Hidrogel i slični preparati

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Lokacija
Beograd
Hidro gel se rastopi u vodu pa se u njega umoče žile pre sadnje, ne sipa se u rupu. Inače odlična i potrebna stvar za prolećnu sadnju, za jesenju po meni nepotrban.

edit: čitajte dalje, izgleda da može i u rupu da se sipa i da tako čuva vlagu
 
Poslednja izmena:
Ma ima ga ali ga retko ko koristi, ionako je sve skupo, a i kao što reče naš moderator saditi u jesen i onda nema problema a i potrebe za njim.
 
Ma ima ga ali ga retko ko koristi, ionako je sve skupo, a i kao što reče naš moderator saditi u jesen i onda nema problema a i potrebe za njim.
kao što napisah planirana je bila jesenja sadnja , ali je na predlog "stručne" službe pomerena za proleće , a sad ispade da su pogrešili količinu kreča ::jako_besan::, a meni sadnice prde u trapu celu zimu (IZVINJAVAM SE SVIM ČLANOVIMA NA NEPODESNOM REČNIKU , ALI SAM PRILIČNO IZNERVIRAN)
Inače cena za hidro gel je 996 din/Kg . ide po 10 grama na mladu sadnicu i do 20 za stare voćke , a u zemlji traje oko 4 godine .
 
Inače cena za hidro gel je 996 din/Kg . ide po 10 grama na mladu sadnicu i do 20 za stare voćke , a u zemlji traje oko 4 godine .
Da li mozete da mi kazete gde kupujete hidro gel, da porucim, kod mene u okolini nema

Izguglao sam dve tri firme mozda hoce da posalju brzom postom.

Sta predlazete uz hidrogel ? Slavol, eko buster ili tako nesto od tih preparata ?
 
Poslednja izmena:
Ako nekom zatreba šaljem adresu na PP inače firma je iz Subotice
Ja ću samo umakati u razmućenu balegu pa onda u hydrogel +voćkal šaka po rupi
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam ove godine u vodu u koju su sadnice stajale pre sadnje sipao slavol, tako su mi preporučili. Stajnjak nisam koristio zbog obima sadnje tj. velikog broja sadnica pa nisam stigao da mutim toliko stajnjaka.
 
Slavol ima zadivljujuc efekat, ja sam ga koristio folijarno. Jedina velika mana mu je sto produzuje vegetaciju. Mlade visnje koje sam tretirao Slavolom zelenele su se do kraja novembra. Da je bio neki jaci mraz ko zna kako bi se to odrazilo na mlade sadnice...
 
To za slavol je živa istina!Takođe,prošle godine prskao više puta i nikada zeleniji i zdraviji list nisam imao.Međutim list mi je opao pa....msm poslednjem u Ritopeku (radi se i trešnjama).Da nije bilo onog produženog leta ne bi stigao da obavim jesenje prskanje.Sada ove godine mislim da probam drugu taktiku.Prskam slavolom do polovine jula pa da vidim možda i list odpadne kada treba.?
 
Vezano za hidrogel o kojem se diskutovalo na prethodnoj strani, da li neko ima konkretnog iskustva sa njim.

Juče je u PSS Niš održana kratka prezentacija još jednog ovakvog sredstva koje će se uskoro pojaviti na našem tržištu. Čovek je sipao par grama na dno čaše, dodao vodu i smeša je prešla u želatinastu masu slična kao onom iz dečijih Pampers pelena tj. veoma slično ovom Hidrogelu, samo mislim da upija više vode od Hidrogela. Kako kažu 3 g praška upija 1 litar vode i predlaže se da se prilikom sadnje oko žila sipa recimo 30-40g i polije vodom a on bi teoretski trebalo da upije oko 10 litara vode i da se onda dozatrpava rupa.

Njemu je neko vreme otpuštanja 15-20 dana ako je suvo a ako je mokra zemlja on ne bi trebalo da otpusta vlagu. Ispada da na svakoj većoj kiši on popije vodu i otpusta je kad se zemlja isuši, što bi bilo idealno ako radi po tom principu. To znači da bi bar od 5 ili 6 većih kiša u toku godine pokupilo vodu i zamenilo 5-6 zalevanja kad se zemlja isuši. Takođe su preporučivali da može i kod starijih već zasađenih voćki ali mora da se otkopa i spusti malo dublje.

Pokazivali su travu i kukuruz koji su gajeni na zemljištu koje je tretirano tim praškom tj. razbacan pa zafreziran ili sl. i na slikama je bio zelen a pored njega već žut kukuruz. E sad da ja ne reklamiram nešto firmu, rekli su da će prodaja uskoro početi i da će 1kg koštati 800-900 dinara, što bi recimo bilo 30-50 dinara po stablu, što i nije puno ali ako radi posao.

inače tvrde da traje 4 do 5 godina ali da svake godine gubi apsorpciju za 15-20%. Mene zanima da li on unutar zemlje može da se širi dok pije vodu ili kad je otpusti da li unutar zemlje ostaje praznina. Ja sam nameran da ogledno probam i uporedim a ako neko ima iskustvo neka napiše.


 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam porucio hidro gel + ,
razmutio sam u burad ,sadnice prvo stoje u slavoku,pa pre sadnje umacem u bure sa hidro gelom.
Prvi put ga koristim ,nadam se da ce dati neke rezultate,kao sto je oktopod napisao ,uzeo sam ga zbog prolecne sadnje. Inace ,kad se umoci koren ,oko njega ostane kao neki zelatin.
 
Kilogram sam platio 980 dinara ,razmuti se u 120-150l vode i sadnice se umacu. Na sitnim zilicama ostane kao zelatin u malim grudvicama, ali ono sto mi se nesvidja je sto dosta ovih grudvica zelatina otpadne odbureta do rupe za sadnicu ,pa cu sutra probati da razmutim odredjenu kolicinu za odredjeni broj sadnica i da sipam preko korena ,kad je sadnica u rupi. Koliko izadje po sadnici ? Nisam nesto racunao ,ali uzeo sam 200 grama i razmutio u 25l vode , u bure taman visina vode za koren. Posle nekih 100 sadnica sam primetio da se dosta manje gela hvata na koren ,pa sam umakao u drugo bure i videlo se dosta vise gela. Po preporuci je od 7-10grama po stablu, ja sam zamuckao ovako i kazem vidi se da nesto ostane na zilicama.Ostalu kolicinu cu razmutiti i podeliti za ostale sadnice ,pa sipam u rupu preko korena. Prvi put radim sa gelom i bas sam u zurbi tako da nemam vremena puno da eksperemintesim. Javicu sutra kako mi deluje sipanje direkt u rupu...
 
oktopode svak čast za otvaranje nove teme . Kako idu ove sušne godine , izgleda da će nam ovako nešto sve više trebati.
Inače ja sadim za vikend prvo u balegu ,razmućenu , a onda po tome posipam prah .
 
Ja mislim da je najbolje da se razmuti u buretu i da se pri sadnji kad se spusti sadnica u rupu baci 2-3 fangle gela preko žila i da se onda dozatrpava. Meni jedino nije jasno šta će se desiti kad gel otpusti vodu, onda će se u zemlji napraviti neki prazan prostor, zemlja će se naleći ili ćete vi zagaziti jer je to obavezno, a šta onda kad opet padne kiša, da li će gel ponovo moći da upije vodu i poveća svoju zapreminu kroz zemlju, inače jako bitna situacija jer ako je to nemoguće onda je on samo za jednokratnu upotrebu.
 
Jedino u sta mogu da poverujem je zatanjiravanje ili neki slican vid inkorporacije u zemljiste i da ce time zemljiste imati neku sposobnost zadrzavanja vlage posle kise a i to vrlo diskutabilno u kojoj meri
Ovako kako se reklamira bolje je od navidnjavanja msm moras da si bas mnogo naivan da poverujes
 
Ja sam danas razmuti gel u vodu i onda sipao po 2-3 dl u rupu preko korena, mnogo je bolje i gusve nego kada se samo umace koren. Sutra cu probato gel natopljen vodom, da ostavim na suncu da se osusi da vidim sta se desava , mada gde sam ga juce prosipao pored rupa danas ga nema .. I mene malo buni sta kad otpusti svu vlagu , ostaje prazno oko korena , sto nije dobro po mlade sadnice. Ima tu dosta prostora za razmisljanje , ne verujem u neko cudesno dejstvo i da moze da zameni nedostatak vlage ,mala je to kolicina gela na maloj povrsini oko korena ..
 
Ma mislim da će raditi u prvoj godini ali ostoji problem što koren naredne godine raste i vodopije se sele iz te zone blizu stabla, tako da ovo ne može da se iskoristi u potpunosti, ovaj gel je dušu dao za povrće (jednogodišnje biljke sa malim korenom) ali ću sve jedno probati da unesem na 10-tak sadnica starijih u zonu žile pa da ratim ima li razlike u toku godine, takođe i u nekoliko mladih jesenas posađenih pa da vidimo razliku u odnosu na one do njih, jednostavno svako hvali svoj proizvod ali sami moramo ogledom da utvrdimo da li ima vajde od toga ili ne.
KANAČKI, pošto već imaš nešto gela probaj kad ti se taj osuši da ponovo sipaš vodu u njega da vidiš hoće li isto onako da naraste ili već slabije, takođe možeš jednu šaku da pomešaš sa zemljom i da vidiš koliko vremena će biti mokra i opet da ga namokriš, i td. jednostavno potreban nam je ogled ali kod nas samih voćara a ne u njihovim firmama.
 
Nazad
Vrh