na traktoru beskoristan. I sad mi je nezgodno, gde to da preradim da bih tu vratio bocu, svugde bi smetalo. plus su isečene cevi od vazduha, treba tu i para i vremena. leti nemam vremena a zimi nemam gde da to radim. A para uvek škripi. Imam samo plug, prikolicu, tanjiraču i drljaču, sve ostale priključke treba da kupujem. Sad te usluge plaćam ili odrađujem, uzvraćam nečim drugim ili fizikalisanjem. A i tegovi bi koštali ako bi ih uopšte negde našao da kupim. Mati me nagovara (oca nemam od malena) da prodam ovu prikolicu i kupim neku poput Dubravine ili Sr. Mitrovačke ili slično, pošto su one manje i sa naletnom rudom i ostalo bi mi (valjda) nešto para za još jedan priključak, neku jeftiniju mašinu za traktor. A ja sam opet ekstra zadovoljan na ovu prikolicu. Izuzetno jaka i stabilna i pod senom na lošijem putu a cela je gvozdena i bez problema se može vući žito u refuzi, šoder, pesak... s druge strane nemam potrebe za tim. A malo je korišćena, ja imam samo 3,5 Ha zemlje i uzimam u zakup oko 1 hektar. Pa mi se i ne menja za neku poludrvenu prikolicu. Tako da sam se nadao sa ovim donjim vučnikom da malo smanjim rizik izgibenije nizbrdo. U stvari, kolebam se. Zna li ko koliko vredi ovakva prikolica (imam i dodatne stranice, prednja gvozdena a ostale tri drvene, fabrički valjda) a koliko se cene malo lakše prikolice u nekom radnom stanju i sa papirima da mogu da je prevedem i registrujem?
 
@Vulkan

Prijatelju, ja ti ne bih preporucio da prodajes prikolicu, fina je to prikolica. Mislim da je bolje da osposobis kocnice. Probaj na vojnom otpadu da pronadjes delove. Boca, ventila i cevi ima od starih kamiona, mislim da ces tako jeftinije proci.
 
Vulkan,akumulator od 110ah staje na mesto dva mala. Izvadi one fioke od malih akum. (ako sam dobro zapamtio-smetaju) i stavi velikog popreko. Naravno ako ti je taj veliki od 110ah. Za veceg nema mesta.
 
@Vulkan trebalo bi da ti pasu felne od kosovke posto vidim ista je prikolica kao moja ali bas ista a kod mene su 7.5-16 i bas se mucim sa vazdusnim kocnicama nikako da ih namestim sta sve nisam probao i non stop mi same zakoce kolko zakacim crevo. inace prikolica kao grom steta sto nisu kiper.
 
Između fabričkih ležišta za dva akumulatora prolazi ona budža za volan. Mogu premeriti u prodavnici dimenzije aku od 110 ali i ako on staje morao bih čekati da mi rikne sadašnji od 143. Ovo preleće je izašao iz garancije a somborski što može da znači da je pitanje dana da vrisne odjednom ali kako je dosad služio možda je i od bolje serije pa sastavi i još tri godine. Boca, išlag ventil i onaj iza pedale kočnice i priključak vazduha što je skinuto sa traktora mislim da imam sve sačuvano ali je pitanje da li ti ventili nisu propali od višegodišnjeg stajanja? Takođe kompresor vazduha baca po trunkicu ulja, ako su ventili i ispravni da li bi im smetalo to malo ulja da ne izgrize neke membrane ako ih ima unutra mada ono istovremeno i podmazuje? Prikolicu bih mogao probati na tuđi traktor sa ispravnim vazduhom ako prethodno kupim creva vazduha koja su propala a prednje je i otkinuto (verovatno se otkačilo sa rude pa pod točak, ne znam ni kad) sa sve onim priključkom vazduha koji je sastavni deo prikolice a kači se na traktor. Zna li ko pošto je to armirano crevo za vazduh na metar i taj priključak vazduha? Pa da rizikujem i ovu sezonu bez kočnica a da jesenas (zimus) uplaniram vremena i para da sredim to i na traktoru i na prikolici peti točak. Nema niko informaciju za one valjke petog točka (šanira, od rude) gde ima i pošto? Mada se finansijski jako teško borim i ozbiljno razmišljam da je menjam za neku laganiju prikolicu sa naletnom rudom. Trebalo bi da dobijem i neku doplatu u tom slučaju ili grešim? Jel zna neko cene prikolica da me posavetuje ili čak ima neko i zainteresovan? Bio bi uslov da ta druga ima papire da je prevedem na sebe a moja ima tablicu i vodi se na mojoj majci i može da se preregistruje na budućeg vlasnika. A za doplatu bi se dogovorili a inače mi fali i priključaka za 558 pa možda i to nekom odgovara. Ne mogu više da stižem da odrađujem i plaćam ostale usluge u obradi zemlje, nema ni računice ni zarade. Sad za kultiviranje kukuruza traže koliko i za sejanje pa prskanje a uz ove cene semena i hemije pa dok platim i branje i šta sam zaradio, ništa.
 
Poslednja izmena:
crevo za vazduh ti je 300 din metar a prikljucak ti je oko 700din imas na vasaru ili na bubanj potok subotom cene su iste a u slucaju da ti i pedala kocenja neradi set gumica ti je 1200 din. e sad kad sve skupis treba ti oko 50e tolko je mene izaslo i sad me zeza uredjaj za kocenje na prikolici pa sad i to mora da nadjem negde a zezace i tebe posto je isto dugo stojalo
 
Kad rešiš to piši ovde gde si i kako prošao. Kod mene je siromašniji kraj sa starim mašinama a retko ko ima neko veće brdo i takvi uglavnom imaju naletne rude. Retko na kom traktoru ima potpuno ispravan vazdušni sistem a na prikolicama bi se još teže našlo. Tako da makar mene to jako zanima dok nešto ne prelomim i odlučim za sebe. A kad sam pročitao tvoj post i video slike (i kasnije falsifikovao jednu da iznesem svoj problem) setio sam se da me može zezati i sistem na prikolici zbog nekorišćenja. Zapravo samo ta spravica kod boce. Skoro sam na mojoj prikolici stavio sajlu za onu pomoćnu (parkirnu) kočnicu na vint (mada je to slaba pomoć na jakom brdu) i video da mi nisu zapekli oni cilindri na osovinama. A zašta je onaj ventilčić na tom priključku na boci, možda da ostane ukočena vazduhom kad se parkira na brdu ili?
 
kolko sam do sada isprobavao kocnice i kada ga gurnes u jednu stranu on ispusti vazduh iz celog sistema a u drugu drzi vazduh, a ispusti vazduh preko dolaznog creva kada je otkacen od traktora e sad kako bi drzao sa teretom u brdu stvarno neznam (na przno drzi ko lud), posto jos nemogu da isprobam nesto me zeza a neznam sta kolko zakacim crevo za traktor odma mi koci prikolica a probao sam sve kombinacije i dalje ne radi, e sad samo da nije neko pre mene cackao uredjaj pa da fali nesto unutra posto sam je nasledio od dede i sad hocu da je osposobim, nebi bilo lose ako otvaras tvoj uredjaj da ga ocistis da ga slikas gde sta dodje pa da vidim onda.
 
Za sad neću ništa dirati i zbog vremena i zbog manjka para. Treba prvo da kupim creva i priključak prikolice pa kad se ukaže prilika da probam vazduh sa tuđim traktorom i onda da vidim gde ću sa mojim akumulatorom da ga premestim da bih vratio bocu na moj traktor. Treba vremena za prepravljanje nosača sadašnjeg akumulatora ili kupiti druge za u fabričko mesto. Trebalo bi da na prikolici to nikad nije korišćeno (al nisam 100% siguran, možda nekad moj traktor ili kad je neko pozajmio ako je priključivao a to sve pre nego sam ja stasao za rad) pa sad ne znam koliko je nekorišćenje smetalo ili nije.
 
najverovatnije da je smetalo stojanje bar je mojoj prikolici napunilo se prasine pa se kao blato napravilo a sto se tice drzaca za bocu na traktoru mozes ga napraviti sa druge strane samo sto ces morati onda duza creva kupiti, do pedale, manometra, kompresora itd. mada kolko sam shvatio ti vec nemas creva tako i ako kupujes sve jedno ti je dal su kraca ili duza.
 
Danas sam morao do Koceljeve ali sam krenuo nazad neocekivano ranije i setim se i skrenem usput u susedno selo Ridjake. Tu ima jedan covek koji uvek ima neke sitnije jeftinije mehanizacije za trgovinu. Uglavnom valjda po Vojvodini kupuje sto nadje jeftino pa to malo popravi i uredi i prodaje. Pitao sam cene sto je mene interesovalo plug imt 756 u dobrom stanju 400 evra u losijem 300, usput pitam za kultivator imt dvoredni izgleda dobar 350 evra, i za kraj sam ostavio sto se tice ove teme a zbog cega sam i svratio kod njega, prikolice. Na pocetku stoji lepa siva prikolica sve metalno kao i kod mene. Pricam mu za moj problem sa brdom i prikolicom a inace me zna iz vidjenja i gde mi je kuca i pominjem i plug. Nebitno za ovu temu oko pluga. Prikolica dobra, sasija i stranice i patos metalni i sve dobro, dobre gume cena 1200 evra i vlasnik u S. Pazovi, moze da se prevede al vazdusne kocnice pa mi opet ne znaci (morao bih raditi oko traktora a izgleda da cu to na kraju i raditi) pa jos i kiperica (sto meni uopste ne treba) i teska 1300kg. Kao i moja i samo gubim na velicini jer je ova manja prikolica od moje, velicina dubravine. Moze i da dodje kod mene da vidi izbliza i prikolicu moju i plug (leopard krivi malo mi nezgodan zakaciti za 558 i mucim se da ga ustelujem ako hocu plice da orem, za duboko ide samo tako ako odgovara zemlja da ne preopterecujem traktor pa da uzmem od njega 756 i mozda jos neki jeftiniji prikljucak da vidimo ko kome kolko para) ali ponavljam mu ja ne odgovara mi ta prikolica kad se on seti njegove dubrave. Ajde iza garaze da vidimo tu kad ono dubravina. Fali samo sipka na rudi i sajle i kaze kocnice su ispravne. 700 evra. Gledam, sasija dobra al ostalo ne valja. Drveni patos sa rupama, trule daske. Trule stranice drvene a i lim oko daski truo u rupicama i lose i gume. I kad pomenuh registraciju kaze ne moze. Kaze imam neku tablicu koju ja stavim kad podjem na asfalt inace nemam nikakav papir od nje nit vlasnika. I da prihvatim lose stanje na tu cenu i uzmem neku prikljucak jos na razliku u ceni ipak ne dolazi u obzir prikolica bez papira. I tako nista nisam uradio. Pita kad sam kuci pa ce svratiti, uzeo sam i broj tel. da imam ali neverujem trgovine sem ako nadje neku legalnu prikolicu. Jako me privlaci da zamenim prikolicu i usput dobijem kultivator ili prskalicu bilo sta sto nemam pa da manje placam drugima za to ali opet mi se ne daje moja ekstra jaka i velika prikolica. Tako da i dalje nisam pametan sta da radim. Boluckaju me ledja i zima mi, juce sam kisnuo, nabrao 5 gajbica jagode i kisnuo i na kvantasu pa sam usao u kucu veceras u 21h umesto u ponoc (poceo sam da pravim neku kapiju od 4 metra iza kuce, drvena se raspada pa se sad sa njom zanimam kad se smraci) i evo me za kompom ali moram zaviriti detaljnije oko traktora da vracam bocu i ostalo na njega. A opet sam unervozio, fale mi prikljucaka, sad treba da platim spartanje kukuruza 3500 za ha pa cim stane kisa 3000 kosenje trave za ha pa baliranje nece biti ispod 18 pa mozda do 25 din po bali. A moram nekog moliti za grabulje da uskupim seno. Na onom brdu zbog koga mi i trebaju kocnice na prikolici sam posejao neku smesu deteline i retko zobi i trava nije nikla samo retko zobi. Moram na jesen jovo nanovo. Na jednoj njivi (u zakup 50 ari) nije uspelo prskanje kukuruza. Dvaput sam ove godine odradio prskalicu sad ne mogu da stignem fizicki a sramota me da trazim opet da pozajmim umesto da platim njemu da poprska. Sta covek da radi u ovoj situaciji a da nekako osposobi domacinstvo da pocne da zaradjuje? A idem i na posao 10km u jednom pravcu za platu od 20000 i prijavljen ali odbijem gorivo i vozilo i dorucak i nema godisnjeg a svaka subota radna. A da napustim posao bez prikljucaka i sa 4Ha zemlje opet cupavo i kuci. Pucam na obe strane. Pitam vas za savet oko prikolice al kako mi ide uskoro ce mi trebati psihijatar :haha:
 
neznam prijatelju ja bih ostavio tu prikolicu i namestio kocnice sto nemoze vise izaci od 150-200e i bar znas da je sve ispravno i bukvalno ces imati novu prikolicu, a sto se tice zemlje daj je u zakup pa polako kupuj masine za te pare bar ja tako radim, inace isto radim al za 25000din a postici posao i poljoprivredu je jako tesko
 
Nazad
Vrh