Jersey krave

BC

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Dec 2009
Poruka
11
Jel ih netko drzi? Ima li ih uopce u Hr, BiH, SCG ili Slo? :sta:
Post je spojen: [time]1260028041[/time]
_________________________________________________
Posebnosti pasmine su lako teljenje i ranozrelost jersey junica. U usporedbi s drugim pasminama a s obzirom na svoju težinu, jersey krave daju najveću količinu mlijeka, masti i proteina. Mlijeko jersey krava postiže najveću cijenu po kilogramu zbog visokog sadržaja masti i proteina, a ujedno je izvrsno za proizvodnju sira.

ed738cd7.jpg

410e9d37.jpg

39d214cd.jpg
 
Uvoza u Srbiju nije nikad bilo a bilo je povremenog uvoza semena od dzerzej bikova, moj rodjak je imao liniju simentalki koje su bile osemenjavane tim semenom. Krave su bile odlicne sa ogromnim vimenima i do 30 l mleka, mana im je bila sto su uvek bile koscate i mrsave, imale su probleme da ostanu steone i bile su meke na muzu sa velikim sisama kao solja od 2 deci, a ako bi zakasnio sa muzom izmuzavale bi se. Vise ih nema jer se preorjentisao na druge stvari a to je ono sto znam.
Mislim ali nisam siguran da su uvozene u CG.
 
Ova rasa nije uvozena ni u CG. Najvise je ima u Albaniji sto u cistoj rasi, sto krizana sa busom a u novije vrijeme sa holstajnom.
Moze se naci manji broj krizanaca sa jersy rasom i u okolini PG, a ta grla su nabavljena iz okoline Skadra u Albaniji.
Sitnije su gradje, koscate ali sa velikim i pravilnim vimenima . . .
 
Cistog Yerseya u srbiji nema,semex ima paletu semena yersey bikova kod drugara ima par holstajn junica osemenjenih sa yersey bikovima.To su krave koje imaju masnocu mleka od 7.9-8.2%
 
Ja sam isao na neke edukacije iz stocarstva i bila je tema za masnocu mleka ishrana itd.... i rekli su da dzerzej krave 4,7-6,3.
 
Slabo se ja razumim u ovu tehniku ali sin će mi to napravit uskoro. Ove krave su čudo,koliko malo troše a koliko mlijeka daju to je za nevjerovat a kvaliteta mlijeka je za 30% bolja.Za proizvodnju bilo kojeg sira su izmišljene.
 
http://imageshack.us/photo/my-images/33/krave.jpg/

---------- Poruka napisana u 15:33 ---------- Prethodna poruka je at 13:48 ----------

Prije 2 godine sam ih kupio na sjeveru njemačke,u njemačkoj ih ima samo 2000 kom.Cjena im je tada bila 4650km po komadu i prevoz iz karantene me koštao 3000km,10 grla sam uvezao a koštalo me 49500km. kad su došle svi su se smijali a sad bi svi htjeli žensko tele.

Edit by Mims
 
Poslednja izmena od urednika:
kako se snalazis za seme i slicno?jesu li se lepo adaptirale?
cime ih hranis,idu li na pasu ili su na jaslama?
 
sjemena sam slučano našao u banja luci a prilagodile su se odlično_Od 5 do 10 mjeseca su na paši a ostali mjeseci su većinom vanka jer imaju poljske hranilice. vjerujem da bi na sjenaži i silaži bile puno bolje ali ja sam prezadovoljan i sad. Ja prioizvodim sir pa mi je bitna kvaliteta mlijeka a ne količina a to imam sa ovim kravam.
 
To su krave koje su nastale sa pretapanjem buse.
u omjeru danog i dobivenog najbolja krava na svijetu.
medutim nije za velike farme.
sretno svima Vama koji ih drzite,samo naprijed!
 
nisu od buše nastale,zna im se porijeklo unazad stotinama godina.Potječu sa otoka Yersej kod Engleske a najviše ih ima u Americi.Za hercegovački krš su bogom date,dovoljno joj je pola bale sijena i par kila koncetrata da bi imao kravu koja daje preko 20litara mlijeka. slike ću stavit kad prestane kiša i pustim krave vanka a ova slika pokazuje koliko moćne mogu biti.
 
tako je sto se tice porekla @farmerst,zato sam te i pitao kakko su se prilagodile,posto je to krava iz vlaznih predela
 
Nazad
Vrh