Rezidba koštičavih voćaka

Ja nisam savijao grane prošle godine, pa sam sada krenuo savijati, grane su ojačale i odebljale, ali ih nekako savijamo. Sada su preduge kada su savijene ali to mislim skratiti ljetnom rezidbom.. fali mi grana u sredini, mislim da ce sada buknuti posto ce dobiti vazduha i sunca
 
ebd477e55224672a148a788cfcd2218c.jpg

Sta bi bilo bolje uraditi na ovoj sljivi pincirati ove gore grane ili ih kratiti na pola recimo,lepotica je u pitanju a oblik krosnje vaza.
 
Evo malo slika iz moje njive i njive pored, ovo su dvogodišnje i trogodišnje iza, da se podsetimo ove trogodišnje nisam ništa prekraćivao na proleće, samo izbacio po par suvišnih grana na unutra što su išle. Sada su se gore razgranale, ali ne u 3 bujne već u šumu slabobujnih, tako da će taman popuniti vremenom prazan prostor. Za nedelju dve skidam gore te vrhove prevodeći na neku koja leži i bije na spolja.




Trogodišnje




Ova se raspištoljila pa sam je malo orezao za probu, evo slike pre i posle, malo deluje da sam je oćelavio ali nisam, ima sa drugih strana dosta vodoravnih mladih grana, vidi se i na ovoj onako ako se zumira slika

 
Evo malo i slika kako sam orezao trogodišnje trešnje na magrivi, uzgojni oblik vaza.

Ukratko, vrhovi su skroz uklonjeni i ostavljene slabobujne bočne koje rastu ka spolja. Isto je urađeno i na sekundarnim granama, izvlačim ih u polje a porast u vis je dovoljan.

Svaki komentar je dobrodošao :)



 
Ja sam odradio letnju rezidbu još pre pertnaestak dana... Mogu vam reći da su na šljivama ( ranka, proporka i stenli) vidljivi novi porast oko desetak cm. Radio sam i na jednoj višnji, ali ništa se ne događa, kao da sam juče to radio....
 
Na mladim kasijama koje su jesenas posađene dali sada skidati nepotrebne grane koje su izrasle ka unutra npr. ili čekati proleće kada krene vegetacija pa videti u kakvom su stanju izašle iz zime pa onda odstraniti višak.
 
Bolje sada jer će biti manji presek tj manja rana, a to što sada napraviš će tokom leta lepo da se prosuši i posle krene da zatvara, na proleće em kiše em dal će mraz...em se virusi prenose makazama u proleće...
 
Bolje sada jer će biti manji presek tj manja rana, a to što sada napraviš će tokom leta lepo da se prosuši i posle krene da zatvara, na proleće em kiše em dal će mraz...em se virusi prenose makazama u proleće...

Verovatno si u pravu, nego sam razmišljao da je moguće tokom zime da neke grane izmrznu ( imao slučaj ove zime) a te koje mi navodno "ne trebaju" bi onda možda mogao da upotrebim... uf možda previše komplikujem
 
Ne komplikuješ, ostavi slobodno za proleće onda, ali oreži što kasnije npr početak aprila i premaži obavezno nekom zaštitom.
 
Odprilike ću ovako, sve one vodopije koje idu ravno gore naročito iz sredine krošnje uklanjam odmah one su uglavnom deblje i ostaće veće rane a ostalo čekam proleće...:ppozdrav:
 
A sto pustati da raste nesto sto se da ukloniti odmah - i da se ta hrana iskoristi za ono sto treba da ostane?
 
Upravo tako, prošlu zimu sam imao izmrznutih grana ... možda previše kalkulišem ali u prvih godinu - dve dok je još "mala" krošnja bih obratio pažnju i na to. Npr većinu primarnih grana sam pincirao i dobio lepa razgrananja u svim smerovima e sad ona ka unutra ukloniti, ona bočna ostaviti samo potrebna za sekundarne grane a one grane koje idu ka spolja od njih upotrebiti jednu odgovarajuću za produžetak primarne grane. Inače većina tih razgrananja su tanke grančice 10-20 cm i par mm u prečniku koje lako mogu izmrznuti...
 
Pozdrav, kolege,

da li neko iskusniji može da prepozna koje je sorte ova šljiva?





Zimus sam je nekako orezao samo skratio neke tanke grančice, povadio vodopije. Nisam iskusan u orezivanju a pretpostavljam i da je veoma važno da se zna koja je sorta. Prošle godine nije ništa dirano a imala je mnogo roda. Ove godine je bila prepuna cvetova ali nema mnogo plodova da bi joj zauzdali porast.
Šta učiniti i kako nešto uraditi sada kao vrstu letnjih zahvata?

Hvala!
 
Letos sam , po onome što sam ovde naučio, radio letnju zelenu rezidbu na šljivi. Igrom slučaja orežem sve sem jedne, otprilike u petoj-šestoj godini...
Sad, ovih dana , raznosim stajsko đubre i riljam okolo, i zagledam svaku šljivu...Uopšte ne možeš razlikovati orezanu i onu što nisam orezivao letos...Porast u drugom delu vegetacije je bio toliki da je anulirao letnju rezidbu...
Tačno se vidi gde sam reckao i tačno se vidi porast...najčešće iz te tačke idu dva porasta, dobro negde i tri...
Ako ništa drugo upravo to razgranavanje je pozitivna stvar kao posledica te letnje rezidbe...
 
Nazad
Vrh