Servisiranje traktora

Данаске променили уље у кејсоњи, када сам се вратио из Ердевика са вештаком...фино се разгрејао за тих 16так км....а успут смо му скнули цев која служи за сипање уља у мотор, јер је у задње време баш балавио на доњем делу, ејр је гумица попустила....сада је добио силикон, тако да више неће балавиту ту мотор...
efewz4.jpg
5dryhc.jpg
s7ld.jpg
 
Kako je bolje ispustiti ulje iz motora traktora (prilikom zamene ulja):

1) ispustiti na hladno iz traktora koji nije paljen ni pomeran od jesenas
2) ugrejati ulje (tako što će traktor npr. spremiti jutro-dva) pa onda ispustiti

A da li je nuzno zameniti ulje novim ako je traktor stajao od jesenas a ulje zamenjeno u jesen pred jesenske radove tako da i nije odradio potreban broj sati?
 
Kako god da odradiš ostaće maksimalno 1 dcl starog ulja u motoru što je ništa naspram količine novog ulja. Najvažnije je da ulje menjaš kada za to dodje vreme,i da sipaš koliko toliko kvalitetno,a da li ćeš ovako ili onako... mislim da je manje bitno. Inače ja kad menjam uglavnom bude zagrejan motor (vrlo retko menjam na "ladno") i kada ispustim ulje vrlo ubrzo zatvaram karter i sipam novo. Retke su situacije da ostavim preko noći da se iscedi (ako i uradim tako to je samo u kombajnu) a preko zime nikako. Previše se osuši i pumpa ulja (posle hoće da zašteka i ne povuče ulje) i radilica.... Kako god da uradiš nećeš pogrešiti.
 
Pa da,ni na hladno da ispustis nece nista da fali...samo mozda malo duze cekas,kod mene na OM 403 jedino moze da se desi to sto kazes kad bih preko noci ostavio da se cedi...mnogo stane u kucistu filtera ulja pa dok povuce, inace izuzetan motor podjednako ga cenim kao deutz motore-kvalitet ipo.
 
Dukej nisi mi valda zamerio nisam imao nameru nego sam jednostavno mislio da treba postovati preporuke a da moze i hladno moze:ppozdrav:

Naravno da nikom ne zameram ništa! :ppozdrav:

Nego, evo zašto sam to pitao. Ja sam trebao da menjam ulje na mom rusu. I onda sam pitao moja dva drugara kako se postavlja onaj mali plehani propelerčić u centrifugalnom fileru ulja, tj. gde idu krilca u odnosu na rupe. To je dovelo do rasprave među njima da li ulje izlazi ili ulazi kroz te rupice (ulazi je tačan odgovor) i onda sam ja predložio da rasklopimo moj filter i vidimo kako stoje stvari. I tako je došlo do toga da ispustim ulje iz hladnog traktora tj. ne diranog od jesenas... :osmeh: Usput je jedan od njih tvrdio da je tako i bolje pa sam zato postavio to pitanje. :ideja:
 
Ja sam trenutno u selu Treasnjevica i pokvario mi se traktor rakovica 2012 godiste,nikad gori traktor nisam imao,jbm zivot,Kupljen nov 2012 godine posle mesec dana se pokvario,motor je slab,unirvesal 74 godiste bolje izvaci drva iz sume,nemac fahr mi samo jednom se pokvario posle 60 godina rada....
 
E kolege evo me u ovoj temi da ne opterećujem temu imt.Radi se o IMT533 deluks model 79 godište mjenjač i hidraulika nikad otvarani al ima problem događa se neko kloparanje u kućištu mjenjača kad recimo nosim prskalicu punu tečnosti i uključen je kardan tad je najviše izraženo.Čuje se i kad je traktor na leru a dobro zagrijan ritmično zvecka.Kada stinem kvačilo do kraja odvojim pumpu i kardan nestaje.Sad sumnje su na luft na nosačima pumpe ili ležajeve na donjem snopu pogon pumpe.Dali je neko imao slična iskustva i šta savjetujete pošto se nisam sa tim susretao tj znam izvaditi pumpu a o mjenjaču nemam pojma.
 
E kolege evo me u ovoj temi da ne opterećujem temu imt.Radi se o IMT533 deluks model 79 godište mjenjač i hidraulika nikad otvarani al ima problem događa se neko kloparanje u kućištu mjenjača kad recimo nosim prskalicu punu tečnosti i uključen je kardan tad je najviše izraženo.Čuje se i kad je traktor na leru a dobro zagrijan ritmično zvecka.Kada stinem kvačilo do kraja odvojim pumpu i kardan nestaje.Sad sumnje su na luft na nosačima pumpe ili ležajeve na donjem snopu pogon pumpe.Dali je neko imao slična iskustva i šta savjetujete pošto se nisam sa tim susretao tj znam izvaditi pumpu a o mjenjaču nemam pojma.
Nosaci pumpe i klizni kamen

- - - - - - - - - -

Jedan nas 539 se cuje od '87 cim je izasao iz fabrike,ali jos uvek nije otvaran
 
To su meni na 560 rekli nosači pumpe a sve ko novo .
To lupka na spojničkama kad se ugrije jedino tamo.
A pumpa teško da je s njom problem
 
Vidi ja sam na 533 mjenjao lezaje spojnickih i ne lupa nista.
I jos je bilo kućište spojničke napuklo
 
Nerazumijem šta bi trebalo curati to je kod mene dosta dobro stanje.Jedino je moguće da su ležaji na spojničkim dobili od balirke nakon 14 sezona baliranja,WELGER 41 je u pitanju.
 
Nazad
Vrh