Svaštara, chat

mojalovaa

Član
Učlanjen(a)
28 Feb 2011
Poruka
740
Lokacija
Pakrac
Pozdrav
Imam jedno pitanje , zelio bi da posadim tresnju na povrsini od 1 hektara pa me interesira koje bi bile dobre sorte , da mi dolaze u razlicito vreme zrenja , da mi krosnja bude max. 3 do 4 metra visine , da bude slatka i krupna ?

Koji sistem sadnje je bolji po vasem misljenju , dali gusca sadnja 2.5m x 4 m ili 3x4 metra ili standardno 4 x 5 metara ?

Koliko je realno potrebno sadnica po hektaru i koji se prinos u 5 godini nakon sadnje moze ocekivati , inace sam posadio 2 tresnje pretprosle godine i na moje iznenadjenje mi je lani rodila al je mraz napravio sra.. , ove godine ima dosta pupova a sada kako ce da bude ne znam .

Da budem iskren nemam pojma o orezivanju tresnje ali bi htio da naucim pa cu morati malo da potrazim literature o uzgoju tresanja .

Moj kum je isao u italiju da bere i kaze da na 2 hektara covjek ima 16 vrsta , o zaradi da se i ne govori jer je jako dobra , prednost je sto mu dodje jako rano i dobije po 6 eura za kilu tresnje na veliko .

Cuo sam od jednog covjeka da je realan prinos ako ides sa krosnjom u piramidu ili vazu u punom rodu do 30 kg po stablu i da ide oko 800 sadnica na hektar , dali je to moguce ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Mojalova, jeste velika ova tema ali je lepo sređena, veliko je i hektar trešnje, tako da polako kreni od prve strane i dobićeš odgovore na sva pitanja a i ona koja ti se u međuvremenu izrode.

Geras, piramida ili vaza, nema treće, u principu zavisi od gustine sadnje, piramida može dosta gušće. Ako imaš vremena da se posvetiš, možeš da ih ne prekraćuješ uopšte, da povijaš grane, rovašiš i tako dobiješ nešto nalik na vreteno i da bude dosta gusta sadnja.
Ja pravim vazu na magrivi 5x6 metara razmak, a sad imam neke na 5x5 i tu ću verovatno piramidu.
 
Vjeruj da sam skoro sve procitao i tek onda vise nisam nista znao , :sta: , znam da je to mnogo ali razmisljam da ja i brat krenemo u to , naravno prvo moram da vidim sta , kako , gdje , sa cime , sa kime i tako redom da znam sta radim.

Ajde prvo jedno pitanje , ja sam racunao da sadim recimo 3x4 metra , 3 metra razmak u redu a 4 medjuredno , i po tome izadje da bi na hektar islo oko 830 sadnica.
Dali je to realna kolicina sadnica , koji prinos mogu da ocekujem u punom rodu .?

Ako idem vreteno , dali je moguce da imam max. visinu do 3 metra ili 3.5 metara a da imam dobar urod ?

KOje sorte bi preporucili za mene , sto vise sorti preporuke to meni lakse da shvatim kako sta ide :sta: , he heee .?
 
Već koliko na prvoj strani ove teme imaš odgovore na skoro svako tvoje pitanje.
 
oktopad , hoces reci da mi je za to dovoljno svega 500 sadnica , jer ako idem na 5x4 metra onda je to 20 kvadrata po stablu , ajde plus minu 10% .

Dobro i ako idem tim sistemom sadnje , koliko je realan prinos po hektaru za te tresnje , citao sam svakakve gluposti od 3 tone do 70 tona po hektaru , ajde ga sada znaj sta je tocno .
Po mom misljenju ako idem tako mali broj sadnica onda mogu da formiram stabla do 5 metara visine a to je sranje za brati kasnije , moj cilj je max. 3 metra vidine , ali znam da je kod tresnje problem vegetacija i da puno tera grane poslje berbe , ne bi zelio da nesto zeznem .
Ajde ovako pitanje , imam kod brata komad zemlje od nekih 1300 kvadrata , koliko bi tu mogao da posadim stabala , koji razmak u redu , koji medjuredno i koja je trenutno naj bolji sistem sadnje , velis ni jedna nije duze od 15 godina , pa da mi radja kako treba 15 godina duze i ne treba od toga , al da se izvuce svake godine max. od moguceg :bravo::cvetic::cool:::novac:: ili bi bilo :sjasi:ko to zna .
 
Procitaj malo temu, pisano je sve o tresnji od prinosa, sorti, karakteristika,cene, mraza,nadmorskih visina do sadnje, obrade zasada,branja tresanja,cene, odkupnih mesta,formiranja krune, zastite , rezidbe , pomotehnike, navodnjavanja , kalemljenja, podloga , krecenja i ko zna cega sve.
Nemoj ocekivati da ce ti neko sve ponavljati kao papagaj iz stranice u stranicu. Procitaj temu o tresnji , prati malo forum vocarstva i saznaces i sam.:off_topic:
 
Procitaj malo temu, pisano je sve o tresnji od prinosa, sorti, karakteristika,cene, mraza,nadmorskih visina do sadnje, obrade zasada,branja tresanja,cene, odkupnih mesta,formiranja krune, zastite , rezidbe , pomotehnike, navodnjavanja , kalemljenja, podloga , krecenja i ko zna cega sve.
Nemoj ocekivati da ce ti neko sve ponavljati kao papagaj iz stranice u stranicu. Procitaj temu o tresnji , prati malo forum vocarstva i saznaces i sam.:off_topic:

Pa i ne mislim , samo kao sto sam rekao gore , vec sam skoro sve procitao i sada vise nista ne znam , pa za pocetak ako moze neka osnovna informacija da shvatim uopste kako se i sta radi , kada imas osnovi podatak onda je lakse da se shvati i ostalo , ovako imas milion sorti sa cudnim imenima na nekim podlogama 5i 6 ili na magrivi , divlja tresnja i ko zna sta jos ne , milion pokusaja necega da se opise sa stotinu cudnih naziva i slicno , nisam ja jedan od onih koji sve zele na gotovo , ali bi volio da mi malo netko pomogne u startu da vidim kako se treba razmisljati uopste kada je tresnja u pitanju.

A sada moje pitanje tebi , a zar je toliko tesko reci za jednog hektara mozes imati max bla bla bla kila , ili posdi na bla bla razmak , mislim da nisam nikoga uvredio ako sam pitao .?
 
Druže, koliko će da ti rodi to ti nike nemože reci.

Kada hoćeš da sadih neko voće, prvo se raspitaš za podloge. Podloge za trešnju, koje najčešće možeš sresti u Srbiji su divlja trešnja, magriva, kolt, gizela 5 i 6. Divlja trešnja je najbujnija dok su gizele najmanje bujne. Najviše zasada u zadnje vreme se diže na magrivi (ona je negde srednje bujna podlog) u sistemu 5x4 ili 5x5 u zavisnost od sistema uzgoja. Može da ide i malo gušće i malo ređe, al to opet zavisi os zemljišta ne kojem će se saditi.

Sad se opet vraćamo na rod. Kažu neki stručnjaci da na magrivi može da rodi i do 50 kg po stablu, ali kao što ti je oktopod rekao svi veći komercijalni zasadi su relativno madi pa se još nemože tačno utvrditi koliki je rod u punoj rodnosti. Naravno cena sadnice zavise od podloge do podloge. Detaljnije oko podloga ćeš sigurno izguglati po netu jer ima dosta tekstova.

E sad što se tiče sorata, najpoznatija a sigurno i vodeća sorta ja Burlat. Kod nas je najrasprostranjenija i postiže najbolju cenu, i ko god da sadi trešnjar između ostalih ima i nju. E sad kod naših rasadničara ćeš uglavnom naći sorte koje su dobro pznate i imaju prođu, retko ćeš naći neke nove perspektivne sorte, ali mogu i one da se nađu.

Ima jedna jako dobra knjiga od profesora Dragana Milatovića zove se Trešnja i Višnja i tu je jako lepo sve objašnjeno. Takođe imaš i na youtube par snimkova trešnjara gde se mogu čuti iskustva.

I sve ovo što sa ti ja napisao imaš napisao u prethdnim stranama, možda ne ovako sažeto ali ima, i ja sam je celu pročitao i onda se odlučio koji ću sistem sadnje i koji uzgojni oblik.
 
A sada moje pitanje tebi , a zar je toliko tesko reci za jednog hektara mozes imati max bla bla bla kila , ili posdi na bla bla razmak , mislim da nisam nikoga uvredio ako sam pitao .?
Niko ti nemoze reci sta da sadis i na koji razmak jer nezna kakvi su tvoji planovi. Ako sadis gusce realno je da imas slabo bujnu podlogu, mada nemora da znaci. Sad samim time sto imas manje bujnu podlogu i manji razmak sadnje imas vise sadnica po 1ha, mada nemora da znaci.ako imas vise sadnica po 1ha formiraces krunu koja je specificna za intenzivne zasade , mada nemora da znaci.Ako imas krunu specificnu za intenzivne zasade imaces manje roda po sadnici, mada nemora da znaci jer nemas mehanozaciju za obradu intenzivnog zasada i kvalitetne rezace da ti ga formiraju a ni sadnice na podlozi koje ti trebaju pa moras da sadis tresnju na vecem razmaku i bujnijom podlogom kojoj se formira specificna krosnja za takav zasad i takvu podlogu, mada nemora da znaci. Za berace moras da pravis platforme za branje jer ti neki strucnjak nije formirao dobro krunu , mada nemora da znaci.Kad si napravio platformu shvatis da si zasadio pogresnu sortu jer ti je neki mamlaz sa foruma rekao da sadis takvu sortu jer je slatka i dobra sorta a trziste bas nece tu sortu nego hoce losiju, mada nemora da znaci.

Ti sadis, ti rezes , ti stitis , ti beres, to je tvoj zasad a ne nekog sa foruma, zato kreni sa nabavkom knjiga o tresnji, fala bogu ima ih dosta dobrih i krenes da se edukujes o toj vocnoj vrsti sto kroz knjige sto kroz net sto kroz praksu obilaskom nekih zasada,sto intenzivnih sto normalnih i popricas sa vlasnicima i mozda jednog dana ti nekom das savet oko necega ali siguran sam da na ovakva pitanja po stoti put neces dati odgovor jer na nekonkretno pitanje je najteze dati konkretan odgovor.

Postavis pitanje u jednoj recenici a odgovor na nju ti je na 66 strana ove teme i ljutis se sto ti niko ne odgovori. Siguran sam da u temi imas sve tvoje odgovore da si pazljivo citao i procitao temu. Kreni polako i na svaki termin koji ti nije jasan pitaj google i shvatices i sam. Treba tu malo vise truda i nego sto si ti mislio, citanja i ucenja , raspitivanja i td.. Da bi u necemu bio uspesan mora da te interesuje i da to volis a ne samo da gledas ekonomsku isplativost. Ako samo racunas koliko para ces dobiti onda si unapred propao. Ili ucis sam ili ako te to ne zanima, platis strucnjaka da to radi umesto tebe.Ti se bavis finansijama a on se bavi tvoji zasadom tresnje za platu i svi zadovoljni.
 
Tintoreti , he heee , dobar si svaka cast , nisam se naljutio i znam da ne mogu da ocekujem da ce mi netko drugi reci sta trebam , ali evo vec sa ovim sto si napisao mi je malo lakse da shvatim kako to sve ide i na sta sve trebam da pazim , a sto se tice para , naravno da ne gledam samo pare , da mi to nije zanimljivo ne bi razmisljao o tome , a ako odradis dobar posao naravno da ce biti i dobra zarada , to je povezano.

Gledao sam ovdje kod nas u RH. da odem da pogledam neku plantazu ali nema u krugu 100 km ni jedna , imam rodbine u KAĆU tu kod vas pa cu vjerovatno do njih da odem i da malo obidjem taj dio da vidim kako to ide .

Shale , zahvaljujem na ovom odgovoru , zaista ti svaka cast , puno si mi pomogao , citao sam ja sve ali me zbunilo to sto ima milion stvari al nista onako detaljno objasnjeno sta je sta .

Prije svega cu da pogledam koje sorte se kod mene moze nabaviti , na kojim podlogama pa cu onda da vidim sta cu i kako da sadim , naravno do tada cu pokusati da nabavim i neku literaturu o tresnjama .

Hvala obadvojici na odgovorima.
 
Nadam se da smo ti koliko toliko pomogli. Inaeč u kaću imaš jedan veliko zasad, sa dosta sorti, koji je relativno gusto sađen, pa pogledaj kako to izgleda, i kako oni rade pa će ti sve biti jasnije.
 
I došli smo do onoga o čemu sam pričao. Dobio si odgovor od 30 rečenica a i dalje ćeš imati pitanja, a sve je već napisano...
 
Gosn mojalova, negde u tvom pisanju pronalazim i sebe. Isto i meni reko drug oktopod da procitam sve pa onda ev. postavim pitanje, medjutim bio sam zbunjen posle citanja da nisam znao ni sta da pitam. Problem je mislim u sledecem - previse ocekujemo da cemo naci pravih informacija na ovom sajtu. To sto tebe interesuje, a i mene mozemo da pronadjemo jedino ako posetimo neki stariji intenzivni vocnjak (posto vidimo da ih u Srbiji nema) u regionu i na licu mesta vidimo sta kako i koja sorta i koja podloga i koliki razmak i kako navodnjavanje i sve. Ovako dobijas informacije od ljudi mladih i ne toliko iskusnih vocara koji uzgred i nisu strucnjaci. Mada slusao sam i najvece strucnjake - ma nece niko da daje savete i da posle mozes da mu prebacujes i sl. znaci konkrento, jasno i direktno ja jos nisam dobio ni jednu pouzdanu info. A da bi dobio vrednu informaciju od nekog ko moze da nema teorijskog znanja,ali ima prakticnih iskustava - taj mora da ima rezultat. Znaci kao jedan lik - decko iz mog kraja koji sam sa roditeljima ima 3 ha pod paprikom, sam melizio sorte i primenjuje svoj know how i ima prinos od 70t po ha uglavnom 1klase. Sto se tresanja tice ne verujem da iko u Srbiji moze da se pohvali nekim prinosom za primer, iako smo u zoni mozda idealnoj za gajenje tog voca. Pogeldaj malo moje prosle odgovore i pronadji one fajlove po netu mozda ti budu od koristi.
 
Ae lupaj molim te o necemu u sta si neupucen.
Kao prvo kao drugo jedini nacin da dobijes adekvatnu pomoc je da se malo sam potrudis pa kad negde zapne ljudi ti pomognu ne nego ce nek da ti naprevi biznis plan plus informacije gde kada kako i po kojoj ceni a ti ces da procitas za par minuta elaborat za koji je neko potrosio dane i dane i mozda ko zna koliko novca
Izvini ako je ovo preosto ali zaista ti nije na mestu ovaj post
 
Mozda bas zbog ovakvog ponasanja niko i ne zeli da vam da odgovore koji vas interesuju. Intenzivnih zasada ima dosta i to dobrih i na oko i sto se tice prinosa. Sve to ima ali nemoze iz kreveta. izadjite malo i sipas benzina, okrenes par telefona i krenes. Tako se sticu informacije i pojasnjenja koja vas interesuju ako se vec ozbiljno planira formiranje zasada. Ima dobrih ljudi koji hoce da pomognu ali i ti moras biti zahvalan na njihovoj pomoci da bi neko podelio svoje znanje sa tobom. Ovako ne ide....
 
Na ovom sajtu i ovoj temi itekako ima pravih informacija. Ima i slika i iznesenih iskustava, čak ima i nekih kalkulacija koje su uvod u neki gore spomenuti biznis plan.

Treba i biti malo šireg uma pa filtrirati informacije i skupiti ih na jedno mesto i izvući zaključke.

Ako mislite da svega nema u temi, evo ja ću da krenem od prve strane i da postavljam linkove do postova gde ima odgovor na sve što ste pitali. Naravno u pitanju bi bila opklada jer za džabe da listam 33 strane ne pada mi na pamet, već sam ih jednom listao i sređivao, ovo je trenutno jedina velika tema na sajtu koja nema gram off topica i sličnog.
 
Ne mogu da shvatim ljude koji dodju na jedan ovakav forum sa ciljem da se ukljuce u rad istog,usput dodatno edukuju ili edukuju druge,a da ocekuju da ce svo znanje iz date oblasti pokupiti kroz nekoliko pitanja i odgovora.Pa kada bi se postajalo strucnjak samo citajuci i slusajuci druge,svi bismo bili eksperti iz fotelja.Svako mora imati esencijalno znanje iz odredjene oblasti,pa onda pristupiti raspravama sa iskusnijima i sto kaze oktopod,filtrirati,uporedjivati sa vec stecenim znanjem,razlagati i kombinovati sa razlicitim iskustvima ostalih clanova.Ne kaze se dzabe gram prakse je ekvivalent toni teorije.Mora se posedovati odredjena inteligencija da bi se sve informacije ovde dobijene aplikovale u praksi na najbolji nacin.Nekim temama sam se vracao po nekoliko puta da bih usao u sustinu i uhvatio onu finu nit,kojom bih tudje znanje i praksu povezao sa svojim.A ovakve pausalne ocene pojedinih kolega,pa jos i novajlija(u cemu nema nista malicioznog),tipa (ne)strucnosti i mladosti,to jest neiskustva ljudi koji dele svoje iskustvo i znanje sa ostalima,su najblaze receno prostakluk.Licno puno puta cujem od poznanika,prijatelja koji nisu clanovi foruma,vec ga samo posecuju,da su odusevljeni i da nema boljeg informatora iz oblasti poljoprivrede.Znam da ovakvi postovi nemaju veze sa temom i da im nije mesto ovde,ali morao sam nesto da lanem u vezi raznoraznih merodavnih kriticara rada istog,kao i kvaliteta i znanja njegovih clanova.
 
Ajde ljudi sta ste se odmah uzbunili , nije covjek sigurno imao plan da nekoga uvredi , naravno da nitko ne ocekuje da mu sve drugi odradi pa da on samo pokupi pare , naravno da neces uloziti 10 000 eura u vocnjak i cekati hoceli netko na forumu biti dobre volje da ti nesto kaze kako da naucis .

Medjutim morate shvatiti da je u srbiji vocarstvo tradicionalno rasprostranjeno sa manje vise dobrim ili losim stranama , dok recimo kod nas u hrvatskoj ( slavonija recimo ) do prije 8 godina nije bilo ni ozbiljnog vocnjaka jabuka a kamoli tresanja , visanja a o jagodama da se i ne prica , tako da nije isto kada ti je obitelj vec koljenima u tom poslu i kada ucis sam a oko tebe nema nitko u krugu 100 km da ti moze reci nesto pametno .
Problem svih onih koji se bave sa tim godinama ( bilo koji posao , recimo ja sam elektronicar ) je sto kada objasnjavas polazis od toga da on ima bar toliko znanja kao ti a u pravilu vecina nema nikakvo znanje u startu , tako sam ja kolegu koji je magistar elektronike ucio razvoj elektronickih shema i sistema a ja imam srednju skolu a on mene nije mogao da nauci nista jer ne da nije znao nego je polazio da imam znanje koje ima ona .

Ali ajde da ovo zavrsimo da ne ide dalje :off_topic: , jer nema poprebe da se ovdje svadjamo vec da se pomazemo .

Ja sam u onih par rjeci gore dobijenih kao odgovor vise shvatio nego sto sam procitao cjelu ovu temu , zasto , za to jer je isla nekim redom .

Sada sam nasao firmu koja pravi sadnice tu kod vas pa me interesira misljenje o kvaliteti tih sadnica i opcenito te firme : http://euro-crate.com/tresnja-sadnice-srbija/

Kako kod vas trziste reagira na ove tamne tresnje ( nekako vise crne boje ) , posto kod nas na pijacama vidim samo crvene .
 
Kod nas u otkup za Ruse idu ranije sorte, koje stižu do polovine juna (6. mesec) tako da su to sve crvene sorte, tamne ne idu toliko, verovatno jer do tad već krenu i druga tržišta koja više odgovaraju Rusima (Poljska).
Na pijaci naravno ide sve manje više, trešnje se slabo i viđaju jer je na otkupu dobra cena, na pijacama obično završavaju lošeg kvaliteta.
 
Off topic, chat i ostala pisanija

Tema koja će da služi kao kontejner za "suvišne" postove koje moderatori ne znaju gde da prebace...
 
Nazad
Vrh