Rezidba koštičavih voćaka

Prebacio sam postove ovde...

Treba ih poskidati sada, ali nikako ostaviti samo 3 vršna. Treba ih ostaviti od visine 40-50 cm do mesta gde je prekraćeno. Najvišlja 2-3 se takođe odmah skidaju jer ovi niži rastu otvorenije, ovi na vrhu će rasti mnogo u vis.

Kasnije odabrati 3 koja želimo, koji PO VISINI imaju razmak što veći i biju na različite strane. Ostale je možda bolje pincirati tj noktom preseći granu i ostaviti lisnu masu. Patrljak koji je ostao od najvišljeg do mesta preseka odstranimo sredinom leta.

To je za vazu.

Za piramidu se ostavlja najvišlji, pa se 2-3 skinu, pa se ostavlja tj bira 4 još dole.

Kačio sam već link, napisah tekst tj prepisah i ima i video lepo: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-nakonsadnje.php
 
Posto ja imam negde de Sam vec ostavio ramene grane 3 do 4 ramne grane I imam negde de Nemam ramene grane znaci mislite da bi Trebo da skidam kod Ovih sto imam ramene grane do njih da sve skinem donje listove a na ove sto nemam ramene grane da ostavio nekoliko listova na gore posto planiram obllik krune vazu sta vi mislite dali je. Ona dobra za tresac. Neznam dali cete upspeti da otvorite slike posto Sam sa tabletom stavio kako Sam uradio u dvoriste http://poljoinfo.com/album.php?albumid=855&attachmentid=7367
http://poljoinfo.com/album.php?albumid=855&attachmentid=7368
 
Poslednja izmena:
Ti donji listovi su blizi korenu i najvise vuku hranu.Ostavis lepo vrsna,otprilike tri mladara,za formiranje buduce krosnje,ostalo nanize sve poskidaj odmah.

Nisam strucnjak ali u literaturi ovo potporu nema listovi proizvode hranu za sadnicu osim kada su u hladu tj nije moguce da vrse fotosintezu.
Verujem da ste mislili na donje mladare ili ?
 
@Hobby
Samo bez persiranja.Potpuno si u pravu sto se tice listova i njihove uloge za mladu biljku.Ja sam bio brzoplet,nisam previse razmislio-listovi,mladari.A opet i to zavisi od mnogo faktora.Skidao sam i sve listove ispod ostavljenih par mladara,i kada je biljka dobro ishranjena,ima dovoljno vlage...razvija se bez problema.U svakom slucaju,delim misljenje.
 
Ja sam npr ostavljao po 10ak pupoljaka dok dobro ne olistaju, prehranjivao preko lista dva puta, pa tek onda ukljanjao skroz one nepotrebne, a ipak je bolje da sam ih pincirao i da ostane ta lisna masa.
 
Znaci ja bih Trebo da skidam skroz donje listove tj mladare I ove gore da ostavlajm da skidam do visine svog kolena
 
Poslednja izmena:
Znači ja ne znam dal može kompletnije objašnjenje od onog što sam prepisao i dopunio iz knjige pa još i video snimio pa i odgovorio na pitanje odgovorom koji sad mogu da ponovim u reč tako da ne vidim dalje smisao da pišemo isto, pročitaj ono što je napisano.
 
Samo da vas pitam, zasto se cekali da vam olistaju donji delovi sadnice? Ako cekate da vam olistaju svi pupoljci pa da ih onda skidate to je veliki gubitak za mladu sadnicu. U ovo doba godine vise nema pupoljaka vec su pocele da se razvijaju mlade grancice, zapamtite da su na zapustenoj sadnici najrazvijeniji donji pupljci zato sto su najblize korenu isti ti pupoljci najvise crpe sadnicu. Ostavljanjem donjih pupoljaka je ugrozavanje razvoja krosnje u samom startu...
Ja ocistim donje pupoljke u startu uopste im ne dozvoljavam da krenu. Ne dozvoljavam da se razvije ni jedan jedini listic u donjem delu sadnice. Samim tim u startu donji pupoljci ne crpe sadnicu sto ubrzava razvoj gornjih pupoljaka koji se vrlo brzo razviju u mlade grancice koje odlicno napreduju, preko kojih sadnica vrsi fotosintezu...
 
U pravu si ali nije toliko dramatično to sve...najbolje je pre sadnje na jesen poskidati sve do visine 40ak cm, al šta sad, sigurno nije izgubljena godina a tako zvuči kako ga ti napisa :osmeh:
 
Sada nije toliko dramaticno ali ako svaki od donjih pupoljaka pusti grancicu 10-15cm to je automatski izgubljena godina, u tom slucaju ce gornje grancice biti najmanje, a od njih zavisi formiranje krosnje.
Ostavite jednu sadnicu nemojte da je cistite od donjih pupoljaka, ostale sadnice ocistite pa cete videti razliku.
 
Zapustena sadnica je? Koliko cm2 lisne povrsine je potrebno jednogodisnjoj sadnici za normalan razvoj korenovog sistema i nadzemnog dela?
Hvala.

- - - - - - - - - -

Ja sam npr ostavljao po 10ak pupoljaka dok dobro ne olistaju, prehranjivao preko lista dva puta, pa tek onda ukljanjao skroz one nepotrebne, a ipak je bolje da sam ih pincirao i da ostane ta lisna masa.
Tako kaze strucna literatura ;-)
 
Komsija u strucnim literaturama pise svasta, pisu ih raznorazni "strucnjaci" koji nikad nogom nisu krocili u vocnjak, nisu ni cipelu iskaljali zemljom. Malo je one prave i korisne literature, ali u danasnje vreme sve se mahom nalazi na internetu...

Gram prakse jednak je toni teorije...
 
Ovo o čemu mi pričamo nema šta da se razglaba, prosto bolje je da sadnica ima lisnu masu i dobro je ostaviti sve od 40-50 cm pa naviše, a ono šta nam ne treba da pinciramo, kod nekih voćaka kod kojih sve grane kreću skoro ravnomerno, možemo i kanapom saviti grane na dole ali je to dosta posla (kod kruške rastu iz svakog pupoljka, malo jače gornji naravno, dok kod trešnje nema teorije da krene više od 4-5 vršnih pupoljaka). Na trešnji potpisujem da nema šanse da dole krene grana, jeste da ovi dole crpe ali porast kreće odozgo, kao što grana raste u dužinu a ne grana se sama tek tako.

Koliko cm2 je već previše filozofije, ja sam npr prošli put skidao sve sem tih 10ak pa posle nekog vremena sve sem 3 i to vršna, napravio jaku grešku, pa eno porasle 70 cm do juna sve 3 grane, onda prekraćene pa se razgranale još 20 cm.
 
Nema potrebe ostavljati grane od 40-50cm pa na gore zato sto je po meni to mnogo nisko. Ostavljati 10 grana pa ih posle u prolece odstranjivati rezanjem takodje nema smisla (bar po meni). Nema potrebe ostaviti ni 5 pupoljaka ali ja sam ostavljao u slucaju da neku grancicu gricne srna,zec i dr. (sto mi se desavalo vise puta).
Nisam jos upoznao tog strucnjaka koji ce izracunati koliko cm2 je potrebno lisne mase jednogodisnjoj sadnici, ma da bih voleo da upoznam tog strucnjaka da mi kaze tu carobnu formulu za izracunavanje....

Ovo sto sam napisao odnosi se na Oblacinsku Visnju kod koje bas dosta izbijaju donji pupoljci, cak i kada ih poskidas oni ponovo izbiju, oko visnje je i pocela sva ova debata...
 
Slažem se da ima voćaka koje su mnogo bujnije što se tiče novih grančica, kod višnje se grane i razgranjavaju ko blesave dok kod trešnje nije slučaj.

Elem, potrebno je ostaviti razmak između pupoljaka po visini i koristiti povijač ili nešto da grane krenu pod otvorenijim uglom, niste ni svesni koliko je to bitno, jer onda u narednim godinama ne izgleda kao da sve grane kreću iz iste tačke, ja imam problem na trešnjama starim samo 7 godina što odozgo gledano to mesto iz kojeg kreću grane stalno smoljavi, puca kora, cela ramena nema snagu da nosi...dok kod nekih kod kojih slučajno ima razmak sve izgleda lepo. Evo skicnuću, dok ne slikam.

Levo je uobičajena tj rasprostranjena situacija koja ne valja, desno je kako bi trebalo. Kod piramide je isti princip samo što postoje 4 umesto 3 i imamo i centralnu.



Cilj ostavljanja više pupoljaka je da vidimo kako će koji krenuti i da ima lisne mase, ništa to ne škodi da ne preterujemo sa izrazima da sadnica neće porasti.
 
  • Like
Reagovanja: amg
Upravo tako. Od viska glava ne boli. Cim se otvore i krenu mozes da skines koji smeta. Ako se neki slabo otvorio odmah ga skidas i trazis mu zamenu koju ces da ostavis za letorast. Normalno, najbolje je ostaviti centralni pupoljak koji je najjaci za letorast, posto se na prmer visnja ima po tri pupoljka iz jednog mesta pa se desi ako je sadnica u dobroj kondiciji da poteraju 2-3lastara iz jednog mesta za skeletnu glanu.::namigivanje::
 
Mene zanima kako se konkretno radi to pinciranje noktom, koji se deo grane kida? Da li samo vrh ili vise?
Kada se to radi?
 
To se radi okvirno kad grana poraste 10ak cm. Radi se tako što capneš vrhić grane tako da ostane štapić od 10 cm sa lišćem. Time ti ostaje nešto lisne mase a grana ne raste. Nisam siguran šta se posle radi sa njom, kada se uklanja i kako sprečiti na tom rezu da posle izbijaju nove.
 
Pinciranje se radi kada se zeli dobiti grananje ili ojacavanje grane koja se pincira.
Na primer imas sadnicu sa formiranim prvim spratom i produznicu koja raste uvis. Na mestu na kome se zeli dobiti drugi sprat pinciranjem produznice dolazi do grananja ispod mesta gde si pincirao. To se radi kad je veliki porast pa da nebi produznica divljala previse i trosila energiju vec tu energiju iskoristis za stvaranje drugog sprata ili ako se radi na skeletnoj granji za dobijanje sekundarnih grana. Napominjem da se ovo radi samo ako je previse veliki prirast pa se ne zele preveliki lastari ili produznica i slicno.
Primer kod sljive
 
To jeste kod uspravnog rasta, tako se radi npr i na paradajzu da ne bi više rastao u vis već gurao u plodove, ove mlade grančice kod sadnica mislim da nema šta da se razgranaju, znam da sam ja na kalemovima gde krenu sva 2-3 pupoljka koliko ima na grančici, noktom prekraćivao na 5 cm i da tu stane sa rastom, posle možda mesec dana krene opet ali slabo pa ili ponovo zakinem ili ostavim.
Aj ko zna zasigurno jer je radio kod sebe neka kaže.
 
Nazad
Vrh