Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Njima je neko za debele pare DAO da vode tu glavnu rec. Postajemo kao zemlje u africi gde sirotinja radi za strane kompanije. Sirotinja 1%njima 99%. E to sad pokusavaju kod nas. Ako bude tih protesta prvo kod njih dole ali nemojte put da blokirate SAMO HLADNJACU. Onda vam ne mogu nista jer ne mogu da pokrenu zandare kao pre koju godinu. Vi ne pravite nikakav prekrsaj samo izrazavate protest sto ustavom imate pravo. Ako se to ipak desi onda lepo idite kuci jer neko iz vlasti ima racuna da se malina kupi po ovoj ceni koja je sad,a vi cete biti kolateralna steta. Potrudicu se da prisustvujem tom saboru ako se desi
Pozdrav svima.

Mislim da se ne razumemo u potpunosti / njima niko verovatno nije dao nikakve pare već ta firma duže od dvadeset godina otkupljuje malinu ovde u Srbiji od domaćih hladnjačara. Sad su došli direktno što bi se reklo u srce Srpskog malinarstva i tu direktno utiču na cenu maline. Tu ne krivim Stanića (najveći otkupljivač u Srbiji) koi takodje veliki deo maline proda upravo toj firmi te su mu takoreći vezane ruke.

Za oktopoda samo da napomenem ako to dosad nije shvatio - rad u malini se nemože porediti ni sa jednom kulturom u poljoprivredi . Dakle oni koi se bave malinarstvom znaju dobro da je ukupan rad što ručni što mašinski ogroman te je zbog toga i razumljivo zašto se upravo ti ljudi najviše bune , ljute , protestvuju , i traže konstantno dobru cenu odnosno cenu koja će osigurati zaradu. Ulog u novcu , utrošen materijal , gorivo , mehanizacija - sve to se može prežaliti i istrpeti ali kad vi radite šest meseci po deset i više sati dnevno , to je jednostavno nemoguće prežaliti i reći neka nisam imao zaradu .
 
Mislim da se ne razumemo u potpunosti / njima niko verovatno nije dao nikakve pare već ta firma duže od dvadeset godina otkupljuje malinu ovde u Srbiji od domaćih hladnjačara. Sad su došli direktno što bi se reklo u srce Srpskog malinarstva i tu direktno utiču na cenu maline. Tu ne krivim Stanića (najveći otkupljivač u Srbiji) koi takodje veliki deo maline proda upravo toj firmi te su mu takoreći vezane ruke.Za oktopoda samo da napomenem ako to dosad nije shvatio - rad u malini se nemože porediti ni sa jednom kulturom u poljoprivredi . Dakle oni koi se bave malinarstvom znaju dobro da je ukupan rad što ručni što mašinski ogroman te je zbog toga i razumljivo zašto se upravo ti ljudi najviše bune , ljute , protestvuju , i traže konstantno dobru cenu odnosno cenu koja će osigurati zaradu. Ulog u novcu , utrošen materijal , gorivo , mehanizacija - sve to se može prežaliti i istrpeti ali kad vi radite šest meseci po deset i više sati dnevno , to je jednostavno nemoguće prežaliti i reći neka nisam imao zaradu .
Ocigledno se nismo razumelu. Ja kazem da su francuzi nekome tutnuli pare cim svi cute na to da malinu u macvi otkupljuju 80 din skuplje. A ako je iatina to sto kazes da su oni veliki kupac nase maline,a sad cim su dosli prve godine prave ovo sto prave mi smo ljudi najebali ali ozbiljno. Ako oni imaju uticaj da kazu stanicima nemojte da povecavate cene i da zaista izvoze svojoj firmi po banalnim cenama bice u narednih par godina ili oni ili mi pazite sta vam kazem sad. Ako nam ova kapitalisticka g...a budu odredjivala cenu mozemo samo da odemo u robove koji ce da rade za mrvice i njihov astronomski profit. Ako stoji ave sto ste rekli treba to saseci jos ove godine da se dogovorimo i da blokiramo tu hladnjacu do daljnjeg,ako drzava ne reaguje,a verujem da nece. Ako sad ne.pokazemo zube kada znamo da smo potpuno u pravu kad cemo. Ako ovo prodje ove godine ne znam za arilje ali tesko ivanjici gde se skoro svi oslanjaju u znatnoj meri na prihode od maline.Nesto mi govori da je elixir umesan u ovo i to podobro. Oni koliko sam procitao vec poceli da isplacuju na racun za kolicine koje su ljudi predali. Znaci to im je 155din pa se snalazite malinari bitno da ce oni zaradiyi milione
 
Jr li veceras taj sastanak i gde mozda bi dosao i ja.
Nasao sam ali izgleda da je samo za ariljce. Pa srecno vam bilo i daj boze da nesto i uradite.
 
vazno je da je kvalitet maline od pre neki dan odlican pa ce i cena pratiti isti.... ono sto je radjeno do pre neki dan mnogo svich-a u sred berbe sto je zabranjeno a radjeno ("osim 2 reda za ukucane") kao pogresan i opasan po zdravlje ljudi metod protiv budji i kise koja je padala prakticno non stop...sve je bilo je katastrofalno po kvalitet i ispravnost nase maline (karenca svicha je najmanje 7 dana pre pocetka berbe) ..... kvalitet je tu sada vise se ne svicuju (nadam se) malinjaci.... bice i cene.....SIGURNO CE CENE BITI VECE ovih dana... ako malina bude kvalitatna i neprskana svicom bice dobro za sve nas malinare....
 
Poslednja izmena:
Visnja je negde i manje, a negde nam je UOPSTE ne otkupljuju... Vi da ste na nasem mestu verovatno biste se polivali benzinom i palili ispred zadruge u znak protesta :haha:

Toliko o solidarnosti.......

- - - - - - - - - -

vazno je da je kvalitet maline od pre neki dan odlican pa ce i cena pratiti isti.... ono sto je radjeno do pre neki dan mnogo svich-a u sred berbe sto je zabranjeno a radjeno ("osim 2 reda za ukucane") kao pogresan i opasan po zdravlje ljudi metod protiv budji i kise koja je padala prakticno non stop...sve je bilo je katastrofalno po kvalitet i ispravnost nase maline (karenca svicha je najmanje 7 dana pre pocetka berbe) ..... kvalitet je tu sada vise se ne svicuju (nadam se) malinjaci.... bice i cene.....SIGURNO CE CENE BITI VECE ovih dana... ako malina bude kvalitatna i neprskana svicom bice dobro za sve nas malinare....

Moj drugar bere u Ivanjici na famoznih 30%, znaju ivanjicani o cemu pricam.....i covek mi lepo kaze uvece gazda roka Swic a oni ujutru beru ..i tako par dana.....e to je propast....a ne cena....eto kakav je moral, karakter pojedinaca....

Inace cena u Prijepolju prati Arilje....nista posebno.....malinjaci propadaju zbog vode, trulezi, kisetine i to je opet veci problem od cene...
 
Ja sam lično prskao Signumom sedam dana pred berbu i izdržala je sedam dana neprekidne kiše. Hoću reći dolazio sam na početak berbe sedmi dan . Kvalitet je bio dobar jedino što je mokra predavana. Dosta njih je prskalo u samoj berbi i naravno da nam to može napraviti problem oko cene ili oko same prodaje . Zadnjih dana je kvalitet odličan , krupnoća nikad bolja , čista , ali ako planiraju da prelome datum kao pre neku godinu meni lično nevredi ništa jer sam obrao već oko 85% roda.
 
vilamete potpuno si u pravu tvoja recenica "Dosta njih je prskalo u samoj berbi i naravno da nam to može napraviti problem oko cene ili oko same prodaje " govori sve.... o problemu srpske maline u datumu od 15 do 27 juna gledao sam ljude kako u gas maskama (onim vojnickim smb) prskaju u sred berbe od ivanjice do pozege malinu ( a traktori sa prskalicam zujali su svuda okolo) ... to sam svojim ocima video i niko me nece na ovom forumu poreci nikakvim praznim pricama...to ce upropastiti cenu onih savesnih malinara koji su postovali program zastite maline i karencu...mi savesni srpski malinari imamo dva problema.... nesavesne proizvodjace i neke nesavesne hladnace koje ne postuju kvalitet savisnih malinara ne-placajuci im za zdravu malinu pravu cenu...... da bi srpska malina imala cenu mora da bude kvalitetna i zdrava.... neprskana van karence... mi prvo pricamo o ceni a onda o zdravlju i kvalitetu.... meni da djabe daju onu svicovanu (u toku berbe) ne bi znao sta cu sa njom....u ostalom videcemo kad takva roba krene da se izvozi.....obice nam se ova godina o glavu kao bumerang u sledecoj....
 
Poslednja izmena:
Kod nas u Prijepolju hladnjaca" ES Agrar" jos uvek ceka sa cenom koja ce biti konacna, trenutno je oko 160 din Vilamet a 180 Miker , to je za one koji odmah zele novac. Mi koji predajemo malinu i cekamo,nadamo se vecoj ceni. Inace, pre neki dan su uzimali uzorke za odredjivanje koji je procenat secera u malini....Meni Vilamet bio 9%, Miker 12%.... Oni su nasli odlican sistem za ove sto ne postuju karencu, s vremena na vreme uzimaju se uzorci maline i bice poslati na analizu, kome se nadju nedozvoljene supstance vise priviriti hladnjaci nece..mislim da je ovo jedini ispravan metod da se odvoji kukolj od zita...firma ima svoju poljoprivrednu apoteku i svog zastitara i pravila igre su jasna, tretiras zasad po njihovim uputstvima, njima predajes malinu, ako prekrsis pravilo - ispadas iz igre.....
 
tandir od uzimanja uzoraka do konstatacije (dobijanja rezultata) da je malina svicovana treba cekati 10 dana ( da se zaseje kultura i docekaju rezultati analize ) sta sa malinom za tih 9 dana koja stize posle uzimanja uzoraka od dana 1....... bez savesnog malinara nema uspesnog malinara (i savesnog hladnjacara) poverenje i postenje proizvodjaca i hladnjacara je glavno....sve ostalo je propast naseg malinarstva u buducnosti....jer kupci ( iz EU i ostali nas posle ovih kisa i ovoliko uvezenog svicha iz iste EU i upotrebljenog van karence) nas samo cekaju .....bice mnogo rekalmacija... sve se vidi iz aviona....zivi bili pa videli....
 
@ Tandir, da me ne razumes pogresno, ne radujem se ja vasim mukama, nego smo trenutno mi mozda i u vecem problemu. Vama je otkup zagarantovan, u cenu se jedva uklapate, a kod nas ove godine otkup nije zagarantovan (tj stopiran je na mnogo mesta), a cena silazi ispod granice isplativosti::jako_besan:: Znaci, prdnuli smo u isti cabar ove godine, otprilike...
 
Znaci,ovde ne smes ni da izrazis svoje nezadovoljstvo? Jel ti,Oktopodu,znas kako je raditi malinu,ne znas? Nije ni bitno... pa neka daju tu cenu od 100 dinara i neka je zastite i da sve poprskam totalom,najsrecniji bih bio. I odoh negde da cistim wc,vise cu da zaradim.
 
budjav lebac.... ti koji si srecan da prskas totalom pises na ovom ozbiljnom forumu " da sve poprskam totalom,najsrecniji bih bio. I odoh negde da cistim wc,vise cu da zaradim") i treba da cistis wc tu ces sigurno vise zaraditi (total je dobar da ocisti wc solje) nego da prskas totalom malinu i unistis nas savesne malinare oko tebe i prskas totalom malinu ....malinarstvo je nasa kultura i tradicija srbije, prepoznatljiv kvalitet vec 40 godina i nije za perace wc solja, takvi kao ti koji misle prvo na zaradu a ne na ispravnost hrane za ljude i tako srozavaju i cenu maline .... total je otrov upotrbljen u toku berbe a trovanje hrane i ljudi je "opsta opasnost za ljude i okolinu" .....a to je vec za "odgovorne ustanove u ovoj zemlji" a ne za ovaj forum....dosta nam je vec svica nemoj o totalu u toku berbe..... tvoje nezadovoljstvo pokazi prijavljenim protestom, strajkom.... i svim dozvoljenim metodama nemoj trovanjem to je vec neko drugo delo ("krivicno") opasno za zdravlje ljudi i okoline ...
 
Poslednja izmena:
Izražavaj šta hoćeš ali prestani da psuješ. Imaš poruke koje su čisto nabrajanje psovki bez ičeg rečenog.
 
oktopode mozes da budes moderator na ovom forumu ali nemozes da pises "Izražavaj šta hoćeš" pisati na ovom forumu da ce se totalom prskati u toku berbe je trovanje voca i ljudi a to je je krivicno delo i kao takvo bice sankcionisano pre ili posle....tradicija od vise od 40 gidina zdravog srpskog malinarstva je u pitanju i nemozes se oktopode odnositi prema tome kao o obicnoj prici ... ovaj forum je previse ozbiljan i ljudi ga slede i bitno je misljenje moderatora ...cenzurisi ove nove "malinare trovace-koji hoce u par berbi maline da zarade" pusti psovke i nebitno....svo srpsko malinarstvo je u pitanju vrati se na pravi put i zabrani tekstove o trovanju maline ljudi i okoline u toku berbe svicom, totalom ili drugim hemiskim srestvima .....to je najbitnije....
 
Da li je moguce da se @Vladan.Spas opet javlja tek u berbi. Covece, pa znamo da si hladnjacar. Pa u mom kraju si mogao samo teldor da kupis, a i ljudi nisu prskali swicom jer su na vreme zastitili. Opet covek provocira. CENA MORA DA BUDE ISTA U CELOJ ZEMLJI INACE!!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh