Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moje neko viđenje da će cenu srozati a 1€ i ko bude imao računa radiće ko nema neće raditi, i ja lično nebi voleo da bude tako jer sam i ja proizvođač.

Kosjerac dragi... da bi malina bila 1 euro po kg mora da se desi ono sto stalno pisem na ovom forumu (ponuda i potraznja=cena)... to je da je ponuda na evropskom i svetskom trzistu veca od potraznje (tada cena maline vrtoglavo pada kao u rodu 2011)... u zadnje tri godine ponuda je manja od potraznje (cile omanuo poljska omanula... bosna je u pubertetu... bugarska i ostali sade neko smece od sorti koje niko ne trazi ) dok je srbiji vilameta i mikera... i dok je potraznja ovakva kakva je za nas vilamet i miker .... nema straha od sadnje maline-sadite bez straha... strah me je da luksuz roba kakva je malina ne bude zrtva neke vece krize u svetu (onda kada je kromrir i mleko vaznije od svega) i strah me je da polka i polana (cija je cena 20 eura po kg tacno je za svezu u novembru - decembru mesecu pred njihov bozic) nebude buduca dominirajuca sorta srbije... ali i to nije lose ,naravno ako kao i cile i poljaci uspemo da avionima prevozimo za USA i EU-za dva-tri dana sveze ubranu malinu (polku polanu heritige..) bice i to dobro... za nas malinare ... ali ja se drzim mikera i vilameta za sada dok ne proradi kargo aerodrom u ladjevcima....mnogo kockica mora da se podesi da bi nama malinarima bilo dobro u samo jednoj sezoni ....kvalitet vilameta i mikera koji imamo za sada je nasa prednost... imamo koju godinu ispred sebe da radimo na prosirenju zasada maline (uz dobar vetar trzista i "potraznje" ako je ima ) i onda mozemo onako naski da se kur...ja sam samo delimicno optimista ine vise od toga ....
 
Poslednja izmena:
Kosjerac dragi... da bi malina bila 1 euro po kg mora da se desi ono sto stalno pisem na ovom forumu (ponuda i potraznja=cena)... to je da je ponuda na evropskom i svetskom trzistu veca od potraznje (tada cena maline vrtoglavo pada kao u rodu 2011)... u zadnje tri godine ponuda je manja od potraznje (cile omanuo poljska omanula... bosna je u pubertetu... bugarska i ostali sade neko smece od sorti koje niko ne trazi ) dok je srbiji vilameta i mikera... i dok je potraznja ovakva kakva je za nas vilamet i miker .... nema straha od sadnje maline-sadite bez straha... strah me je da luksuz roba kakva je malina ne bude zrtva neke vece krize u svetu (onda kada je kromrir i mleko vaznije od svega) i strah me je da polka i polana (cija je cena 20 eura po kg tacno je za svezu u novembru - decembru mesecu pred njihov bozic) nebude buduca dominirajuca sorta srbije... ali i to nije lose ,naravno ako kao i cile i poljaci uspemo da avionima prevozimo za USA i EU-za dva-tri dana sveze ubranu malinu (polku polanu heritige..) bice i to dobro... za nas malinare ... ali ja se drzim mikera i vilameta za sada dok ne proradi kargo aerodrom u ladjevcima....mnogo kockica mora da se podesi da bi nama malinarima bilo dobro u samo jednoj sezoni ....kvalitet vilameta i mikera koji imamo za sada je nasa prednost... imamo koju godinu ispred sebe da radimo na prosirenju zasada maline (uz dobar vetar trzista i "potraznje" ako je ima ) i onda mozemo onako naski da se kur...ja sam samo delimicno optimista ine vise od toga ....
najzad evo jednog realnog i objektivnog sagledavanja situacije o situaciju u malinarstvu kod nas i u svetu za sada potraznja je veca od ponude te nema neke bojazni za drasticnim padom cene za narednu godinu mada to ne znaci da nece skliznuti u nekoj od narednih dok je nama vilameta i mikera ne treba da se bojimo jer imamo sa cime da miksamo ove nove sorte,medjutim kad se taj balans poremeti docice kraj srpskom malinarstvu jer mi niukom slucaju ne mozemo da igramo utakmicu sa poljacima koji su po kvantitetu br1 u svetu izvoznika maline,dok je cile u problemu velikom i od njih se ne moze ocekivati neki veci iskorak u bliskoj buducnosti, a ove ostale pubertetlije tek treba da se dokazu da imaju potencijal za neku ozbiljnu proizvodnju jer ih takvim i inostrani kupci smatraju
 
evo kako trenutno izgleda situacija u chileu od jednog ozbiljnijeg proizvodjaca, koji su udruzeni u klaster i zajdno nastupaju u pregovorima sa hladnjacarima,tj oni stave oglas koliko malina imaju i njih hladnjacari zovu i dizu cenu jedan drugom i tako dobijaju super cenu, samo da kazem da osim malina imaju i jos 11 vocni vrsta sa 120 hektara pod povrsinom
10857933_656051917844681_8488049812793689711_n.jpg
 
Postovani Cunami, da nastavim u stilu mog posta iz 23.11..... od situacije u Cileu i roda koji sledi u ovih dva meseca in-direktno ce zavisiti i cena maline u Srbiji. Objasnicu..... sva srpska malina posle dve susne godine u ovoj 2014 je kupljena i nalazi se u hladnjacama kod velikih igraca u Srbiji....male hladnjace su prazne....(kvalitet maline je bio mnogo losiji ove u odnosu na susne 2012 i 2013 sezonu) Sve velike hladnjace izvezle su oko 50% robe ostalo cuvaju i cekaju naglo povecenja cena (kao za rod 2013 u aprilu maju pred proslu berbu) Ukoliko kvalitet i kvantitet cileanske robe bude takav da zadovolji trziste sveta do evropske berbe (Poljska Srbija juli 2015 ..) onda do drasticnog skoka cena srpskih i poljskih rezervi nece doci (jer kvalitet to i ne zasluzuje) onda ce se uci u novu berbu 2015 opreznije od strane hladnjaca.... ukoliko CILE podbaci sa rodom (kao prosle sezone) u tom slucaju ce se sva (i losa malina prodati) i uci ce se u sezonu 2015 sa visokom cenom maline u otkupu....
 
Kod mene malina (vilamet)u septembru isplacena po 170 dinara bez prevoza,a ovih dana daju doplatu od 5 din. po kilogramu. Kakva je ukupno situacija kod nas ovo je i dobro. Nadam se da ce se cena i sledece godine odrzati oko ovog nivoa racunano u evrima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh