Servisiranje traktora

Kolika polemika oko banalne stvari u motor sa 2rh da ubodes manometar na radnoj temperaturu u leru ima da izbaci 1bar (+/- 10%).

Svako ko je bar jednom video kako izgleda pumpa bice mu jasno zasto 1bar.A ko nije nek racuna na 800 obrtaja (ler) koliki pritisak pravi pumpa koja ima protok ~10l/min.
 
Pošto sam pročito šta se danas pisalo i bogami debela polemika ,ali nije kraj nije niko još ni blizo probo povezati konce onako kako ja mislim jest nešto MONTOYA i TALENT .Zašto je sve krenulo ovako ,na IMT 533 se ugradjuje uljna pumpa kao na PO34 i PO36 ista ta pumpa snadbeva motor uljem i podmazuje ga ,dalje ovde kod ovog čoveka odakle se povezla priča i rasprava pritisak je mali .Hm uzrok neznamo naće se mislim on će to rešiti, a šta mislite ako je do pumpe kakav bi to bio pritisak gde je više kliznih ležajeva i gubitka pritiska ulja to je ispod svih normi MINIMALNOG pritiska.Svakakve se priče vodile o majstorima koji ugradjuju,koji obradjuju sklopove i delove motora o zazorima radilica ,klizni ležajeva svega ima ali ovo je to što vam kažem pumpa ima dvostruku trostruku namenu gde se ugradjuje.Pa razmislite možda neko zna nisam ovo piso da likujem nego da ovo što znam prenesem na mladje da ne srljaju i bacaju pare bar da pokušaju da se bore sa problemom .@ bogami vidim da se ovde za ovo što pričam malo zna @ radiće taj motor , sve može da radi na malom pritisku naravno al taj motor baš nemora zato što je mali i ima moćnu pumpu može jednog gazdu da verno služi posle prave generalne dosta dugo neke i po 20 god zavisno od 6K do 8K nekoga i 9K malo zavisi i od upotrebe malo i od odrzavanja.

- - - - - - - - - -

Samo da ispravim nije TALENT nego TOMIĆ TOMA nešto blize reko da ima nešto čudno u pritisku IMT 533
 
Kako je bolje ispustiti ulje iz motora traktora (prilikom zamene ulja):

1) ispustiti na hladno iz traktora koji nije paljen ni pomeran od jesenas
2) ugrejati ulje (tako što će traktor npr. spremiti jutro-dva) pa onda ispustiti
 
Upalio traktor.Radio par minuta u mestu.Doterao ga sa placa u supu kod kuće.Digao tem na 60 C.Ispustio ulje i zamenio novim.
 
Ne bi trebalo ispustati ulje ni kad je motor skroz hladan a ni previše vruc. Znaci neka sredina. Ja sam tako razumeo da je pravilno, tako i radim.
 
Moguće. Ima neke logike. Ali eto ja nisam nikad odmah ispustio cim stignem kuci,bez obzira o kom se vozilu radi. Sacekam neko vreme, npr 20 min - pola sata, pa onda.
 
U uputstvu za moje traktore piše da treba zagrijati motor, i ispustiti ulje. Naravno, ako je motor baš vruć, onda i ja malo sačekam, ispustim i ostavim da se cijedi kroz noć, ili nekoliko sati, sipam novo ulje i gas.
 
Zapravo pravo pitanje je da li se za 4-5 meseci koliko traktor nije diran ulje dovoljno dobro ocedilo u karter da može da se ispusti bez zagrevanja?

Inače, kad nije ovakva specifična situacija da traktor miruje više meseci, već se ulje menja u sezoni, onda nema dileme - zagrejati pa ispustiti...
 
Moje mišljenje je da bi trebalo jako dugo da se ocedi iz kartera tako hladno i utaloženo ulje koje stoji(i dali bi se ocedilo ko svet),Obično kad radim sa traktorom neku težu operaciju kad dođem kući ostavim ga na leru da radi oko 15-20 min da se temp stabilizuje tada ispustim ulje i ostavim celu noć da se cedi i to je to.
 
Uz duzno postovanje ali zasto izmisljati toplu vodu kad svi proizvodjaci preporucuju ugrejati motor na radnu temp pa onda ispustati ulje?Moze i na hladno ali to ulje sto se ispusta treba sa sobom da izbaci cestice sagorevanja eventualno spen itd :ppozdrav:
 
Lakse je na zagrejan motor,krace traje mada to je totalno nebitno ako se koristi vakum pumpa.

Mada za bokser motore se preporucuje na hladno da se menja.
 
Nazad
Vrh