Pumpe za vodu sa elektromotorom koje se koriste u navodnjavanju

prvo da vam se zahvalim svima na savetima i idejama,od jutros sam produžio usisnu cev za jos 1 metar,ali pre toga sam stegom razmrdao cev malo u krug i kako sam uspeo da primetim jedini problem je bio izgleda sitan šoder koji je zatvorio rupice na cevi,prilikom okretanja izgleda su se pročistile i za sada je sve ok,nema ispuštanja vode ,pumpa neprekidno baca vodu već 2.5sata doduše malo je mutnija voda nego prethodnih dana, ali se nadam da će se uskoro pročistiti ,u svakom slučaju uspeo sam uz vašu pomoć,hvala vam
 
pozdrav svima! nisam jos pisao u ovotemi ali za sve postoji prvi put. Vec 15 godina imam bunar precnika 10 cm, voda se javlja na 3-4 metra sa tim da je pumpa ukopana nekih 2 metra. Pumpa je jastrebac trostepena sa motorom od 7,7 KS. Za zalivanje koristim vatrogasna creva i jedan top sa diznom od 13mm, creva su duzine 180 metara tj. 12 creva. Pumpa dobro radi tj. radila je. Ovih dana mi gubi pritisak i 99% je zbog pletenica koje malo malo menjam. Sve u svemu nisam zadovoljan sa pumpom i menjao bi je. Ako treba i komplet agregat bi promenio aline znam sta da trazim i cime da je menjam jer se slabo razumem u tematiku. Bunar ima dosta vode (radi po 6 sati bez prestanka) u njega je ubac manji okiten od nekih 3 cola . Ne znam da li su u opticaju one jednostepene vakumske pumpe koje bi mogao prikopcati nael.motor. Da li te pumpe mogu da obezbede dosta veliki pritisak za top. Koja je uopste razlika u visestepenim i jednostepenim pumpama. Sve u svemu mislim da je ova pumpa prevazidjena i da trosi puuuno vise struje za posao koji obavlja od neke druge modernije. Gledao sam one stare hondine vakum pumpe pa se pitam da li bi je mogao spojiti na el motor, spustiti okiten u bunak i to je to. da li bi uspela da povuce vodu sa tih par metara ? znam da je malo haotican post, ali nisam strucnjak za ovu oblast pa ne znam kako ni da piram...pozdrav
 
Imam honda pumpu spojenu na motor 4kw , vuče svoj pun kapacitet , malo manje od 1000l/min pritisak nije neki ali taj top na tu dužinu bi radio sa tom diznom ili malo manjom bez problema . Još bolje ali malo skuplje rješenje su dubinske (raketa) pumpe . Evo imam dubinsku 2.2kw jer nemam zasad trofaznu na tom bunaru , ona izmjereno daje 250l/min a čini mi se 7-8 bara . Moraćeš dobro da pobodeš top da gane prevrne . Sa trofaznim ćeš imati manje opterećeje faze i možda nešto i veći protok . Ovu 2.2kw sam platio sa opremom oko 500e.
 
Momosaric je u pravu,ja imam 4 cola potapajucu(raketu) od 1,1kw i rade mi 3 do 4 rasprskivaca sa 4mm dizne i imam 3,5 bara pritiska na njima.
 
Vakum pumpe su pumpe niskog pritiska i samo lakse povlace vodu a u principu su do 3bar pritiska sto za top je malo ili na samoj ivici da postigne , i to u zavisnosti od topa. Ja radim upravo sa italijanskim topom otprilike tih dizni koje pominjes i napajam je DMB Slap 500 pupom preko honde samo sto je ubrzana. Ona taman postize taj top i to je pumpa do 6bar pritiska jednostepena. Vecina ih je takvih a visestepene su vecinom za jos vece pritiske i do 8bar.Kad bi uspeo da nadjes od DMB dizela pumpu visokog pritiska to bi ti bilo idealno za te potrebe ili ovu hondinu originalnu.Vidim da na pijacama i prodavnicama ima nekih pumpi sa vakumom vecih ali nisam se raspitivao za perfomanse niti posto su a ima i sve sa ugradjenom remenicom. Mene muci vec nivo vodenog stuba i vec drasticnije gubi kapacitet a ko ce celu hondu sa pumpom ukopavati .
 
Trebao bi mi jedan savet, ako neko ima iskustvo - kolika bi pumpa mogla da se ugradi na monofazni motor od 1,5 kW, bunar je 3'', dubine nekih 25 metara, voda je na oko 4-5 m ... A zalivalo bi se oko 2 kj dužine 200 m pod industrijskom paprikom sistemom kap po kap. Naravno, zalivalo bi se u etapama, po par redova.

Ili je možda bolje ipak se opredeliti za pumpu na gorivo?

Pitam jer je zemlja na salašu koji ima struju pa ako mogu da iskoristim tu prednost - što da ne :osmeh:
 
Naj bolje uzmi potapajucu pumpu, mi smo na elektromotor 2,2kw montirali pumpu od tomos motora i solidno radi ali nismo radili sa vece dubine,sve ti je bolje nego na gorivo
 
Mislim, bunar je ukupno 25 metara ali je voda na 4 metra, onda kontam da bi Tomos pumpa mogla da odradi pos'o ;-)
 
Odradice to tomos pumpa bez problema samo je sredi i nemoj previse ubrzavati. Kod nas uzimaju prenos remenica na motoru sa 12cm precnikom a na pumpi 8cm i radi bez problema a motor je 2800 obrtaja.sve se moze ali ipak odradi 2 pumpe i motor u rezervi jer nedaj boze da ti zakaze u punoj sezoni a lepa je to povrsina
 
Može li da se primeni injektor na svaku hidroforsku pumpu, koje imače imaju taj limit od nekih 8 metara, da vuku vodu sa dubina od 15ak metara?

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
 
pozdrav drugari
Jedno pitanje u koliko neko ima iskustvo sa poljskom potapajucom elektricnom pumpom tako zvanom Blek raketom od 950w. Da li ovakva pumpa moze da izbaci vodu na visinu od 10m a duzina do tih 10m je oko 60m a izlaz je col a moze i 3/4. Znacilo bi mi puno ako bi neko napisao neko svoje iskustvo ili je bar video da to negde funkcionise. I da pumpa je navodno petostepena.
 
4sjprc.jpg
[/IMG]
Po tablici može dati 3 bara a to ti je 30 metara visine !
 
Imam problem sa elektricnom pumpom , dab je u pitanju, to je valjda grunfos, greje se motor , toliko da ne mogu da zadrzim ruku na njemu i gasi se na svakih 10ak min , evo sad zalivam vocnjak, ona malo radi pa se ugasi na par min ,pa opet krene. Sta bi to moglo biti i da li neko zna pouzdanog majstora,servis okolina Zrenjanina?
 
Momosaric je u pravu,ja imam 4 cola potapajucu(raketu) od 1,1kw i rade mi 3 do 4 rasprskivaca sa 4mm dizne i imam 3,5 bara pritiska na njima.

Srdjane, Momo - planiram bušenje bunara za navodnjavanje cca. 8500m2 površine, duljina parcele je oko 160m - dali bi raketa koju spominjete bila dovoljna (voda na dubini od oko 6-8m) da ima dovoljan pritisak,

I koji promjer bunara treba da se ubaci ovakova pumpa unutra? išao bih na bušeni bunar,
lp
 
kopao sam bunar fi 125 na 120 metara, njiva je 4,5 jutra na koju se sadi paprika i zalivace se sistemom kap po kap ispod folije pa me interesuje koja bi bila najbolja elektricna pumpa za takav posao? u planu je da se zaliva u tri dela tj ne sve odjednom zbog kapaciteta bunara. Hvala
 
ne znam jos, samo mi je rekao danas kad su zarsili posto sam bio na poslu da imam 300l u minuti priliv. sutra cu videti gde je vrh vode. a zbog cega je to bitno?
 
Nazad
Vrh