Servisiranje traktora

mityoo je napisao(la):
Kuglicni lezaj u radilici u koji ulazi kraj spojnicke osovine da nije zaribao? Onda dzabe stiskas kuplung jer zaribali lezaj tera dalje menjac! A bilo je slucajeva da je zaglavila lamela na osovini(to oce kad dugo stoji, ali se posle razradi) ili kad je obrnuto montirana lamela pa se nasloni na kraj ozubljenja i stalno je stisnuta na zamajac! Momentalno nemogu da se setim drugog!

E vidis na njega i ja sumnjam.
Kad sam ga rasturio sve je izgledalo savrseno
Jedino je lezaj sumnjiv.Nije potpuno zaribao,moze da se nekako okrene prstom ali onako preskace i "drobi".Otvorio sam lezaj sve je okej u njemu,oprao sam ga i ponovo podmazao.
Da ga menjam,nevredi jer ovo je vec drugi motor IMR gde sam video da kad se ubaci nov lezaj,posto je gnezdo u zamajcu uradjeno u solidnom minusu,da zamajac prosto stisne lezaj i ovaj se tesko okrece.(to sam vidjao i na jos nekom kucistima)
Da pretpostavljam da je lezaj problem,dokaz je i sto je spojnicka osovina pojedena na mestu gde lezi u lezaju,tako da se ona moze slobodno okretati u njemu cak i ako on blokira u odredjenom momentu.(lezaj sluzi kao biksna).
Moje pitanje je dali mislis da traktor moze toliko da se zagreje,i da je to dovoljno,da usled sirenja
materijala zablokira i lezaj(njemu i nije trebalo mnogo),i da se jos spojnicka rasiri i cvrsto nalegne u lezaj da nemoze da se okrece?
 
lakarije je napisao(la):
Moje pitanje je dali mislis da traktor moze toliko da se zagreje,i da je to dovoljno,da usled sirenja
materijala zablokira i lezaj(njemu i nije trebalo mnogo),i da se jos spojnicka rasiri i cvrsto nalegne u lezaj da nemoze da se okrece?

Mislim da može.
 
Kod ovih domacih traktora se nebi nista cudio! A da probas da umesto kuglicnog lezaja napravis bronzanu cauru?
 
Mogu probati sa caurom(kao sto je to na kolima),ali tesko je danas naci pravu bronzu(trebala bi
grafitna,samopodmazujuca takozvana GBZ),jer vecinom podvaljuju mesing.
Mislim da je najbolje da stavim neki vec razradjen lezaj ,koji ima malo lufta pa kad ga zamajac stisne, to ce biti dobro
 
Ili odneseš zamajac da ti obruse na meru J6 ili K6 što je možda i njegova sadašnja mera . Ali sudeći da se preko spojničke dovodi toplota potrebno je obrusiti na gornju granicu H7 ili čak G7 .
 
Ma u zamajcu je .Probacu sa drugim lezajom,i ja cu ga podmazati(kad god ugradjujete nov lezaj
otvorite ga pazljivo,podmazite i zatvorite,jer se oni fabricki jako lose podmazu).
Jedino mi nije jasno,nemogu da verujem da moze toliko da dodje do deformacije materijala da se ovakve stvari desavaju.
Ostaje da sve ovo sastavim,i da kad pocnu ozbiljni radovi na prolece,da vidim sta ce se desavati,pa cemo svi imati jedno novo iskustvo.
Hvala svima koji su se odazvali za ovaj problem!
 
Ja se izvinjavam jer nisam pazljivo citao! Kod Zetora je lezaj u radilici! A ja nisam pazio da je rec o rusu! ::sramota:: ::sramota::
 
@branko
sto se tice brujanja pri odvajanju kvacila to kod rusa hoce,ponekad,ako je druk on ce da se cuje od samog pocetka stiskanja kvacila pa do kraja i nazad dok neskines nogu sa kvacila,inace se druk podmaziva sa leve strane,to mnogi neznaju pa im presusi i crkne,a kada se podmaziva traje i haj,taj zvuk ponekad sam imao i ja dosta puta,moze da bude do kvaliteta lamele(pretvda) i onda jedno vreme tajac pa opet pocne pa kad se namesti cuti i tako stalno,takvu sam lamelu ja izbacio neki dan,bila je na oko OK samo se malo razglavila u oprugama ublazivaca ili srce lamele je dobilo lufta inace je mogla da radi jos godinama al promeno sam(ima se),moze da bude sto je i najcesce da su nitnovi na lameli debeli do zamjca,(budu debele glave i poluokrugle a treba da budu nitne sa pljosnatim glavama ravnim) i budu jako blizu sarafa sto stezu zamajac za radilicu i te nitne cesu o sarafe dok se malo nitne nepotrose,onda on cuti dok se malo obloge na lameli nepotrose i dok se opet nitne ne naslone na sarafe pa se opet cuje dok se nitne neostruzu......bla bla i tako u krug,inace to nije nikakav problem za sarafe jer su jaki a nitne su mekane,problem je samo za usi sto se to u kabini jako cuje,a ako je druk menjaj :cao:
 
mityoo je napisao(la):
Ja se izvinjavam jer nisam pazljivo citao! Kod Zetora je lezaj u radilici! A ja nisam pazio da je rec o rusu! ::sramota:: ::sramota::
Nije rec o rusu vec se radi o imt 577, :) :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234540073[/time]_________________________________________________
u lakarijevom slucaju!
 
GRESKA-mislio sam pokazati neke djelove od lokomotive koje neki ljudi nisu nikad vidjeli,
pa da bar steknu dojam koliko su to jaki strojevi ::namigivanje::
 
Nema veze , postavi ih ovde ovo je mehaničarska tema, možemo malo i u ozbiljan off topic skrenuti kad se već skreće na milion gluposti. :cao:
 
jel istina da taj motor u stvari pokrece agregat koji pravi struju koja pokrece el motore.
 
da-ljudi su gubili oklade zbog toga-motor pokreće generator koji prozvodi struju 600 volti i prko upravljač šalje na vučne motore 4 ili 6 zavisno od serije lokomotive.
BITNA STVAR JOŠ JE DA JE MOTOR DVOTAKTNI :D
 
Nazad
Vrh