Domaci konji

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
Lokacija
Krusevac/Beograd
Posto ovde ima ucesnika foruma iz raznih delova srbije i sire molio bih za jednu informaciju.
Naime jedno udruzenje trazi domace brdske konje visine do 140 cm u grebenu koji imaju takozvanu jeguljinu liniju ili tamnu prugu duz ledja i takodje da imaju pruge na gornjim delovima prednjih nogu. Nesto slicno prugama koje imaju magarci.
Ovi konji su obicno dorati ali boja nije vazna vec ove specificne pruge jer one upucuju na tarpana koji je rodonacelnik nasih domacih brdskih konja.
 
Udruzenje Odgajivaca starih rasa Srbije
Ovo je udruyenje koje se tek formiralo a donator sredstave je fondacija ,,Save,, koja je preko jednog odgajvaca starih rasa iz pirota napravila dogovor da se prikupe takvi konji ako ih ima te stoga i pitam
 
20ru6hj.jpg

33fdq46.jpg

doki00.jpg


Ako je neko video ili ima konje sa ovakvim prugama neka se javi
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Udruzenje Odgajivaca starih rasa Srbije
Ovo je udruyenje koje se tek formiralo a donator sredstave je fondacija ,,Save,, koja je preko jednog odgajvaca starih rasa iz pirota napravila dogovor da se prikupe takvi konji ako ih ima te stoga i pitam

Predlazem da se obratite Srdjanu Stojanovicu koji je u Ministarstvu poljoprivrede zaduzen upravo da prati i kreira mere podrske za autohtone rase zivotinja, mozda on ima neke informacije.

email: srdjan.stojanovic@minpolj.gov.rs
 
Ja sam do pre dve god radio u jednom manezu gde je bilo 50 konja. I evo danas sam radio u jednom drugom gde imaju 40ak konja. Koliko cu se zadrzati naovom poslu ne znam. Vi posaljite pitanja ako imate. Psss....t mozda zelite neku slicicu?
 
@nemanja_st01_58
Pozdravljam otvaranje Teme "Domaći konji", doduše mesto joj nije najprikladnije, ali boljeg za sada nema. Inicijator sam otvaranja posebnog foruma u okviru Stočarstva pod nazivom Konjarstvo i nadam se da će to uskoro biti realizovano, kada se predje na novi forumski software. Lako ćemo onda ovo prebaciti. Siguran sam da će biti dosta forumaša koji će post-ovati na ovom podforumu, jer, koliko bar ja znam postoji vleiki broj ljubitelja konja.

:ppozdrav:
 
Bas zanimljivo. Posto nikada nisam cuo za ovog konjica pogledam i vidim da je naseljavao Evropu od Spanije do Rusije gde je domestifikovan cca 3000 pre nove ere. Ako je tako onda su nasi preci verovatno na tim konjima dosli u ove krajeve?
Rasa je navodno izumrla pa se sada ponovo uspostavlja iz drugih rasa sa kojima se mesala, tako sto se selektuju primerci koji najvise lice na Tarpana.
Evo malo vise info. na tu temu http://www.ansi.okstate.edu/breeds/horses/tarpan/
http://www.google.com/imgres?imgurl...mage_result&resnum=2&ct=image&ved=0CAgQ9QEwAQ
 
rml6dh.jpg
25z43nk.jpg
x6hqb8.jpg
Evo vam nekoliko slike bokseva i konja. Slikao sam u manezu gde radim u CH. Pozdrav svima , bice jos slika. :cao:
 
2r2xe9e.jpg
et7k7n.jpg
2nqgo47.jpg
2vjojm9.jpg
scus7q.jpg
Evo kako svajcarci podkivaju konje. Neznam da li i kod nas se konji na isti nacin podkivaju. Samo ja njih smatram za velike profesionalce. :ppozdrav:
 
@dragan 82, slike su veoma lepe, ali ako bi mogao da slikas unutrasnjost stali, da kazes kolike su dimenzije boksova, da li su ovi konji kasaci ili galoperi, i ako moze od cega su napravljene pregrade izmenju boksova i kolike su debljine. To me veoma interesuje, posto i sam pocinjem sa izradom stala, ne bas tokliko veliko, ali priblizno. Nadam se da ne trazim mnogo, ali mi je veoma vazno. Hvala unapred!!!
 
Boksevi su negde 3x3m , negde su manji , a negde su veci.

Ako bilo sta uradis moraces da radis kao na ovim mojim slikama. Zasto ti to kazem , to je zbog lakseg ciscenja. Ujutru se sva mokra slama izbaci pored boksa spolja , a posle se prodje masinom (mali traktor ili nesto slicno) i izgura se napolje , a spolja je bazen pravo ispred stale. Nista lakse.

Za koliko konja bi ti napravio?
 
dragan82 je napisao(la):
Boksevi su negde 3x3m , negde su manji , a negde su veci.

Ako bilo sta uradis moraces da radis kao na ovim mojim slikama. Zasto ti to kazem , to je zbog lakseg ciscenja. Ujutru se sva mokra slama izbaci pored boksa spolja , a posle se prodje masinom (mali traktor ili nesto slicno) i izgura se napolje , a spolja je bazen pravo ispred stale. Nista lakse.

Za koliko konja bi ti napravio?

Da da znam. tako sam i planirao. A za pocetak bih napravio nekih 6-7 boksova i 10-ak vezova, to bi mi bilo taman za pocetak, a za 2-3 godine ako bog da, da bude neka argela sa oko 50 do 100 konja, to mi je cilj. A planiram da drzim prvenstveno kasace i drzacu nesto lipicanera!! hvala za odgovore!!
 
Zidovi bokseva su od Fosne(debele daske). Kazi mi sta su kasaci , a sta galoperi. Ovde u CH cuvaju iskljucivo konje koji skacu preko prepreka. Jako malo ima konja koji vuku kolica.
 
pa kasaci su ti konji koji vuku za sobom laka kolica ili kako se strucno zovu Sulke. a galoperi se jasu. a razlika je i u tome sto imas 3 osnovna tipa hoda, to su obicno hodanje, kas i galop. u kasu se brzo pokrecu dve dijagonalne noge u isto vreme, znaci leva prednja i desna zadnje zajedno, i desna prednja i leva zadnja zajedno. a u galopu se krecu prednje zajedno, i zadnje zajedno. eto malo objasnjenja :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh