Pumpe za vodu sa elektromotorom koje se koriste u navodnjavanju

Pozdrav drugari,

postavio sam prvi plastenik 60m2 i polako kupujem cevi za drugi, veći, pa je na red došla pumpa, tj hidropak, koji od ova dva?

http://www.takolako.rs/user/hidropa...k-hww-4000-25-g/44_1606_91407_1_0_-1/item.jsp
http://www.takolako.rs/user/hidropa...00b-made-in-eu/44_1606_114936_1_0_-1/item.jsp

Bunar je na 8m, e sad, imam pitanje za vas, majstor koji je bušio bunar je uradio ovako, prvo je izbušio 9m fi 75 i stavio fi 75 okiten sa sitom, isto, fi 75. Tada je u taj veliki okiten stavio stavio 8m okitena od 1" gde je na dnu postavljen nepovratni ventil i to sad tako stoji. Znači samo je u veliki okiten ubacio ovaj od 1" bez hermetisanog zatvaranja velikog okitena, bez ičega. Imam neku staru pumpu, iskra 650W i non stop gubi vodu. Tj nivo se spusti za nekih 0,5m. Tada moram pumpu sa sve tim okitenom od 8m da guram gore dole ne bi li voda malo došla i onda pumpa radi ali samo ako nema nikakvo creno nakačeno na pumpu. Čim nakačim crevo pumba vuče vazduh i moram da je isključim. U čemu može biti problem?
 
Problem je jednostavan -pumpa na usisu negdje na spojevima dobije zraka i voda ti se vrati u bunar pa pumpi treba vremena da povuče vodu il neće nikako ako je jako prouštanje.Pregledaj sve spojeve ispred pumpe,prepakiraj ih sa kudjeljom ,sve stegni dokle ide ,pogledaj nepovratni ventil dolje (nisi napiso kako je spojen na alkaten )ispod klapne zna bit smeća pa ne zatvori dobro.Ja stavljam nepovratni ventil na samom usisu pumpe ,ovako imaš puno spojnica i prelaza .
I zadnje ako je pumpa stara postoji mogućnost da ti vuče zrak na semeringu pumpe.Inače za dizanje vode ako je sve u redu kad naspeš vode u pumpu treba 1 minuta da je povuče (ako sve valja ).
Eh da ,prije sveg toga izmjeri koliko ti je metara do vode,ako je preko 8 onda ćeš se morat malo oznojit!!!!!
 
Hvala Vam na odgovoru. Juče smo bunardžija i ja probali njegovu pumpu i ustanovili smo da je moja neispravna. Njegova radi kao sat. Poručio sam Metabo od 1100W kapaciteta 4500l/h. Javljam utiske.
 
Jel ima ko od kolega ovakvu pumpu za vodu?

Ako neko zna mozda gde mogu da nabavim delove za nju ili sa koje dubine moze da vuce vodu.. Imam buseni bunar od oko 70m
 
To ti je obična mala klipna pumpa koja ima mali kapacitet a daje velik tlak ,imam negdje takvu 300 l i 10 bara ,služi za špricanje voćnjaka iz bureta .Nije namjenjena za navodnjavanje ,nemože povuć vodu sama a djelova nigdje osim na otpadima i pijacu .Za 50 eura riješiš sve probleme za malo navodnjavanje bašće.
 
Poslednja izmena:
Pa nije bas mala, mislim bez el. motora ima preko 30 kg.. ni protok joj nije los nisam je jos spojio na bunar pa ne znam kako ce da vuce sa 70m dubine ali kantu od 20 litara isprazni dok trepnes.. U Nemackoj vidim da je na ceni cak i delovi su jako skupi samo gumeni klip je oko 100e.. Ovaj snimak je sa neta a ima ih jos dosta i svi je koriste za hidrofor ali nema nigde da pise sa koje dubine vuce vodu i tako te neke podatke...
 
Prijatelji,

kupio sam novu pumpu Metabo, 1300W, 4500L/h protok. Pumpa ima potisni navoj od 1". Da li ja smem da stavim crevo od 3/4" i da zalivam baštu tako? Koliko će i da li će to štetiti pumpi?
 
Nemaš brige samo stavi ,pumpi neće bit ništa ,dobićeš samo veću brzinu protoka ,dalje će špricat ;;
 
Gubis dosta na protoku vode smanjivanjem precnika. Umesto 4500 L mozda oko 3000L ces imati.Pumpi nece biti nista od toga samo sporiji zaliv i manju kolicinu vode imas. Kupis okiten od 1Col bar to nije skupo i dugotrajan je
 
Hvala svima na odgovorima, pokušaću sutra. Danas sam morao da zalivam paradajz :)

Imam još jedno pitanje. Pošto pumpu sklanjam svaka večeri (zbog posetilaca) i najkasnije je iznosim na svaka tri dana (nekad i češće), da li svaki put moram da pustim vodu na čepu koji se nalazi dole? Bojim se da ne zeznem taj čep, baš dobro dihtuje :)

 
Taj cep dole je za ispustanje vode zimi da nebi pumpa pukla ako zaledi. Ovako nemoras odvrtati nego je samo okrenes na izlaznu cev da istece voda da se neprosipa u autu ili cime vec ides. samo posle kad je ukljucujes moras je napuniti vodom na gornji cep
 
Koja pumpa bi mi trebala za sistem kap po kap na 8 ari paprike?Bunar sam planirao 8-10m fi 160mm to je pored kanala i ima vode na 2m dubine.Da nije preterano skupa.
 
Ovako, ja imam 6 ari paradajza u plasteniku. Kupio sam Metabo pumpu 1300W 4500l/h i moram da stavljam odušak da trake ne bi popucale. Znači ide glavni potis koji se deli na plastenik gde imam 72m trake i na crevo od 3/4" koje mi dođe kao odušak.
 
Ja se ponovio pre par dana.

Raspitivao sam se koju pumpu da kupim za navodnjavanje vocnjaka, kao i baste i kada sam sve sabrao i oduzeo, odlucio sam se za potapajucu pumpu MASTRA A-128
Ovo je nov model pumpe (otklonjene greske starijeg modela) i cela je od prohroma. Ima je komsija i vec 5 godina nije je ni izvukao iz bunara a radi savrseno.
Karakteristike pumpe:
Izlaz 5/4, 120 litara vode u minuti, dozvoljeno je da se spusti na dubinu od 60m, vodeni stub je 80m itd. Dobio sam i garanciju 2 godine.
Pumpa kosta 33.000 din, a sada je na popustu za 31.500. Dobija se 10m kabla i plovak uz nju. Kupio sam i sklopku naknadno za 1500 din.
Spustio sam je u bunar na 12m (koji je dubok 14,5m), reducirao na samoj pumpi na 1 col, kupio 100m creva i povezao sve sto treba. 20m sam usmerio ka basti, a 80m ka vocu koji planiram da sirim. Evo par fotografija, i evo kakvi su rezultati sto se tice same jacine pumpe.







Evo snimka, 80m creva i na kraju sipka 3/4 da dobijem pritisak, daljinu i rasprsivac.

 
Ovako, ja imam 6 ari paradajza u plasteniku. Kupio sam Metabo pumpu 1300W 4500l/h i moram da stavljam odušak da trake ne bi popucale. Znači ide glavni potis koji se deli na plastenik gde imam 72m trake i na crevo od 3/4" koje mi dođe kao odušak.
Samo si smanji tlak na tlačnoj sklopki koliki ti treba ,nemoraš vodu bacat bez veze na odušak ,u prednosti si kad imaš tlačnu sklopku negomi koji imamo gole pumpe!!!!
 
Meni treba za 28 redova paprike i 40m dužine.Mislio sam KAMA pumpu da uzmem.Tajmer i regulator pritiska.
 
Eh izvini mislio sam da imaš kompletan hidropak,a tlačnu sklopku možeš naknadno ugradit ,kupiš novu il pogledaš od starih hidropaka .
Na sklopci možeš regulirat tlak od 0,5-4 bara ,cjena oko 15 Eura.. evo ovak ti to izgleda otprilike..
img.php
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh