Rezidba koštičavih voćaka

... a ove grane što idu vertikalno u vis, da li ima potrebe sa njima nešto raditi ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo unutrasnje pozibacuj dovoljno je al odseci je skroz da ti ne rastu novi izboji na patrljcima koje ljudi znaju ostaviti
Sve grane ako ne zelis da ih imas seces skroz do grananja,
Granu koju zelis da razgranas seces je jace na 1/3, a ako ne zelis da se mnogo razgranava seces je na 2/3 ili je uopste ne diras
 
Poslednja izmena od urednika:
Eh da u pravu je Ratko, nisam lepo video, ima jako dugačkih vertikalnih, njih prekrati tako za 1/3 do 2/3, oceni sam i nemoj da žališ, ta će kasnije da ti nosi ostatak krošnje pa ništa ne dobijaš ako jo samo odsečeš vrhić a ona na kraju tanka :)
I malo razrediš, gde imaš da bočno biju i na levo i na desno, pa grana pored isto tako, poskidaj na levoj grani desne a na desnoj leve tako da se ništa ne ukršta.
 
Jedno pitanje za iskusnije,na sadnicama sljive posadjenim jesenas treba li vec sada ukloniti pupoljke na donjem delu sadnice tj. one koji sigurno nece trebati za formiranje krosnje?
 
Pozdrav svima ,imam jedno pitanje,posadjene sadnice kajsije od jesenas su pocele da listaju,da li bi ja sada mogao da skidam te lstove i pupoljke i da formiram stablo za krunu ili ti vazu,jos se nisam odlucio?
 
Kako to misliš,daj neku sliku pa će ti neko već odgovoriti ili barem opiši ta stabla malo bolje?.Jel' su prutići ili sa prevremenim granama?
Ovako sigurno nećeš dobiti odgovor "skidaj listove" ili šta već i kako zamišljaš.?
Sadnice su zasadjene jesenas,nema prevremenih grana,sve su prutici,i sad pojedine sadnice su pocele da listaju,a pojedine su jos u pupoljcima....
 
Ja bi' ih prekratio na 70-80 cm,ostavio 4 buketića pri vrhu a ravnomerno raspoređena u prostoru od kojih bi' kasnije ostavio 3 grane ili sve 4 a te pupoljčiće ispod sve poodkačinjaj :) To je moje mišljenje i potvrđeno iskustvo a ti sačekaj da se javi i neko sa više iskustva pa odluči.
 
Tako je lepo sam se potrudio, ima tekst, ima video, sve jasno kao dan, što džaba pravim sajt...:osmeh: samo sačekaj malo da olistaju lepo pre nego što poskidaš, a još bi bolje bilo da noktom pinciraš tj capneš grančice koje ti ne trebaju da bi ostalo što više lista da prehranjuje sadnicu.

http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-nakonsadnje.php

- - - - - - - - - -

Jedno pitanje za iskusnije,na sadnicama sljive posadjenim jesenas treba li vec sada ukloniti pupoljke na donjem delu sadnice tj. one koji sigurno nece trebati za formiranje krosnje?

Evo ti pitanja ovde pošto ima više veze sa ovom temom nego sa šljivama.
 
Hvala svima,vec sam pogledao sinoc video koji je postavio @oktopod i bas je lepo objasnjeno tako da sam ja u toku dana odradio to po uputstvu iz video,mislim da sam odradio kako treba,slikacu kad budem imao vremena pa cu postaviti,a i ako sam pogresio negde ,pa Boze moj svaka skola se placa....U svakom slucaju hvala svima i na ovoj pomoci i na svemu sto sam dosada naucio citajuci vase postove...
 
Premestio sam ti post u temu o koštičavom voću i tako da se vide slike.

Elem, koji uzgojni oblik želiš, na šta je kalemljena ova trešnja? Ovde ti se nekako nameće kao neko vreteno, to bi značilo da samo skratiš ovu gornju na 50-70 cm dužine a ostale da poviješ na vodoravno.
 
Trešnja je kupljena u poljo apoteci prije 4 god dali je kalemljena i na što neznam, neidem bas za nekim uzgojnim oblikom vec da vocka bude donekle dobro formirana tj da ima dobar raspored grana, uzgojni sam oblik pokusavao ali nemam bas iskustva s rezidbom tako da neznam kako to ide.
 
Sko ja smem da se umesam, testa radi? Gledam sl. br. 5 ,ja mislim da treba fiknuti drugu odozgo koja ide u levo ,jer ide iz istog cvorista kao ova desno. Isto tako drugu odozdo koja ide ulevo bih ja fiknuo i, naravno kako kaze Oktopod skratiti produznicu , jer je ovo vec skoro formirano vreteno. Jesam li i koliko u pravu?
 
Može ali nema veze toliko što idu iz istog čvorišta, biju na različite strane a ne sačinjavaju vazu tj nalaze se na glavnoj, na produžnici, znači nema veze što je isto čvorište da tako kažemo :)

Ništa, pošto imaš samo tu jednu, nemaš neki zasad i slično, nemoj ništa sada više ni da orezuješ, sem što treba da prekratiš ovu centalnu što ide u vis na nekih pola metra do 70 cm, zavisno koje je dužine, recimo ajde za jednu trećinu da je skratiš. Javi se posle početkom juna (6. mesec) sa slikom da vidimo šta ćeš tada da malo središ.
 
Znaci samo prikratiti ovu gornju, moze budem tako napravio pa stavim sliku kako ste rekli pocetkom 6, hvala na odg :)
 
Kad mogu da se skidaju oni skorz donji listovi da ne crpe mladu sadnicu kada to treba uraditi dali Moze vec sad posto lakse se skidaju hvala u napred
 
Ti donji listovi su blizi korenu i najvise vuku hranu.Ostavis lepo vrsna,otprilike tri mladara,za formiranje buduce krosnje,ostalo nanize sve poskidaj odmah.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh