Kukuruzna silaža

Ja ču ove sezone za silažu KWS Mikado na 1,5 kj i još samo da je nabaviti paket AS 160, to bi volio probati kod nas, verujem da je strašna kukuruza, ali problem je što nemože kod nas da se kupi!

Igore, dal ste sejali od Syngente MAVERICK-a za silažu??

Nismo probali, sad prvi put radimo i Turtop pa ako se dobro pokaze mozda bude i na vecoj povrsini nagodinu,sad je na skromnih 1,5kj.
 
Ja sam u jednoj njivi sadio pola As 160 a na drugoj polovini Lg Helen. Za sad As 160 gura bolje, pre je nikao i beži za list do dva od Helena. Znači kod Asa više listova a kod Helena više iglica-klijanaca.
 
Otvorena skorije,nesto vise od 2 godine kako je uradjena,krave je rado jedu,osim malo na pocetku nigde kvara:
20140306105738.jpg
20140306105729.jpg
 
Imteresantno. Lg Helen sustigao Asa i sad se sve izjednačilo. Treći-četvrti list. Lepo ide nema korova, mada počinje ....
 
Ja ču ove sezone za silažu KWS Mikado na 1,5 kj i još samo da je nabaviti paket AS 160, to bi volio probati kod nas, verujem da je strašna kukuruza, ali problem je što nemože kod nas da se kupi!

Igore, dal ste sejali od Syngente MAVERICK-a za silažu??
Može kolega kod nas da se kupi zastupnik u borovu brestove međe ako trebaš kolega rešićemo
 
[]IMG [/IMG]
Lg Helen. Ovko izgleda 50% posejanog kukuruza. Predstavnici kažu da je to odlika hibrida. Lepo izgleda pogotovu što moji poznanici dolaze i pitajušta sam radio te mi kukuruz pomodreo. Zabavno.
 
Koliki ti je razmak u tom kukuruzu ,na levoj slici ta dva kukuruza su posejana kao za silazu ali ovaj desno je samac a za silazu treba ici sa sto guscim sklopom 19-20-22 cm.
 
ja sam na 18.3 Seme lg helen,Zarko isti problem imam i ja pitaju me ljudi sto sam ga sprzio sa prskanjem al ne mozes objasniti ljudima da je to takav hibrid :osmeh:
 
Prošle godine sam sejao (a i ove za uporedjenje) as 160 na dvadeset cm. Imao sam mali klip. Pa poučen tim istkustvom sam ove godine i as i lg sadio na 24cm. Moje iskustvo sa asom kaže da je on vrlo visok hibrid i da mu treba prostora. Imao sam visinu preko tri metara. Za dovoljan sam. Ali bih ove godine hteo malo veće klipove. Desni je samac, neznam iz kog razloga, slikao sam ga delovao mi je vrlo lepo ovako šaren ko detlić.
 
Da li ima svrhe sejati ovih dana AS160. Da li ce stici, vlaga mu nece faliti. Ta parcela mi je bila pod vodom, tek sada su se stekli uslovi za setvu kukuruza, a planirao sam na toj parceli silazni hibrid.
 
I ja se pridružujem kolegi Bata87 u pitanju, a vezi izbora hibrida za silažu i ovu zakasnelu setvu.Posejao sam Mikado početkom maja, međutim voda je sve uništila.Ima li smisla opet probati silažne hibride ili neke sa kraćom vegetacijom kao za postrnu setvu.
 
Sejte bilo koje hibride i bice svakako bolje nego prazna njiva, a posle ce se videti dali je za branje ili siliranje.
 
U principu za silažu može bilo koji hibrid. Pošto je u pitanju pooodosta zakasnela setva, mislim na normalnu, a opet je pre od postrne onda neki hibrid raniji, ali dosta gušće, jer ima dosta vlage. I biće je, mislimna vlagu. Gustina u setvi obično istera visinu biljke a smanji klip, ali sve jedno dobiješ na masi. Uostalom prateći iskustva zapadnjaka, npr. Nemaca,kod njih se seju hibridi ranijih grupa . Time dobijaju manje mase ali više klipa, tj energije silaže, još koliko sam video jer sam se zadesio u letnjem periodu, dosta gusto to kod njih ide čak i ispod 15cm. Znači po meni fao 300 i veća gustina od one za zrno....
 
Ja računam da ću nekako da udjem u avgust ali mi se isto čini da krave sve više jedu silažu. Neke su mi se istelile i sad je muka da se to sve nahrani. Čak im ni ova vrućina ne smeta nego samo riču i traže još....
 
Nazad
Vrh